Ne içiyorsunuz?

Meyve suyu sektöründe faaliyet gösteren 38 firmayı, tek çatı altında toplayan Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED), meyve suyu ve benzeri içecekler arasında bilinçli bir seçim yapılması konusuna dikkat çekiyor. Her içeceğin meyve oranının farklı olduğunu belirten, bu ayrımın ürünün etiketinden anlaşılacağını hatırlatan MEYED Genel Sekreteri Ebru Akdağ, “Mutlaka etiketi okuyun.” uyarısında bulunuyor.

MEYED, ülkemizde meyve suyu ve benzeri içecekleri; Türk Gıda Kodeksi gereğince içerdikleri meyve oranına göre ‘Meyve Suyu’, ‘Meyve Nektarı’, ‘Meyveli İçecek’, ‘Aromalı İçecek’ olarak dört farklı kategoride değerlendiriyor.

MEYED Genel Sekreteri Ebru Akdağ, her kategorinin farklı meyve oranına sahip olduğunu, bu oranların ise etikette mutlaka yer aldığını hatırlatıyor. Sadece meyveye en yakın olan, tamamen meyveden dönüşen ve yüzde 100 meyve oranına sahip olan içeceklerin ‘meyve suyu’ kategorisine girdiğini belirten Akdağ, meyve oranı yüzde 25-99 olanların ‘meyve nektarı’, yüzde 10-24 olanların “meyveli içecek”, yüzde 0-9 olanların “aromalı içecek” olarak sınıflandırıldığına dikkat çekiyor. Akdağ, kategori farkının ambalaj üzerindeki etikette yer aldığını, tüketicilerin bu bilgilere dikkat etmesi gerektiğini vurguluyor. Amabalajın üzerinde bakanlığın onay ve kaydı bulunan ürünlerin güvenilir ve hijyenik şartlarda üretildiğinin altını çiziyor. Ayrıca ürünün ismine ve son kullanma tarihine de dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Ambalaj ve işleme teknolojileri, meyve sularının en doğal ve sağlıklı şekilde tüketicilere ulaşmasına olanak tanıyor. Beş ana temel besin grubunun bir parçası olan meyvelerden elde edilen meyve suları ve benzeri ürün kategorileri arasındaki farklar anlaşılmalı ve tüketim ölçülü olmalı. Her gıdada olduğu gibi tüketimde aşırıya kaçılmamalı.

Ülkemizde meyve suyu tüketiminin AB ülkeleri ve ABD’ye kıyasla düşük seviyelerde olmasının temel nedeni, meyve suyunun sağlıklı beslenmedeki rolünün yeterince anlaşılmaması.

Dünya Sağlık Örgütü, ‘günde 5 öğün’ kampanyası kapsamında sağlıklı bir yaşam için günde 5 öğün meyve ve sebze tüketilmesini öneriyor. Bir bardak yüzde 100 meyve suyunun da, günlük meyve gereksiniminin 1 porsiyonunu karşılayabileceğinin altı çiziliyor. Türkiye’de henüz haftada 1 bardak bile tüketilmediği ifade ediliyor.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir