Mide Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

MİDE KANSERİNE DİKKAT

      Mide kanserine ülkemizde yılda yirmi bin kişi yakalanmakta. Erkeklerde kadınlara oranla daha sık görülen mide kanseri aynı zamanda da yaşlılarda çok yaygın. Mide kanserinin görülmesinde beslenme alışkanlıkları oldukça büyük rol oynuyor. Tuzlu besinler, mangal eti ve çiğ et mide kanserine yol açan faktörlerin başında gelmektedir. Midede gastrit veya ülsere neden olan H.pylori bakterisi de mide kanserine yol açabiliyor. Sigara ve alkol kullanımı ise mide kanseri riskini oldukça artırmaktadır.

MİDE KANSERİ BELİRTİLERİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

        Mide kanseri erken belirti veren bir hastalık olmadığından risk taşıyan kişilerde ancak endoskopik muayene ile teşhis edilebiliyor. Mide kanserinin en belirgin özellikleri, mide bölgesinde ağrı ve midenin ağırlaştığı hissi, iştahsızlık ve bundan kaynaklanan kilo kaybı, yemeklerden sonra olabilen rahatsızlık ve mide şişliği, bulantı, kusma, kansızlık, yorgunluk hali, mide ve bağırsakta olabilen kanamalar. Mide kanseri olan hastaların çoğunda elle yapılan muayenede bir kitle hissedilebiliyor. Erken teşhis konabildiğinde mide kanseri ameliyatla kolaylıkla yok edilebilen bir hastalık. Mide kanserinin tedavisi ancak cerrahi olarak ameliyatla yapılıyor. Düzenli stresten uzak ve dengeli beslenme birçok hastalıkta olduğu gibi mide kanseri hastalığında da oldukça etken. Mide kanserinden korunmak için özellikle sigara ve alkolden uzak durmalı, fazla kilolardan kurtularak ideal kilo korunmalıdır. Özellikle taze besinler tüketmeli, fazla pişmiş, mayalanmış ve turşu haline getirilmiş olan gıdalardan kaçınılmalı ve tuz tüketimini sınırlandırmalı mümkün olan en az miktarda tüketilmeli. Her şeyden önemlisi düzenli olarak kontrollere gitmeli ve herhangi bir hastalığa karşı erken teşhis avantajına sahip olunmalıdır. Mide kanseri olan hastalar az ve sık beslenmelidirler.

     Gıdaları birden tüketmek baş dönmesi, çarpıntı, terleme ve fenalık hissine yol açabilmektedir. Kilo kaybını önleyebilmek açısından Omega 3 kullanılmalı, ağız hijyenine oldukça dikkat edilmelidir. Mide kanserine yakalanan hastalara beyaz un kesinlikle zararlı haftada en az iki kere baklagil tüketilmelidir. Mide kanseri belirtileri çoğunlukla belirsizdir. Ülkemizde mide kanserinin görülme yaşı elli yedi civarı fakat gençlerde de nadiren de olsa görülebiliyor. Oldukça yaygın görülen bu hastalık erken teşhis edilmediğinde ölümle sonuçlanabiliyor. Erken teşhis ise, tümör yayılmadan cerrahi operasyonla alınarak yok ediliyor. Mide kanseri belirtileri fark edildiğinde hemen doktora başvurulmalıdır. Kanser riskini azaltmak için alınacak tedbirlerin en başında düzenli egzersizler günlük yürüyüşler yapmak ve sağlıklı beslenmek ile düzenli bir uyku geliyor. Özellikle aşırı yağlı gıdalardan ve tuzdan uzak durmak kansere karşı alınabilecek en önemli tedbir. Doğal gıdalar ile beslenerek de mide kanseri önlenebiliyor. Mide kanserine karşı en önemli nokta ise mutfağınızda plastik, bakır ve alüminyum kullanmamalısınız. Kırmızı et yerine balık tüketmeye çalışmalı, fast-food tarzı beslenmeden kaçınılmalıdır. Kafeinli içecekler yerine bitkisel içecekleri tercih edebilirsiniz.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir