Nefes Kokusu Nedenleri

Nefes Kokusu Neden Olur

Nefes kokusu problemini her insan hayatında en az birkaç defa yaşamıştır. Tıpta halitozis olarak adlandırılır. Daha çok nadir olarak görülen bu durum bazı insanlara hayatını zehir edebilmektedir. Nefes kokusu kişinin insan ilişkilerini ve kendine güvenini de kötü etkilemektedir. Akciğerlerden dışarı çıkan hava ilk olarak ağıza ulaşacaktır. Burada bulunan kötü kokulu karışıma temas ettikten sonra ağızdan dışarı çıkar. Bu karışım uçucu bit nitelikte olduğu için nefes verirken çıkan havanın kötü kokmasına sebep olmaktadır.

Nefes Kokusu Nasıl Geçer

Nefes kokusunun sebepleri arasında dişlerde çürük olması, diş çekiminin ardından diş etlerinde yaralar oluşması, kişinin ağız hijyenine dikkat etmemesi, ülserler, dişlerde ve bademciklerde oluşan apseler, ağız kuruluğu, çeşitli diş eti rahatsızlıkları, çeşitli karaciğer hastalıkları, vücutta su kaybı, çeşitli mide rahatsızlıkları yer almaktadır. Nefes kokusu ancak nedeni kesin olarak belirlendiğinde tedavi edilebilmektedir. Dolayısı ile nefes kokusuna tek bir hastalığın neden olabileceği gibi birden fazla faktör de etki edebilmektedir. Teşhisin net olarak konması ile ancak tedavi yöntemi seçilebilir.

Nefes kokusuna sebep olan faktörler arasında en önemlisi tükürüktür. Ağız sağlığına dikkat eden kişinin tükürüğü ile sağlıksız ağza sahip olan kişilerin tükürükleri arasında koku oluşturacak etmenler arasında ciddi bir farklılık gözlemlenmiştir. Sağlıksız ağızda mevcut olan tükürük fazla miktarda epitel hücresi ihtiva etmekteddir. Bu epitel hücrelerinde fazla miktarda bakteri gözlemlenmiştir.

Nefes Kokusu Nasıl Giderilir

Nefes kokusunun bir diğer sebebi ise ağızda kuruluk olumşasıdır. Ağız kuruluğunun bazı hastalıkların nedenleri arasında yer aldığını unutmamak gerekmektedir. Böyle bir şikayetiniz varsa çeşitli tetkiklerden geçmelisiniz. Bazen de ağız kuruluğu tamamen beslenme bozukluğundan ileri gelebilmektedir. Yeterli miktarda sıvı ve besin alınmaması sonucunda ağız kuruluğu oluşabilmektedir. Ayrıca yeterli miktarda vücutta C vitamini bulunmaması da nefes kokusuna neden olabilmektedir. Bunun yanında aşırı et tüketimi de nefes kokusunun etkenleri arasında yer alır.

Sigara kullanıcılarında daha sık rastlanan kıllı dil durumu nedeni ile besin artıkları ve sigara kokusu daha fazla dilde kalır. Uzun süre aç kalınması da nefes kokusunu tetikler. Bu nedenle ara öğünlere de dikkat etmeniz gerekmektedir. Nefes kokusunu etkileyen faktörler arasında kişinin yaşı da yer almaktadır.

Nefes Kokusu Nasıl Geçer

Yediğiniz her yemekten sonra dişlerinizi düzenli olarak fırçalayın. Nefes kokusu tedavisi sırasında dili de temizlemek gerekmektedir. Dişlerinizi fırçalarken dilinizi de fırçalamalısınız. Nefes kokusu dilden kaynaklanmaktadır. Bundan dolayı da genellikle sabah kalkınca ağız kokusu daha fazladır. Eğer protez kullanıyorsanız protezlerinizi yemeklerden sonra sık sık temizlemelisiniz. Nane kullanımı ağız kokusunu giderecektir. Nane içeren sakızları sık sık çiğneyebilirsiniz. Böylece daha fazla tükürük salgılarsınız. Fazla tükürük salgıladığınızda ağız içinde biriken yemek artıklarının da temizlenmesini sağlarsınız. Sakız çiğnemek ağız sağlığına da çok faydalıdır. Kasları çalıştırır. Diş ipi, ağız temizleme suları, ağız spreyleri de tedavide etkili olacaktır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir