Migren hormonal bir hastalık mıdır

Kadınların yüzde 18’i migren oluyordur, erkelerinse sadece yüzde 6’sı. Bu farkın nedeninin cinsel hormonların olduğu kanıtlandı.
Kadınlar migren genellikle ergenlikten sonra başlıyordur, sıklığı ve yoğunluğu ancak menopozdan sonra azalıyordur. Migren yani yaşlandıkça azalıyor, buysa nörolojik hastalıklarında ender görülen bir şeydir.
Ayrıca migrenler menstrüasyonda daha sık görülür, hamilikteyse daha az. Çok ilginç bir şey budur; hormon tedaviden sonra transseksüel kadınlar normal kadınlar kadar migren oluyorlardır.
Bilimsel daha kanıtlanmadığına rağmen bilim adamları bunun nedeninin östrojen olduğunu düşünüyorlar.
Migren beyindeki üçlü nosiseptörlerinde (yüzün etrafının ağrımasına neden olan hücreler) iltihaplanırsa ve kimyasal sinyal gönderilirse oluşuyor. Kansas Üniversitesindeki tıp merkezinde nöroloji alanında bilim adamları Nancy Bermann ve Kenneth McCarson farelerde söz edildiği bu hücrelere östrojen eklenirse migrenin beli belirtiler görülebilindi.
Eğer östrojen reseptörleri aktifse ağrı sinyalleri daha güçlü olduğunu diyorlar bilim adamları. Bu nedenle erkekler kadınlar kadar migren olsa bile onların ağrı reseptörleri daha az etkileniyorlar ve böylece erkeklerdeki migren daha az şiddetli olur.
 
YORUM: İnsanların sadece %2’si baş ağrısı yaşamaz. Baş ağrılarının en sık sebebi de migrendir. Migren ergenlik dönemine kadar erkek ve kadınlarda aynı oranda görülüyor. Ergenlik döneminden sonra kadınlar birden açık ara öne geçiyorlar. Migren aslında zihinsel kapasiteleri yüksek insanlarda daha çok dikkati çekiyor. Dolayısıyla migren, zeki, hassas ve titiz bayanları seviyor.
Bayanlarda ergenlikten sonra belirgin olması, oral kontraseptif alanlarda atakların sıklaşması, transsexualite nedeniyle hormon ilaçları kullananlarda aniden atakların ortaya çıkması ve menapozdan sonra azalması gibi nedenlerden dolayı, migren de hormonal mekanizmaların, özellikle östrojenin etkinliği tartışılmazdır.
Bu nedenlerle östrojenin migrenle ilişkisi neredeyse kesindir. Aslında migreni asıl tetikleyen şey, östrojen kan düzeyindeki dalgalanmalardır. Östrojenin fizyolojik olarak bir ay boyunca azalıp çoğalması, beyin damarlarında genişleme ve daralmaya neden olmakta, bu ise migren ataklarını tetiklemektedir. Östrojen seviyesinin yükselmesi auralı migrene, düşmesi ise aurasız migrene neden olmaktadır. Dolayısıyla östrojenin düşmesi de yükselmesi de migren oluşturmaktadır. Ergenlik öncesinde, hamilelik esnasında ve menapozda migrenin yatışması veya az görülmesi, östrojen seviyesindeki iniş çıkışların olmamasından kaynaklanmaktadır. Yaşlılarda migren ataklarının seyrelmesi de, menapoz nedeniyle östrojen seviyesinin sabit olmasından dolayıdır.
 
 

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir