Miyop Nedir

Miyop Tedavisi

“Miyop” sözlük anlamı bağlamında Latince kaynaklı olup “kapalı göz” ifadesini taşır. Miyop rahatsızlığı olan hastalar üzerinde yapılan incelemelerde hastaların uzağı göremedikleri ortaya çıkmıştır. Miyop hastalığı göz hastalıkları grubuna girer ve oluşum bakımından incelendiğinde herhangi bir gözün ön arka çapının ışığı kırma gücü ön plana çıkmaktadır. Normal sayılan bir gözlerin paralel düzlemde aldığı ışık retina önünde, göz yuvarlağı içindeki belli bir noktada odaklanmaktadır. Ancak miyop hastalarının gözlerinde, gözün ışığı kırıcı gücü fazla güçlüdür ya da gözün ön – arka çapı gözün kırıcı bileşenlerine göre fazla uzundur. Bu durumda uzağı görememe fiziksel bir karşılık bulmaktadır. Miyopluk söz konusu olduğunda bir gözün ne derecede uzağı göremediği de hekim tarafından araştırılması gereken bir konudur. Hafif bir miyop birkaç metre uzaklık çevresindeki nesneleri ayırt edebilecek durumdadır. Ancak bazı ağır miyoplar, gözün birkaç santim önünde yer alan nesneleri bile ayırt edemeyecek orandadır.

Astigmat Miyop

Miyop varlığını ya da varlığı kesinleşmiş miyopluğun derecesini günümüz göz kliniklerinde, sadece temel unsurlara dayanan bir muayene ile belirlemek mümkündür.

Miyopluğu oluşturan belirtiler aslında gizli olmadığından, bir miyop hastasının durumun farkına varması geç olmaz. Uzak nesnelere bakılırken ortaya çıkan bulanıklık, gözlerin fazla süre açık kalmasına bağlı olarak şiddetli baş ağrısının yaşanması ya da araç kullanırken sürücünün, yine gece ve gündüze bağlı olarak değişen görme kabiliyeti oranı miyop belirtileri olarak sayılabilir. Bu kolay algılanabilir belirtilerle miyopun ilk evrelerini kaçırmamak mümkündür.

Miyop  Testi

Miyopluk genellikle çocuk yaştaki hastalarda tespit edilir ve kişinin kitap okumaya başladığı okul yıllarında kesin bir teşhise sahip olur. Eğer bir çocuğun gözlerinde hafif de olsa bir şaşılık seziliyorsa, çocuk çok yakından televizyon izliyor ya da izlemesi gereken herhangi bir nesneyi / kişiyi uzaktan göremediği fark ediliyorsa, okuduğu kitabı normalden fazla yakın tutuyorsa miyopluk olduğu düşünülebilir.

Miyop  Lazer Tedavisi

Yetişkinlerde görülen miyop rahatsızlığı ise aslında yaş ilerlemesine bağlı olarak sonradan ortaya çıkan niteliktedir. 40 yaş sonrası miyop hastalığı edinme oranları yüksek olduğundan, söz konusu yaşı aşma oranında bir sıklıkta göz muayenesi olmak yetişkinler için oldukça önem taşır.

Göz Hastalıkları

Miyop hastalığının tedavisinde günümüzde 3 yöntem başı çekmektedir. Bunlardan ilki gözün miyopluk derecesine uygun bir gözlük takmak, diğeri kontakt nitelikte ve her geçen gün gelişen lensler edinmek, son olarak da cerrahi müdahaledir. Bu bağlamda gözlüklerin kullanım kolaylığı ve ekonomikliği hastalar tarafından yüksek tercih oranına sahip olmasında etkilidir. Lens seçimi ise yeterli bir bilgi edinmenin ertesinde yapılabilir. Cerrahi müdahalelerde ise göz korneasının eğrilik oranına şekil verilerek miyopun önüne geçilmektedir. Cerrahi müdahaleler bazında en çok tercih edilen yöntem ise lazer destekli tedavidir. Yine de cerrahi müdahalelerin iyi bir tetkik sürecinden sonra karara bağlanması risk azaltmak adına tavsiye edilir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir