Nasır Tedavi

Nasır Tedavisi

Derinin bazı durumlarda kalınlaşması sonucu oluşan nasır çeşitli yerlerde oluşabilmekte ve kişinin yaşantısını olumsuz yönde etkilemektedir. Genellikle daha çok ayak parmaklarında görülen nasırla baş etmek ve sıkıntısından kurtulmak için gerekli görülen çarelerden de sıklıkla yararlanılarak nasırdan kurtulmaya çalışılmaktadır.

Nasır Bandı

Nasır sebepleri olarak sıralayabileceğimiz seçenekler arasında sürekli bir şekilde sürtünme ve aşınma sonucu oluşan nasırlar, deri tabakasının yoğunlaşarak , kalınlaşarak çoğalması şeklinde oluşan nasırlar, vücudumuzdaki eklem kesesi nedeni oluşan nasırlar ve parmak kemiklerinde oluşan nasırlar olarak sıralayabiliriz.Nasırlar herhangi bir sebep nedeni ile daha da çok büyüyerek eklem keselerini parçalayarak daha da rahatsız bir durumun oluşmasına mekan hazırlayabilirler. Bu tip nasırlarda genellikle görülen iltihap nedeni ile hasta oldukça sıkıntı ve zahmet çeker. Böyle durumlarda bu nasırın temizlenerek bulunduğu yerden çıkarılması neticesinde ancak rahatlık sağlanabilmektedir. Bu uygulamayı da cerrahi müdahale ile başarmak mümkündür.

Nasır Nedir

Genellikle bayanlarda daha sıklıkla görülen nasırı oluşturan ana temel madde ise giyilen ayakkabıların rahatsızlığı, darlığıdır. Gün boyunca ayaklarında sıkışıklık yaratan ve orada sanki bir mengene içerisinde gibi bulunan ayak parmaklarında çeşitli parmakların üstlerinde ya da yanlarında oldukça zahmet ve sıkıntı yaratan nasırlar oluşabilir. Bu nasırlar zamanla insanları oldukça zahmete sokarak adeta ayakkabı giymekten bile vazgeçirebilir. Bu dönemlerde ayakkabı yerine ayak parmaklarının rahat ettirilmesi ve oluşan nasırların da tedavi edilmesi için genellikle terlikten yararlanılır. Nasırlar temizlenerek sıkıntıdan kurtulduktan bir süre sonra tekrarlanan süreç aynı şekilde devam eder ise tekrar nasırların oluşması da olasıdır. Bunun için nasırla tekrar karşılaşmak istemeyen kişilerin nasırların oluşmasına engel olmaları ve kendilerinin bakımlarını yapmaları önem arz etmektedir.

Ayakta Nasır

Çoğunlukla tarlada çalışan ya da bedenen elleriyle iş yapan kişilerde görülen nasır çeşitlerinden olan ellerde oluşan nasırlardır. Bu kişilerde eller oldukça kalınlaşarak adeta deride bir tabaka oluştururlar bu tabakanın her tarafından yayılan el nasırı ile karşı karşıya gelinebilir. Ağrılı ve şiddeti artarak devam eden nasır çeşitlerinde ise kişinin nasırın oluşumunu etki eden faktörlerden kurtulması ve kendisini rahatlatması gerekliliği bulunmaktadır.

Nasır İlacı

Nasırların tedavisi için nasır nerede ise ve ne şekilde bir sorun teşkil ediyor ise onun sonuçlandırılarak nasırdan kurtulmak için nasırın üzerine uygun pomatlardan ve merhemlerden kullanılarak ve bu işlemin sıklıkla tekrarlanması neticesinde nasırdan kurtulma imkanı bulunmaktadır. Yine nasır oluşan yerlerin temizliğine ve bakımına dikkat edilerek yardımcı malzemelerden kullanılması da oldukça etkilidir. Parmak arasında bulunan ve çok şikayet nedeni oluşturan nasırlarda ise bu nasırlar temizlendikten sonra parmak aralarına konulacak gaz tamponları ile birbirine sürtünmesine engellenerek hastanın rahatlaması sağlanabilmektedir.

Nasır Bitkisel Tedavi

Bayanlarda görülen nasır şikayetlerinde ana etkenin ayakkabı olduğundan bahsetmiştik böyle şekilde oluşan nasırlarda giyilen ayakkabının sivri buruna sahip olması ya da kar kalıplı bir ayakkabı olması neticesinde ağrılı nasır çeşidiyle karşı karşıya kalabiliriz. Bunun için giyilen ayakkabının oldukça rahat ve ayaklarımızı koruyan ortopedik seçenekli olanlarından yararlanabiliriz daha sonraki dönemlerde nasırdan kurtulduğumuz sürecin sonunda istediğimiz ayakkabıları giyebiliriz. Fakat yinede de nasırların tekrarlayabileceği ve çekilecek ağrının ve zahmetin tekrar gelebileceği sakın unutulmasın.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir