Ne yırtık kalacak ne iltihap!

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr. Dr. Gökalp Dizdar, kulak zarındaki kronik iltihap ve travma neticesinde oluşmuş delik ve yırtıkların tamiri anlamına gelen miringoplasti ameliyatının, kulağın iç kısımlarından alınan, işlevsiz fakat kulak zarı yerine geçebilecek bir dokunun kesilip alınarak, kulak zarı üzerine dikilmesi yöntemiyle yapıldığını söyledi.

Uzman Opr. Dr. Gökalp Dizdar, miringoplasti ameliyatının, zarında delik bulunan kulağın sudan korunması, kulak akıntısı görülmesi halinde hem sosyal yaşam kalitesini artırmak hem de işitme kaybının ilerlemesini ve iltihaba bağlı komplikasyonları engelleme amaçlı yapıldığını belirterek, “Operasyonun nasıl yapılacağına ilişkin kararlar verilen hastalığın durumu, kulak kanalının yapısı, deliğin zar üzerindeki konumu etkili olmaktadır. Yalnızca zardaki küçük bir deliği onarmak için kulak kanalı yoluyla operasyon yapılabiliyorken, zarın orta ve arka kısmındaki deliklerde kulak içinden, zarın ön kısmındaki deliklerde ve mastoid kemiğe müdahale gereken durumlarda kulak arkasından kesi tercih edilebilmektedir. Bu durum operasyonu gerçekleştirecek cerrahın tercihi olan bir faktördür” ifadelerini kaydetti.

Hastaların, ameliyatın hemen ardından pansumanları yapılarak hastaneden taburcu olabileceğini kaydeden Dizdar, “Mastoid kemikte müdahaleye gerek duyulmayan operasyonlarda genellikle 10-14 gün sonunda kulak içindeki özel süngerler temizlenmekte ve hastaların kulaklarını sudan korumaları ve ameliyat bölgesindeki enfeksiyon ile reaksiyonları önlemek amacı ile antibiyotik ve kortizon içeren kulak damlaları öneriliyor. Genellikle ilk ay içerisinde gribal enfeksiyonlardan ve darbelerden korunulması, uçak seyahati yapmamak gerekiyor” diye konuştu.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir