Nasır neden oluşur

Hepimizin bildiği ve çoğumuzun da sıkça karşılaştığı bir cilt sağlığı sorunu olan nasır için bazılarımız evde tedavi uygulamaktayız. Ancak her nasır tedavisini kendi kendimize yapmaya çalışmamalıyız. Nasırın neden oluştuğunu bilmiyorsak eğer evde uygulanan tedavi yöntemleri hem yetersiz olabilir hem de durumu daha vahim hale getirebilir. Ciddi boyutta olan nasırlar için hekimler evde tedaviyi önermemektedir. Böyle bir durumda cilt hastalıkları uzmanına başvurmalı, nasırın oluşma nedenine yönelik tedavi uygulamasına başlanmalıdır.

Nasır nedenleri

 

Nasır, ciltte biriken ölü deri hücrelerinin protein tabakası haline gelmesiyle, sürtünme ve basıncında etkisi nedeniyle husule gelen ağrılı bir sorundur. Ağrının yanı sıra iltihaplanmada meydana gelir.

Nasırın asıl oluşma nedeni sürtünme ve baskı yüzünden zedelenen cildi iyileştirmek için o bölgeye vücudun yardım etmesi ve bu tepkisini söz konusu bölgenin kalınlaşmasıyla göstermesidir.

Sürtünme ve baskıya neden olan faktörler ise dar ve ayağa uygun olmayan ayakkabıların giyilmesi, yüksek topuklu ayakkabıların sıkça giyilmesi, dışarıda yalın ayak yürünmesi, ayağın genetik yapısı, yanlış yürüme hareketleri, ayak parmağında husule gelen deformasyonlardır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir