SGK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü,Ne Zaman Emekli Olurum

MS (emes) hastalığı nedir?

MS (emes) hastalığı nedir?

MS (emes) hastalığı kulağa çok ürkütücü gelebilir. Bakalım aslında MS (emes) hastalığı nedir.

MS (emes) hastası olduğunuzu öğrenmek çok korkutucu olabilir. MS çok ciddi bir hastalık ancak tedavi yöntemleriyle hastalık belirtilerinde ilerleme ve hastalığın yavaşlaması mümkün.

MS hastasıysanız beyninizdeki sinirler ve omurilik yavaş yavaş örtüsünü kaybediyor demektir. Zamanla bu sinirler hasar görebilir ve düzenli çalışmamaya başlayabilir. Bu durum da sizi birçok bakımdan etkileyebilir. Örneğin vücudunuzu hareket ettirme yönteminizi etkileyebilir. Bir şeye uzanırken hatta yürürken zorluk çekebilirsiniz.

MS hastaları için ipuçları

• Bazı MS hastaları çok nadir etkilenir. Ancak bazıları için durum daha da ciddidir.

• En önemli belirti yorgun, zayıf hissetmektir. Bazı bölgelerde hissizleşme de görülebilir.

• MS her kişiyi farklı etkiler. Sadece bu hastalığa sahip olduğunuz için tekerlekli sandalyeye mahkum olmak zorunda değilsiniz.

• MS hastalığının bir çaresi yok. Ancak ilaçlar yardımıyla hastalık yavaşlatılabiliyor.

Merkezi sinir sistemi

MS hastalığı sırasında neler olduğunu anlayabilmek ve nasıl tedavi edildiğini çözebilmek için merkezi sinir sistemi üzerinde biraz bilgili olmak şart.

Merkezi sinir sistemi iki önemli parçadan oluşur:

• Beyniniz vücudunuzdaki her şeyi kontrol eder. Örneğin kolunuzu hareket ettirmenizi, konuşmanızı, tanımanızı, düşünmenizi ve hatırlamanızı sağlar.

• Omuriliğiniz ise merkezi sinir sisteminin bir numaralı geçiş yoludur. İçindeki sinirler sayesinde beyinle ilişkiyi sağlar.

Beyniniz ve omuriliğiniz milyarlarca sinir hücresinden oluşur. Bu hücreler birbirleriyle bilgi paylaşır.

MS hastalığında neler oluyor?

Bağışıklık sisteminizin normal olarak görevi enfeksiyonlarla savaşmak ve vücudunuzu korumak. Ancak MS hastasıysanız bağışıklık sisteminiz bir hata yapabilir ve beyinde ve omurilikte bulunan zarlara saldırabilir. İltihaplanmanın nedeni de bu zarların hasar görmesi hatta yok olması olabilir. Bu durumda beyinden gelen mesajlar omurilikten daha öncekinden daha yavaş geçer ya da komutlar karışabilir.

Vücudunuzun her parçası bu durumdan etkilenebilir. Örneğin beyniniz bir fincanı alması için elinize mesaj yollar. Ancak sinyaller karışırsa eliniz istediğiniz şekilde hareket etmeyebilir. Ya da hareket çok zayıf olabilir ve fincanı tutamayabilirsiniz.

MS hastalığının birçok farklı belirtisi var. Bunun nedeni belirtilerin, iltihaplanmanın beyninizin ya da omuriliğinizin hangi bölgesinde olduğuyla alakalı olması. MS hastalığındaki iltihaplanma kendiliğinden geçebilir. Ancak tekrarlıyorsa sinirleriniz hasar görebilir.

Uzmanlar MS hastalığına tam olarak neyin neden olduğunu henüz bulabilmiş değil. Ancak bulmak için birçok araştırma yapılıyor.

Neden MS hastası oldum?

MS hastalığını tetikleyecek bazı belli durumlar olabilir. Doktorlar buna risk faktörleri diyor. Risk faktörlerini taşıyor olmanız MS hastası olacağınız anlamına gelmiyor. Ancak diğerlerine göre MS hastası olma riskiniz daha yüksek anlamına gelebilir. MS hastalığının risk faktörlerinden bazıları şunlar:

Aileniz ve genleriniz. Ailenizden birinde MS hastalığı olması sizin de MS hastalığı riskinizi arttırır. Özellikle kardeşiniz MS hastasıysa bu ihtimal epey yüksek.

MS hastalığına neden olan tek bir gen yok. Anne ve babadan alınan genlerin karışımı MS hastalığı riskini arttırabilir. Ancak MS hastası olmanız için başka koşulların da tamamlanması gerekir.

Enfeksiyonlar. Enfeksiyonlar tek başlarına MS hastalığına neden olmazlar. Ancak bazı uzmanlar enfeksiyonların MS riskini tetiklediğini savunuyor. MS hastalığıyla bağlantılı olabilecek bazı enfeksiyonları şöyle sıralayabiliriz:

• Kızamık

• Uçuk

• Rubella

• Suçiçeği

• Klamidya

Bu enfeksiyonlar bağışıklık sisteminizi etkiler. Bağışıklık sisteminiz de yanlışlıkla sinirlerinize saldırabilir.

Yaşadığınız yer. MS hastalığı ekvatordan uzak olan daha soğuk ülkelerde daha sık görülür. Bu durumun nedeni henüz açıklanabilmiş değil. Ancak MS hastalığı riskinizin çocukluğunuzda nerede yaşadığınızda alakalı olduğu biliniyor. Yani 15 yaşından sonra soğuk bir ülkeden sıcak bir ülkeye göç etseniz bile fark etmiyor.

MS (emes) hastalığıyla ilgili daha ayrıntılı bilgi için uzmanlarımıza danışabilirsiniz.

SGK Yorum Kullan

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir