Öksürük Tedavisi

ÖKSÜRÜK DEYİP GEÇMEYİN

      Özellikle kış aylarında görülen öksürük, çok basit bir savunma mekanizması gibi görülmekle birlikte pek önemsenmez. Aslında öksürük, solunum yolu hastalıklarından reflüye kadar birçok hastalığın belirtisi olabiliyor. Üst solunum yolu hastalıklarında oldukça sık rastlanılan bir belirti olan öksürük, nasıl olsa geçer düşüncesi ile pek fazla önemsenmemektedir. Oysa oldukça dikkate alınması gereken öksürük, tüberküloz gibi bulaşıcı veya astım gibi birçok kronik hastalığın belirtisi olabiliyor.

ÖKSÜRÜK HANGİ HASTALILARIN HABERCİSİ

         Öksürük, aslında boğaz ve solunum yollarını temizleyen oldukça faydalı bir reflekstir. Genellikle sonbahar ve kış aylarında sıkça görülen öksürük, birçok hastalığın da habercisi olabiliyor. Sıklıkla soğuk algınlığı, üst solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklanan öksürük, özellikle sigara içen kişiler de balgamlı olarak görülür. Öksürük aynı zamanda mevsime bağlı olmayan birçok hastalık nedeni ile de ortaya çıkabiliyor. Örneğin reflü öksürüğün en sık görülen nedenlerinden biri durumunda. Kronik bronşit, öksürüğü en sık tetikleyen faktörlerin başındadır. Öksürük, bazı tansiyon ilaçlarının yan etkisi olabileceği gibi yaşamı tehdit edebilen akciğer kanseri, kalp kapak hastalıkları, mide kanseri gibi birçok hastalığında belirtisi olabiliyor. Üç haftadan iki aya kadar süren öksürüklerin sebebi oldukça ciddi olabilmektedir. Öksürükle birlikte balgam, hırıltılı solunum, otuz sekiz dereceye varan ateş, nefes darlığı, göğüs ve sırt ağrısı gibi belirtiler görüldüğünde zaman kaybetmeden doktora başvurulmalı.

        Tedavi için geç kalındığı takdirde ortaya oldukça ciddi tablolar çıkabilmekte. Toplumda oldukça yaygın olan öksürük şurubu kullanımı konusunda oldukça dikkatli olmak gerekiyor. Öksürüğün sebebi saptanmadığı durumlarda öksürük kesici etkisi olan öksürük şurupları, altta yatan hastalığın teşhisinin konusunda gecikmelere neden olabilirken tedavi sürecinin de zorlaşmasına sebebiyet verebiliyor. Öksürüğe karşı bol miktarda sıvı tüketilmeli, bulunan ortamdaki havanın kuru olmamasına dikkat etmeli, boğazı yumuşatacak bitki çayları içilmelidir. Özellikle çocuklarda üç haftadan fazla devam eden inatçı ve kronik öksürük ile birlikte, gırtlakta ve ses tellerinde şişme görüldüğünde doktora başvurulmalı ve öksürün sebepleri mutlaka araştırılmalıdır. Her yaşta görülebilen fakat sıklıkla beş yaş altı çocuklarda rastlanan geçmeyen öksürük, aynı zamanda zatürre başlangıcı da olabiliyor.

Çocuklara yatmadan önce verilebilecek bir tatlı kaşı bal öksürüğü hafifletiyor. Öksürükten korunmak için düzenli ve sağlıklı beslenilmeli, sigara kullanımından kaçınılmalı, hava şartlarına uygun şartlarda giyinilmeli, ayakkabılarınızın kış şartlarında olmasına dikkat edilmeli, düzenli ve yeterli uyku uyumalı, grip aşısı yaptırılmalıdır. Gelişigüzel ilaç kullanılmamalı, ev havasının nemli olmasına dikkat edilmelidir. Öncelikle öksürük takip edilmeli sonra çözümü araştırılmalıdır. Çocuklarda öksürükle beraber yüksek ateş varsa özellikle hemen doktora başvurulmalıdır. İyi beslenmek ve sigaradan uzak durmak öksürüğe karşı alınabilecek başlıca önlemler olup vücudun direncini artırmak için uyku düzenine de dikkat etmek gerekiyor. Özellikle çocuklar açısından oldukça önemli olan öksürük ciddiye alınmalı ve bir doktora başvurulmalıdır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir