O hastalık 3 kardeşin kabusu oldu

İHA’nın haberine göre; Fethiyeli temizlik işçisi Şenay Alaşan, iki kez yaşadığı evlat acısını aynı hastalık yüzünden bir kez daha yaşadı. Şenay-Münevver Alaşan çifti, 10 aylık çocukları Semih’i “krabbe” adı verilen ve yüzbinde bir rastlanan hastalık yüzünden yitirdi.

Bir temizlik şirketinde işçi olarak çalışan 30 yaşındaki Şenay Alaşan, 10 aylık Semih’in bulunduğu tabutu cenaze arabasına koyarken gözyaşlarını tutamadı.

Fethiye’nin Karagedik Mahallesi’nde bir naylonkonduda oturan Şenay Alaşan, on bir yıl önce eşi ile evlendikten sonra Emine adını verdikleri kız çocukları dünyaya geldi. Emine hastalanınca seferber olan Alaşan Ailesi, “krabbe” denilen hastalık yüzünden İzmir ve Antalya’daki üniversite hastanelerine gitti, ancak Emine 14 aylıkken hayatını kaybetti.

Acılı çift, ilk çocuğunu kaybettikten sonra bu kez Sami bebek dünyaya geldi. Anne ve baba Sami için de korktular. Ancak şimdi 10 yaşında olan Sami de bu rahatsızlık görülmedi.

Şenay-Münevver Alaşan çifti Sami de rahatsızlık görülmeyince yine bebek istediler. Bir erkek çocukları daha oldu. Adını Enes koydular. Enes de “krabbe” hastalığa yakalandı. Acılı baba, Enes’i Fethiye, Antalya ve İzmir’de götürmedik doktor bırakmadı. Enes, 9 aylıkken hayatını kaybetti.
2012 yılının Şubat ayında bu kez Semih dünyaya geldi. Semih de, bu hastalığın görülmemesi için ilk günlerde aile yoğun çaba harcadı. Testleri İzmir’de üniversite hastanesinde yaptırıldı. Testlerin sonucu Almanya ve Amerika’ya gönderildi. Korkulan yine yaşandı. Semih de “krabbe” rahatsızlığı gözlendi. 10 ay süren yaşatma mücadelesi dün sona erdi. Acılı baba Şenay Alaşan, evinde ölen 10 aylık çocuğu otopsi için Fethiye Devlet Hastanesi’ne getirdi.

Fethiye Cumhuriyet Savcılığı’nın yaptığı ön incelemenin ardından Semih’in cenazesi ölüm nedeninin belirlenmesi için Muğla Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Üçüncü evladını da yitiren acılı baba Şenay Alaşan, minik Semih’in tabutunu morgdan cenaze arabasına koyarken gözyaşlarını tutamadı.
Acılı baba Şenay Alaşan, doktorların “krabbe” hastalığı dediğini belirterek şöyle konuştu:

“Gitmediğimiz hastane, doktor kalmadı. Üçüncü çocuğumuzu da yaşına girmeden kaybettik. Çocuğum başını tutamıyordu. Gizli ateş oluyordu. Doktorlar tedavisi yok, genetik dediler. Çok üzgünüm.”

Minik Semih’in dayısı Mehmet Duran, tedavisi olmayan bu hastalık yüzünden üç çocuğun vefat ettiğini belirterek şöyle konuştu:

“Anne ve baba üç kez evlat acısı yaşadı. Çocuklar daha bir yaşını doldurmadan hayatını kaybetti.”

Fethiye İlçe Sağlık Müdürü Dr. Uğur Çomak da “Krabbe” hastalığının toplumda 100 binde bir görülen hastalık olduğunu belirterek şunları söyledi: “Tedavisi imkansız, teşhisi çok zordur. Tarama programıyla teşhis edemiyoruz. Santral ve periferik sinir sisteminde nörotoksik bir hasar yapıyor. Otozomal resesif geçiriyor. Ailevi genetik bir geçiş vardır. Çocuk yaşlarda ortaya çıkar. Ateş, bulantı, kusma, başını tutamama gibi belirtiler ortaya koyar. Hasta yaşını doldurmadan kaybedilir.”Krabbe hastalığının, bazı enzimlerin eksikliği (lizozomal galaktoserebrozid B galaktozidaz) nedeniyle oluşan, sinir sistemini etkileyen genetik bir kusur olduğu belirtildi. Genellikle belirtileri 1 yaşından önce fark edilmeye başlanan bu hastalığın temel belirtileri; kas zayıflığı, yavaş zihinsel ve fiziksel gelişim, kusma, zaman zaman ateş ve kasılma ve görme problemleri olarak gösteriliyor. Bu hastalığın tedavisinde ise kemik iliği ya da alıcıya göbek kordon kanı naklinin faydalı olabileceği açıklandı.

 

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir