Myom Tedavisi

Myom Nedir

Rahimde yer alan ve özellikle kaslarda bulunan tümörlere ki bunlar kötü huylu değildir tümör adı verilmektedir. Kadınların %20 ila %25’inde myom görülmektedir. Görülme sıklığı 30 yaşından sonra artacaktır. Kesin nedeni hakkında bir bilgi bulunmuyor fakat kalıtsal özelliklerin etkisi olduğu düşünülüyor. Ayrıca myom oluşumda östrojen hormonunun etkisi olduğuna dair düşünceler mevcuttur. Bunun nedeni de myomlar ergenlik öncesinde görülmezler ve menapoz sonrasında boyutları küçülmektedir.  Öztrojen hormonundan dolayı olduğu sadece bir düşüncedir çünkü myom tüm kadınlarda görülmemektedir.

Myom Ameliyatı

Myomların çeşitli belirtileri olmakla beraber bazı durumlarda hiçbir belirti göstermezler. Muayene esnasında myom farkedilen bir çok hasta bulunmaktadır. Rahimde herhangi bir yerde görülebilmektedirler. Belirtileri rahimdeki konumlarına göre farklılık göstermektedir. Bazı durumlarda normal dışı kanama, karında şişlik, sık sık idrara çıkma, ele gelen küçük kitleler, kabızlık şikayeti gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Adet döneminde normalden fazla kanama ve aşırı ağrı gözlemlenir.Kısırlığa neden olmadıkları düşünülmektedir fakat kısırlığın nedenleri araştırıldığı sırada eğer herhangi bir belirtiye rastlanmazsa, kısırlık nedeni olarak myom gösterilmektedir. Kansere dönüşme oranları yok denecek kadar azdır.

Myom Tedavisi

Myomlar bulundukları bölgeye göre adlandırılmaktadırlar. Bir kısım myom rahimin dış zarının hemen altına yerleşirler. Herhangi bir belirtileri yoktur ancak bazen kabızlık ve idrara daha sık çıkma ile kendilerini gösterirler. Bir diğer myom çeşiti ise rahimin dış duvarında yer almaktadır. Genellikle de yumurtalık tümörleriyle karıştırılabilmektedirler. Rahimin kas duvarında yer alan myomlar da bulunmaktadır. Bu myomların en büyük belirtisi ise adet kanamasındaki çoğalmadır. Rahim iç zarında yer alan myomlar da adet kanamasını çoğaltır. Bazı durumlarda ise adet dışı kanamalar görülmektedir.

Myom Hastalığı

Myom için net bir ilaç tedavisi bulunmamaktadır. İlaç tedavisi uygulanabilse bile bu, myomu yoketmeye yönelik değil, büyümesini engellemeye ve küçültmeye yönelik olacaktır. Myom için ilaç tedavisinde hastanın adet kanamasının kesilmesi sağlanır. Bu durum en fazla altı ay sürebilir. Ardından tedavi kesilir. Ancak genellikle myomlar tekrar büyümektedir. Kesin çözüm için cerrahi yöntemlere başvurulması gerekmektedir.

Rahimde Myom

Esas tedavisi ameliyatla myomların cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Ancak, her myom ameliyatı edilmesi gerekli değildir. Eğer hastada şikayetlere yol açmıyorsa, ani büyümüyorsa, ya da çok büyük değilse düzenli kontrollerle myom boyutlarının takibi yeterlidir. Cerrahi müdahale, myomun belirtilerinin aşırı derecede fazla olduğunda gerekli olmaktadır. Aksi halde myomun düzenli olarak kontrol edilmesi yeterli olacaktır. Eğer myom aşırı derecede kanamaya sebebiyet veriyorsa, idrara sık çıkma ve kabızlık gibi belirtiler devam ediyorsa, sancıya neden oluyorsa; bu durumlarda ameliyat gerekli olmaktadır. Ancak; aşırı kanamalara, çevre organlara basıya, ağrıya yol açan ve hızlı büyüyen myomlar, rahmi 8 haftalık gebelik cesametinden daha fazla büyüten myomlar ameliyat edilmelidir.

Myom Belirtileri

Genellikle hastaların, myomların hamile kalmalarına engel teşkil edeceği konusunda tereddütleri bulunmaktadır. Esasen hamileliğe engel değildir. Rahimde kas duvarında veya dış duvarda yer alan myomlar kesinlikle kısırlığa neden olmazlar. Rahmin iç zarında yer almakta olan myomlar nadir de olsa hamileliğe engel olmaktadır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir