Ödem Tedavisi

Ödem Nedir

İnsanların yaşantısını etkileyen özelliği olan bir rahatsızlıktır. Vücudumuzun dokularında bulunan su miktarının artışı olarak da adlandırılabilir. Özellikle de yenilen yiyecekler ve besin maddelerinde sonra daha çok ödem oluşumu ile karşı karşıya kalınmaktadır. Halk arasındaki tabiri ile ne yesem şişiyorum demek yani vücudum su topluyor aniden şişiyorum denilmesidir.Ödemin şişmanlıkla ve kilolu kişilerde daha sıklıkla görülmesi gibi bir şey kesinlikle yoktur.

Genellikle de karın bölgesinde vücudumuzun farklı yerlerinde ya da bacaklarda görülen ödem ile sanki bir anda şişmanlamışız gibi kendimizi hissedebiliriz. Karşımızdaki kişilerde bizim ödem ile şiştiğimizin farkında olmadan sen şişmanlamışsın demeleri de kaçınılmaz bir süreçtir. Her iki bacakta da görülebilecek ödem bazı durumlarda ise tek bacakta kendisini hissettirebilir.

Ödem Belirtileri

Bu ödem gözle görülür bir biçimde olur ve bacak üzerinde adeta bir şiş yumağı görüntüsünde kendisini gösterir. Bazı durumlarda ise bir bacaktaki ödem oldukça fazla diğer bacaktaki ödem ise az olabildiği gibi durumlarda oluşabilir. Çift taraflı olarak görülen ödemlerde kalp yetersizliklerinde, bazı böbrek hastalıklarında, karaciğere bağlı olarak gelişen siroz hastalığından ve daha birçok hastalık seçeneğinde bulunur. Bu hastalıklarda ve özellikle de kalp yetersizliğinde bacaklarda ödemin oluşmasının görülebilmesi için vücut içi su miktarının 3,4 litre olması gerekir. Ödemi oluşturan sebepte protein eksikliği bulunmakta ise böyle oluşan ödemlere yumuşak ödemler denilmektedir.

Yumuşak ödemlere ellediğinizde aynen pamuk gibidir ödemin oluştuğu yerde şişkinlik vardır ve ellenildiğinde rahatlıkla hissedilmektedir.  Bir diğer çeşit ödemde ise böbrek hastalığında ve alerjik bazı hastalıklarda sert bir ödem oluşur. Bu tür ödemde ise ellenildiğinde adeta bir çukurluk görülür ve hissedilir. Ödem vücutta biriken fazla suyun atılarak rahatlatılması gerekir.

Ödem Bitkisel Tedavi

Ayakta dolaşan veya ayaklarını gün boyu sarkıtarak oturan hastalarda ise ödem oluşumu genellikle ayak bileklerinden başlayarak daha sonrasında ise ayakların daha yukarılarına çıkarak artış gösterebilir. Ödemi atmak isteyen hastaların bir şekilde ayaklarının dinlendirilmesi ve ayaklarındaki ödemin dışarıya atılması gerekir. Ödemi sırt üstü yatan yatalak hastalarda belin alt bölümlerinde görülür. Böyle hastalarda vücutta ödem oluşur ayaklarda ödem oluşumu yaşanmaz.

Vücutta Ödem

Yüzeysel toplardamar tıkanması nedeniyle sağ ayakta meydana gelen şişme genellikle görülebilmektedir. Vücudumuzun herhangi bir yerindeki iltihaplar, varisler de vücudun su toplayarak varis oluşumunu sağlayabilirler. Ödem bir hastalık değildir insanlara sıkıntı yaratan bir rahatsızlıktır.

Ödem görüldüğü zaman neden oluştuğu ve ne şekilde tedavi edilir seçeneklerinin değerlendirilerek araştırılması gerekir. Ödem bazı durumlarda ise yenilen ve içilen yiyecek ve besin maddeleriyle de bağlantılı ve ilgisi olabilir. Bunların belirlenerek bu yiyeceklerden ve gıdalardan uzak durulması da ödemin oluşmasını engelleyebiliriz. Tuzu az gıdalardan yiyerek, çeşitli sebze ve meyvelerden gerekli olanlarını tüketerek ve özellikle de perhiz yapılarak ödemin vereceği sıkıntılardan kurtulmak ve ödemsiz bir yaşam tarzı oluşturmak gereklidir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

2 yorum

  1. öncelikle dahiliye hastalıkla bölümüne müracat etmeniz gerekiyor ege dokto sizi başka bi bölüme yönlendirirse oasını bilemem 🙂

  2. Benim sol ayağımda bilekden sonra 2 haftadan beri bir şişlik var. Ben hangi doktora hangi bölüme gitmem gerekiyor? Yardımcı olabilirmisini? Çok endişeleniyorum.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir