Milli Eğitim Bakanlığı Hakkında

Milli Eğitim Bakanlığı Ne Zaman Kuruldu, Ne İş Yapar?

Türkiye Cumhuriyetinin kurulduğu ilk yıllarda savaş zamanı dahi olsa eğitime verilen önemi vurgulamak amaçlı kurulan bakanlık halen aynı şevkle görevini devam ettirmektedir.Bakanlık ilk olarak Tevhid-i Tedrisat Kanunu ile 1739 senesinde Milli Eğitim Temel Kanunu ile kalkınma plan ve programı doğrultusunda milli eğitim bağlı olduğu ve sahip olduğu hizmetleri yürütmek için kurulan bir bakanlıktır. 27 Mayıs 1960 yılında Milli Eğitim Bakanlığı adıyla çalışmalarını sürdürmüştür.

Milli Eğitim Bakanlığı Yönetmeliği

Milli Eğitim Bakanlığı’nın sahip olduğu görev ve sorumluluklardan bazıları öncelikle Atatürk’ün ilke ve inkılapları doğrultusunda Atatürk milliyetçiliğine bağlı, Türk Milletinin bağlı olduğu milli, ahlaki, manevi, tarihi ve kültürel değerleri benimseyen koruyan ve geliştiren , ailesini , vatanını, milletini seven ve sayan, eğitimli, görgülü , çağdaş ve ülkesi için önemli faaliyetlerde görev alabilecek eğitimli sağlam karakterli bireyler yetiştirmeyi amaçlayan öğretmen ve öğrencilerin eğitim öğretim hayatlarını planlayıp programlamakla görevlidir.

Milli Eğitim Bakanlığı Genel Müdürlüğü

Okul öncesi , ilköğretim , ortaöğretim ve her türlü örgün ve yaygın eğitim kurumlarını açmak ve kuruluşların açılmasına izin vermek, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yurtdışında öğrenim görmek için gerekli hizmet ve yükümlülükleri sağlamak, okullardaki beden eğitimi, spor ve izcilik eğitimi ile ilgili hizmetleri yürürlülüğe koymak, yükseköğrenim öğrencilerinin barınma, yeme içme gibi ihtiyaçlarını sağlamak için maddi manevi yardımda bulunmak sahip olduğu sorumluluklardır.

Milli Eğitim Bakanlığı Şikayet

Merkez teşkilatta bağlı bulunduğu birçok kurum bulunmaktadır. Bunun dışında taşra teşkilatı, yurtdışı teşkilatında da sahip olduğu ve bağlı olduğu birimler bulunmaktadır. MEBBİS, E- okul, Veli Bilgilendirme sistemi bu kuruma ait olup gerekli bilgileri öğrenmek için belli bilgilere sahiptir. Eğitim teknolojileri genel müdürlüğünde öğrenebileceğiniz bu sistemlerden yararlanabilirsiniz. Milli Eğitim Bakanlığı bağlı olduğu birimlerden gerekli tüm bilgiler öğrenilebilir görev ve sorumluluklarını araştırabilirsiniz. Hizmet standartları sayısı toplamda 72 olup gerekli tüm sorumluluğun yapılması için gereken tüm özveride bulundukları görülmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı Adresi

Milli Eğitim Bakanlığı öğrenci ve öğretmen başta olmak üzere sahip oldukları hakları sağlayan yerine getiren düzene sokan bir kurumdur ve olmaya da devam edecektir.

Milli Eğitim Bakanlığı İletişim

 

İletişim Bilgileri

Kurum Adı
Milli Eğitim Bakanlığı
Internet Sitesi
http://www.meb.gov.tr/
Telefon
+903124191410 (20 hat)
Faks
+903124177027
E-Posta
 
Yazışma Adresi
(Merkez Bina): Atatürk Bulvarı Bakanlıklar
Çankaya ANKARA TÜRKİYE

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

1 yorum

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir