Nakil merkezlerine bir darbe daha!

Sağlık Bakanlığı, yılda 3 nakli gerçekleştirmediği gerekçesiyle yalnızca 5 kalp nakil merkezini değil, aynı gerekçeyle bu yıl 7 karaciğer, 1 böbrek nakli merkezini de kapattı.

Kalp bakkalda mı satılıyor?

Sağlık Bakanlığı, Osmangazi Tıp Fakültesi, Erciyes, Ankara Başkent, İstanbul Başkent, Yeditepe ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ve Kartal Koşuyolu Eğitim Araştırma Hastanesi’nin Karaciğer Nakil Merkezleri’nin ruhsatı iptal etti. Ayrıca, annesinden alınan böbrekle sağlığına kavuşmayı beklerken 4.5 ay sonra AIDS’e yakalanarak hayatını kaybeden Ahmet Emin Bilgin isimli hastanın böbrek naklini yapan Medical Park Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin böbrek nakil ruhsatı da soruşturma nedeniyle geçici olarak iptal edildi.

Nakillerde çözülmesi gereken tek problemin organ bağışı olduğunu söyleyen Sağlık Bakanlığı Organ Nakli Hizmetleri Şube Müdürü Bahri Kemaloğlu, şu bilgileri verdi: “Beyin ölümleri bildirimi sürekli artıyor ancak bağış oranlarımız halen düşük, yüzde 24-25’ler seviyesinde. Kadavrayı arttırdığımız zaman sorun çözülecek. Yurtdışında yapılan her türlü nakil artık Türkiye’de de yapılabiliyor. Hekimlerimiz bu konuda çok başarılı. Dünya standartlarına göre yoğun bakım yatak başına yılda 1 donor bildirimi olmalı.

Cerrahpaşa, ‘kalp var mı ki yapalım’ diyor ancak Cerrahpaşa’nın 100 kadar yoğun bakım yatağı var ama 2011’de 3 donor çıkmış. Uludağ Üniversitesi geçen yıl 1 veya 2 donor bildirimi yapmıştı. Toplantıda bunu açıkladığımızda Rektör bu konuyla bizzat ilgileneceğini söyledi ve bu yıl 23 beyin ölümü bildirimi yaptılar. 7’si bağış yaptı ancak onlar bildirimde bulunmayı başardılar. Demek ki 22 bin organ bekleyen hastayı kurtarmak mümkün olubaliyor.

Yine Cerrahpaşa bugüne dek 1 karaciğer, 3 kalp nakli yapmış. Ayrıca nakil ruhsatları iptal edilmiyor, gözden geçirip durumlarını düzeltmeleri isteniyor. İsterlerse tekrar başvuru yapabiliyorlar. 23 bin hasta organ bekliyor ve bu insanların tek kurtuluş şansı nakil. Hastalar, organ bekleme listesinde ölüyor. Bakanlık olarak bu işin mümkün olan her yerde yapılmasını istiyoruz. Nakillere prestij olarak değil sağ kalım olarak bakıyoruz.”

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir