Migren

Migren Belirtileri

Genellikle başın bir yarısını tutan periyodik nöbetler halinde gelen şiddetli baş ağrısı olarak tanımlanmaktadır migrenin tarifi.. Çok eski dönemlerden beri bilinmektedir. Bazen ailevi karakter göstermekle birlikte kesinlikle genetik yani irsi bir hastalık değildir. Kadınlarda görülme olasılığı daha fazladır. Migren ağrıları bazı kadınlarda ise adet dönemlerinde daha da artık göstererek tekrarlamaktadır. Genellikle migren hastalığı genç yaşlarda başlamaktadır. En belirgin özelliği ise sıklıkla tekrarlanan ve oldukça ağrı ve rahatsızlık hissi oluşturan baş ağrı nöbetleridir.

Migren Ağrısı

Migren ağrısının oluşumunda en önemli faktör günümüzde stres ve stresin oluşturduğu gerginliktir. Ergenlik, okul ve evlenme dönemleri gibi telaşın ve sorumluluğun artış gösterdiği dönemlerde ise migren ağrılarının fazlalaştığı görülebilmektedir.

Migren Nedir

Migren nöbetleri genellikle sabah uykusundan uyandıktan bir süre sonra başlamaktadır. Önce haberci safhası vardır. Haberci ağrı görme sahasının bir yarısının kararması, göz önünde sinek uçuşması, ışığa kadar hassasiyet veya bir göz küresinde ağrı şeklinde kendisini gösterir. Bazen de kulak çınlaması, karın ağrısı da oluşabilmektedir. Ağrıyı takip eden sürecin ardından başın bir yarısında genellikle de göz etrafı ve şakakta gittikçe şiddetlenen zonklayıcı bir baş ağrısına dönüşür. Ağrının şiddetlenmesiyle beraber bazı kişilerde bulantı ve kusma da olaşabilmektedir. Ağrı bazı nöbetlerde başın bir yarısında bazılarında diğer yarısında olabilir. Ağrı hep aynı yarıda kalabileceği gibi bütün başa da yayılabilir.

Migren Tedavisi

Migren ağrısı çeken kişiler genellikle ışığın olmadığı karanlık ortamlardan hoşlanırlar. Çünkü ışık onların migren ağrısında daha da artış göstermesine neden olmaktadır. Nöbet birkaç saatten birkaç güne kadar sürebilir. Ağrı gittikçe hafifleyerek kaybolur.

Migren klasik migren ve adi migren olarak iki çeşittir. Klasik migrende ağrı öncesi görme alanında kararma ve bazı nörolojik belirtiler gözlemlenebilir. Adi migrende ise gebelikte ve seyahatlerde iyileşme gösterir. Menopoz ve hipertansiyonda ise adi migren ağrılarında artış olabilir.

Migren Çeşitleri

Migren tedavisinde önemli olan kişinin karşılaştığı ağrılı süreçte kendisini dinlendirme altına alması ve doktor kontrolünde bulunuyor ise verilen ilaçları kullanmasıdır. Kesin bir tedavinin uygulanabilmesi için mutlaka bir doktor kontrolünden geçilmiş olması ve gereken tetkiklerin ve araştırmaların yapılmış olması şartı aranılmaktadır. Sakinleştirici ilaçlar, ergotaminli ve kafeinli ilaçlar migren nöbetlerinin sıklığının azaltılmasında etkilidir ve nöbetlerin hafif geçmesinde oldukça faydalıdır. Ergotaminli ilaçlar, yalnız ağrının ortaya çıkmasına mani olucu tesire de sahiptir. Hastalığın tedavisinde hastalığı başlatma ihtimali taşıyan alerji yapıcı maddelerden ve diğer sindirim ve metabolizma faktörlerinden uzaklaşmak gereklidir. Ailevi, mesleki ve okulla ilgili sıkıntıların giderilmesi ve kişinin kendisini rahatlatması oldukça önemli faktörlerdendir.

Migren Bitkisel Tedavisi

Son dönemlerde alternatif tıp seçeneklerinden olan akupunktur uygulamasıyla da migren ağrılarından ve sıkıntılarından kurtulma imkanı sağlanabilmektedir. Kişilerin kendilerini rahatlatması ve gevşemesi tekniğinin uygulandığı akupunktur ile migren ağrılarının sonlandırılması sağlanabilmektedir. Bazı durumlarda ise kişi kendisinde oluşan baş ağrılarında hafife alarak basit bir baş ağrısıdır geçer diye başka bir rahatsızlık oluşumundan haberdar olamayabilir işte bu gibi rahatsızlıkların oluşmasına ve gelişmesine imkan oluşturmadan kesinlikle ağrı her hastalığın habercisi olarak düşünülerek bir doktor kontrolünden geçilmesi gereklidir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir