Mikrop Nedir

Mikrop Hastalıkları

Çeşitli hastalıkların oluşumunda etkili olan yaşayan canlı varlıklar olmasına rağmen sadece mikroskop altında görülebilen bakterilerdendir. Her yerde ve her ortamda rahatlıkla yaşayan ve birçok olumsuzluklara ve hastalıkların oluşmasına etken olan mikropların sayısı oldukça fazladır. İçtiğimiz sudan, üzerinde oturduğumuz toprağa ya da taşa kadar her yere yerleşerek orada yaşantılarını sağlayan mikroplar insanlar için tehlike yaratmakta ve hastalıkların oluşumuna büyük oranda yardımcı olmaktadırlar. Gözle göremediğimiz içinde ne şekilde ve ne görüntü de olduklarını dahi bilmediğimiz mikropların bizlere zararı fazladır.

Mikrop Türleri

Her insanda ister üzerinde ya da içtiği suda ya da beslenme ve gıda maddelerinin üzerinde yaşayan mikroplar insanlar tarafından farklı kişilere de rahatlıkla taşınabilmektedirler. Mesela su içerken kullandığımız bardağı yeterince yıkayarak ve temizleyerek yerine bırakmaz ise daha başka kullanımlarda bu bardaklarda yerleşen mikropların başkalarına da bulaşmasına olanak sağlamış oluruz. Mikroplar hızla çoğalarak artış gösterirler. Bir mikrobun yirmi dört saat içerisinde çoğalarak yetmiş milyona kadar ulaştığı gözlemlenmiştir. Tereyağında bulunan mikroplar sütten on kat daha fazladır. İnsan ve hayvanların bulunduğu yerlerde mikroplar oldukça büyük oranda fazlalaşarak çoğalırlar. Bunu engellememenin ve sınırlandırmanın imkanı bulunmamaktadır.

Mikroplar havada uçamazlar ama havada uçuşan tozlar sayesinde toz mikropları her yere rahatlıkla ulaşabilir. Bu tozların yutulması ya da vücudumuzdaki herhangi bir yere yapışması ve bulaşması sonucu mikropları vücudumuzu almış oluruz. Mikroplar diğer hayvan ve bitkiler gibi canlılar gibidir insanlara zararlı ve faydalı olmak değildir, Mikropların sadece amacı her canlının içgüdüsel temel özelliği olan yaşama arzusudur. Mikroplar çeşitlerine göre farklı şekilde belirlenirler bunların arasında zararlı mikroplar, zararsız mikroplar ve faydalı mikroplar olarak sınıflandırılmaktadırlar.

Mikrop Nasıl  Bulaşır

Mikropların binlerce çeşidi bulunmakta ve çeşitli reaksiyonların oluşumuna önemli şekilde etken olmaktadırlar. Mesela yararlı olan mikrop çeşitlerinden olan ekşime yolu ile insanlara fayda sağlayan sirke oluşumunu sağlayan, peynir yapmamızı sağlayan, hamur, maya vs. yapılmasında mikroplardan yararlı olarak faydalanılır. Bir kısım mikrop ile de birlikte ve beraber olarak yaşarız her nefes alıp verişimizde binlerce mikrop içimize solunum yolu ile girmektedir. Bunlar tavuk, kedi, köpek, koyun vs.gibi olup evcil mikroplardandır. Cilt, ağız, burun, solunum yolları, mide, bağırsak gibi organlarımız bu mikrop çeşitleri ile doludur. Bu mikroplar vücudumuzda çalışma görevini üstlenmişlerdir. Mikroplarla yaşamaktayız ve mikroplar yaşantımızın her safhasında etkin bir biçimde yer almaktadırlar.

Mikropların oluşmasını engellemek için sıklıkla içtiğimiz sütün kesinlikle iyi bir şekilde kaynatılmadan içilmemesi gerekmektedir. Kaynama seviyesine gelen sütün mikroplarından kesinlikle yok edilmesi sonucunda birkaç dakikalık bir kaynatma sürecinden sonra kapatılarak içilmesi gerekmektedir. Günümüzde çok yüksek ısılarda kaynatılarak o derecedeki kaynama noktasına geldiğinde soğutulan pastörize olarak adlandırılan süt artık tüketilmektedir. Mikropların oluşmasına engel olabilmek ya da onları yok etmek için dışarıdan geldiğimizde, ya da tuvaletten çıktıktan sonra ellerimizi bol su ile ve sabunla iyice oğuşturarak yıkamakta oldukça etkili bir çözüm yöntemidir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir