O da tarihe karışıyor!

Heidelberg’teki Alman Kanser Araştırma Merkezi’nde (DKFZ) çalışan Türk bilim insanı Dr. Ahmet Uçar’ın önderliğinde çalışma yürüten ekip, kalp krizi ve kalp yetmezliğinin sebep olduğu ölümleri engelleyebilen yeni bir gen tedavisi yöntemi geliştirdi.

Kalp rahatsızlıklarından kaynaklanan ölümleri engelleyebilecek yeni bir gen tedavisi yöntemi geliştiren ekip, bu rahatsızlıklara bağlı ölümlere neden olan iki RNA molekülünü (mikroRNA) keşfetti. Fareler üzerinde yapılan deneylerde, bu iki molekülün oluşmasının engellendiği koşullarda damar tıkanıklığının sebep olduğu hipertrofik kalp büyümesinin ve kalp krizinin engellenebildiği tespit edildi.

Uçar’ın yardımcısı Erdem Erikçi, sistemin piyasada kullanılması için en az 10 yıl klinik deneylerin yapılması gerektiğini belirtti. Erikçi, “Bu işin patenti alındı. Şimdi lisansın alınması için sponsor bir firmanın ilgi göstermesi bekleniyor. Ardından buluş klinik deneylere aktarılacak. Çünkü klinik deneyler çok pahalı. Deneyler şimdiye kadar sadece fareler üzerinde yapıldı” dedi.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir