Ödem

Ödem Nedir

Vücudumuzda bulunan su artış miktarının fazlalığına ödem denilmektedir. Ödem dolayısıyla vücudunda su toplamamış ve şişkinlik yaşamamış insan yoktur herhalde. Özelliklede deri altındaki ve vücudumuzdaki kaslardaki doku aralarında ve karın bölgesinde bir fazla şişkinlik ve fazlalık ile kendisini belli etmektedir.

Ödem Hastalığı

Ödem oluşmasına etki edecek o kadar çok faktör vardır ki bunları sıralamakta zorlanabiliriz. Ödem oluşumunun kesinlikle şişmanlıkla alakası ve ilgisi yoktur. Herkes ödemi hayatı boyunca sıklıkla ya da tekrarlanan süreçlerde yaşayabilir. Genellikle de kişilerde gün boyu ayakta kalanlarda daha çok gözlenen çeşidi olan ayak ödeminin oluşmasıdır. Ayaklarda önemli oranda bir şişlik görülür bu bir ayakta olabileceği gibi her iki ayakta da görülebilmektedir. Bazı ödem çeşitlerinde ise çeşitli rahatsızlıklara bağlı ödem oluşumu oluşabilmektedir.

Kalp rahatsızlığında, bazı böbrek hastalıklarında, sirozda ve daha birçok hastalıklarda hastalık öncesi ve sonrasında ise ödem oluşumu gözlemlenebilir. Bu hastalıklarda ve özellikle de kalp rahatsızlığı bulunan kişilerde ödeminin rahatlıkla incelenebilmesi için gende 3-4 litre su tüketiminin yapılması gerekir ki ödeminin gelişiminin gözlenmesi için önemlidir.

Ödem Sökücü

Ödemin tespitinde genellikle halkımız şişkin olan yere eliyle bastırarak o bölgede oluşan şişkinliğin görüntüsünden anlarlar. Ödem çeşitleri ve farklı bölgelerde oluşabilmektedir. Ödemin oluşmasını engellemek için kişilerin beslenmelerine önem ve özen göstermeleri gerekliliği bulunmaktadır. Ödemi atmak isteyen kişiler günlük hayatlarına mutlaka suyu dahil etmelidirler. Su vücuttaki oluşan ödemi uzaklaştırmak için en etkili yöntemdir.

Ödemin tedavileri

Bazı ödemlerde yumuşak ödemlere rastlanılmaktadır bu ödem çeşidinde ödem adeta bir hamur şeklindedir yumuşak ve bastırıldığında ise bir çukur oluşur bu ödem çeşidi genellikle böbrek hastalığında ve siroz hastalarında görülmektedir. Buna karşılık böbrek hastalığında ve alerjik bazı hastalıklarda sert bir ödem oluşur. Parmakla bastırıldığında ise bu bölgeye güçlükle çukurluk oluşumu olmaktadır. Ayakta dolaşarak iş yapan ya da ayakta sürekli duran kişilerde ödem ayak bileklerinde görülür. Çünkü bu kişilerde ayak gün boyu işlevsel olarak yorulduğu için ödem oluşumu rahatlıkla oluşabilmektedir.

Ödem Çeşitleri

Ayak ödeminden kurtulmak isteyen kişilerin yapması gereken ilk şey ise ayaklarını dinlendirmek ve rahatlatmak olmalıdır. Bu kişiler yatarak ayaklarını yüksek bir yere kaldırarak ödemin boşaltılmasını sağlayabilirler. Geçirilen bazı rahatsızlık sonucunda da vücudumuzda ödemler oluşabilmektedir. Bunlar arasında iltihabi sorunlarla oluşan hastalıklar, varis, gaz sancısı ve şişkinliği gibi belirtiler sonucunda da vücut ödemi oluşabilmektedir.

Yemek konusunda dikkatli davranarak vücudumuza tuz yüklemesi yapmamalı ve ödem oluşmasını engellemek için sıvı gıdaları ve seçenekleri değerlendirerek yararlanmalıyız. Ödem sorunu yaşayan kişilerin çokluğu o kadar fazladır ki bu kişiler ödemin yarattığı etkilerden ve sıkıntılardan kurtulmak için değişik çarelerden yararlanmayı kendilerine katkı sağlamayı denemektedirler. Son günlerde değişik bitki çayları ve bitkilerle oluşan kürlerden ödemden kurtulmak isteyenler oldukça etkili sonuçlar elde etmişlerdir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir