Minik Berat’tan mucize adım!

Bursalı Berat Genç, doğuştan engelli. Şu an 4 yaşında olan Berat doğduğunda, diz eklemleri, ayak bileği eklemleri ve en önemlisi diz altındaki kaval kemiği yoktu.

Bu nedenle ayağa kalkmasının imkânsız olduğunu belirten doktorlar, yaşaması için Berat’ın iki bacağının da kesilmesi gerektiğini söyledi. Ancak ailesi kabul etmedi. Aile Berat’ı İstanbul’da Prof. Dr. Fatih Parmaksızoğlu’na muayene ettirdi.

Dr. Parmaksızoğlu, Türkiye’de ilk kez denenen yöntemle Berat’ı ameliyat etti. Berat’ın bacağındaki ince kemik, kaval kemiği görevi görecek şekilde kaydırıldı. Bir süre sonra ince kemiğin kalınlaşması, ailenin kabusuna son verdi. Artık küçük Berat ayağa kalkabiliyor ve destekle adım atabiliyor.

Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı Prof. Dr. Parmaksızoğlu, “Son çare bacaklarının kesilmesiydi. Çok şükür buna gerek kalmadı. Yaptığımız araştırmalar neticesinde diz altında bulunan ince kemiklerin zamanla kalınlaşabileceğini öngördük. Eskiden yerde emekleyen Berat, şimdi aykta durabiliyor. Buluğ çağına geldikten sonra kendisine diz protezi takacağız. Ayrıca her 5 yılda bir kendisine boy uzatma ameliyatı yapacağız. Böylelikle gelecekte yürüyeceğini düşünüyoruz.” bilgisini verdi.

fabrika işçisi baba Fuat Genç ile eşi Arzu Genç ise “Tek çocuğumuz olan Berat henüz anne karnındayken gerçeği öğrendik. Doktorlar, parmaklarının eksik, gözlerinin kör olduğunu söyledler. Çok şükür zekasında ve kalbinde sorun yoktu. Kürtajı önerdiler, ancak kabul etmedik. Sonra iki bacağının da kesilmesi gerektiğini söylediler, dünya başımıza yıkıldı. Ayağa kalktığı gün dünyalar bizim oldu” dedi.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir