Migrenin Tedavisi Var mı

ÇAĞIN HASTALIĞI MİGREN

           Migren, genellikle ataklar halinde ortaya çıkabilen, başın tek tarafına yerleşen, zonklama şeklinde gerçekleşen bir baş ağrısı türüdür. Hayatı tehdit eden tehlikeli bir rahatsızlık olmamasına karşılık, migren sinirsel bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Baş ağrısının yanı sıra, bulantı, kusma, normal ışık ve sesten rahatsız olma gibi şikâyetlerde kendisini gösterebiliyor. Günlük yaşamı etkileyen bir hastalık olsa da tedavisi mümkün bir rahatsızlık türüdür. Migren, kadınlarda erkeklere oranla daha çok rastlanır. İki farklı migren tipi bulunmaktadır. Bunlardan ilki, basit migrendir başın çift veya tek taraflı kısmında mevcut olan ağırıdır, çok nadir kusma olabilir. Klasik migren ise çocuklukta ve ergenlikte başlayabiliyor. Bulantı ile birlikte kusma belirtileri ile başın tek tarafında oluşan ağrıdır. Klasik migrende kişinin görme alanında boşluk olur. Migren atakları gün içerisinde birkaç saat sürebileceği gibi bazen bir günden daha uzun sürede devam edebiliyor.

MİGRENİN NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

           Migren, beyindeki kan damarlarında ki değişiklikten değişen bir durum olduğundan dolayı, hormonlarda olan değişimler migrene sebebiyet verir. Beslenme alışkanlıkları da migren ataklarını tetikleyen bir faktördür. Stres, yorgunluk, yaşam değişiklikleri, doğum kontrol hapları ve yaşanan korkular migren ataklarını tetikleyen başlıca nedenler arasındadır. Migren, başın özellikle bir yarısında şiddetli bir ağrı olarak kendini gösterir ve migren öncesinde gözde ışık parlamaları, mide bulantısı ile kusma başlar, görme keskinliğinde azalma olur. Genellikle elde olmak üzere tüm vücutta karıncalanma ve uyuşma başlar. Migren tedavisi olan bir hastalıktır. İlaç tedavileri en yaygın ve en sık kullanılan bir yöntemdir. Migren de diğer tedavi yöntemleri arasında botoks uygulaması ve migren cerrahisi bulunmaktadır. Migreni tedavi ederken, aynı zamanda oluşabilecek migren ataklarının da önüne geçerek hastanın korunması gerekir. Migren hastaları şayet ışıktan rahatsızlık duyuyorlarsa güneş gözlüğü kullanmalılar, aşırı kalabalık ortamlardan ve yorgunluktan kaçınmalı, stresten mümkün olduğunca uzak düzenli bir yaşam sürmeliler.

         Migren atakları başlamadan önce gürültü ve ışıktan uzakta yastıksız bir yatağa uzanmalı ve uyumayı denemeliler. Mevsim geçişleri migren ataklarını tetikleyebiliyor. Bu yüzden beslenmeye oldukça dikkat edilmesi gerekiyor. Migren özellikle, hassas, alıngan, dış olaylardan fazla etkilenebilen mükemmeliyetçi kişilerde oldukça sık görülüyor. Migren ataklarından korunabilmek için uykusuz kalmamaya dikkat etmeli ve çok fazla uyunmamalıdır. Çikolata, eski peynir, yağlı yiyecekler ve alkolden uzak durulmalı, lodoslu havalarda dışarıya çıkmamaya çalışılmalıdır. Lodos rüzgârının getirdiği rutubetli hava, halsizlik ve bitkinlik yaratarak vücuttaki dengeyi bozduğundan dolayı migren atakları tetikleyen bir faktör. Günde ortala iki ile üç litre arasında su tüketilmeli ve düzenli spor yapılarak migrenden koruna biliniyor. Migren tedavisinde kas gevşeticiler, sıkıntı ve kaygı gideren ilaçların yanı sıra aspirin ve bağımlılık yapmaması açısından sürekli kullanmamak kaydıyla ağrı kesici ilaçlar oldukça etkilidir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir