Nasır Tedavisi

Ayakta Nasır

Nasır en çok el ve ayaklarda çıkar. Ellerde ve ayaklardaki normal dışı sürtünmelerden dolayı cilt kendini korumaya alarak sertleşir. İleri boyutlara vardığında ise sertleşen cilt tabakası iltihaplanır. Nasır en çok ağrı ve acıya neden olduğu için genellikle hayatı olumsuz yönde etkilemektedir.

Nasırın belli başlı sebeplerinin başında ayak yapısına uygun olmayan ayakkabıların giyilmesi yer almaktadır. Normalde giydiğinizden daha dar bir ayakkabı giymek de nasıra neden olmaktadır. Keza ayakkabının geniş olması da sürtünmeyi arttırarak problem oluşturur. Ayrıca yürüyüş bozuklukları da nasır etkenleri arasında yer alır. Yüksek topuklu ayakkabılar ayakların ön kısımlarında nasır oluşumunu tetiklemektedir. Ayaklardaki yapısal bozukluklar, kullanılan ayakkabıların buna uygun olmayışı sürtünmelere neden olur. Bunun yanında fazla ağır yük taşımak, ellerle fazla güç gerektiren işler yapmak ellerde nasır oluşmasına sebebiyet vermektedir.

Nasır Tedavi

Nasırlar sertlik derecelerine göre sınıflandırılabilirler. Çoğunlukla ayakların arka kısımlarında, topuk altlarında minik minik sertlikler mevcutsa bu tohum nasırdır. Cilt üzerinde yer alan fazla sert olmayan, ortalama sertlikteki nasırlara yumuşak nasır denmektedir. Nasır ileri boyutlara ulaştığında kökleşmeye başlar. Yine en sık ayakların topuk bölgesinde ve parmaklarda rastlanmaktadır.

 Nasır Bandı

Nasır çok sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Bu nedenle nasırdan korunmak önceliklidir. İlk olarak ayak tipinize uygun ayakkabı tercih etmeniz gerekmektedir. En iyisi ortopedik ayakkabılar olacaktır fakat zevkiniz de işin içine girdiğinde ortopedik ayakkabıları giymek istemeyebilirsiniz. O zaman alacağınız ayakkabıyı ilk defa giydiğinizde hiçbir sorun olmadığından emin olun. İlk defa giydiğinizde size en ufak bir rahatsızlık veren ayakkabıyı almayın. Zamanla ayakkabının ayağınıza uyum göstereceğini düşünebilirsiniz fakat aslında ayaklar ayakkabıya uyum göstermeye başlar. Bu da ayaklarda nasır oluşumu demektir. Ayakkabı ayakları kesinlikle sıkmamalı, dar olmamalıdır. Sivri burunlu ayakkabılar her zaman tehlikeli olmuştur. Ayakların ön kısımlarında basınç oluşturacağı için sivri burunlu ayakkabı almamaya özen göstermelisiniz.

Nasır İlaçları

Nasır tedavisi için bir çok bitkisel çözüm bulunmaktadır. Esasen nasırlar zamanla düzelecektir. Fakat bunun için ilk olarak nasıra sebep olan etkenlerden uzak durmanız gerekmektedir. Bu faktörler engellenmediği müddetçe nasır ne yaparsanız yapın kalacaktır. Nasır için kullanabileceğinzi bazı ilaçlar vardır. Bunlar düzenli olarak kullanıldığında nasırda büyük oranda iyileşme sağlanır. Eğer özel olarak bir ilaç kullanmak istemiyor, bitkisel tedavileri yeğliyorsanız o zaman birçok seçeneğiniz olacak. Nasırlı yere limon bağlayıp yatabilirsiniz. Bunu birkaç gün üstüste yapın.

Her seferinde nasırlı bölge kabaracaktır. Ayrıca soğan ve sarmısak da aynı görevi görürler. Ponza taşı yardımıyla bu fazlalığı alın. Her banyoda ayaklarınızdaki birikmiş ölü deriyi ponza taşıyla temizleyin. Ayrıca duş dışında da ayaklarınızı bir süre sıcak suda bekletip nasırın yumuşamasını sağladıktan sonra da ponza taşı kullanabilirsiniz. Nasırı küçültmek için lanolin, e vitamini yada badem yağı ihtiva eden kremleri nasıra sürebilirsiniz. Zamanla nasır yumuşayacaktır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir