Menopoz

Menopoz Nedir

Menopoz tıp dilinde yaş dönümü olarak tanımlanmaktadır. Genellikle de bayanlar arasında aybaşı halinin ve yumurtlama sürecinin bitmesi olarak dillendirilmektedir. Klinik olarak menopoz, adet halinin kesilmesinden önceki ve sonraki dönemi belirtmektedir. Genellikle bayanlarda 40-45 yaşlarında arasında görülmekte ve gözlenmektedir. Fakat günümüz bayanlarındaki stres ve karmaşa nedeniyle menopoz yaşı artık daha erken yaşlarda da sıklıkla görülmektedir. Menopoz yaşının belirlenmesinde ailedeki genetik etkenlerde menopoz sürecinin erken ya da geç oluşmasını tetikleyebilmektedir.

Menopoz Tedavisi

Bayanlarda genellikle belirtileri arasında adet dönemlerindeki düzensizlikler ile kendini hissettirebilir. Uzun süren adet kanamaları ya da gecikmeli şekilde gelen kanaması ilk belirtileri arasında sayılabilir. Bazen ani olarak fakat genellikle adet kanamalarının aralarındaki uzamalar suretiyle adetler kesilir. Bu duruma hiçbir belirti eşlik etmeyebilir veya ani bir şekilde hiç beklenmedik durumlarda sıcak basması, terleme, daralma, sıkıntı gibi belirtiler oluşabilir. Menopoz sürecine giren bir bayanın daha sonrasında gördüğü regl kanamaları olağan kanama çeşitlerinden olmadığından kesinlikle doktora başvurularak gerekli tedavinin başlatılması acilen gerekmektedir.

Erken Menopoz

Hekim kontrolünde uygulanan menopoz tedavi yöntemlerinin çoğunluğunda cinsiyet hormonlarının uygulanması giderilmekte bazen de sakinleştirici ve rahatlatıcı ilaç yöntemleri uygulanarak menopoz sürecinde yaşanılan çeşitli rahatsızlıkların sıkıntı oluşturmadan sakin bir şekilde geçirilmesi sağlanmaktadır. Normalde menopozda sürecinde bulunan bayanlarda sıkıntılı ve stresli bir ruh hali oluştuğundan bayanlar kendilerinin menopozda olduğunu düşünmeyip ruhsal sıkıntılar ve depresyon belirtilerinin oluştuğunu sanarak bu rahatsızlığın tedavisine başlayacaklarını düşünürler oysa menopozla birlikte depresyon belirtmez, şayet şiddetli şikayetler devam ediyor ise menopozla birlikte depresyon tedavisi de mutlaka doktor kontrolünde uygulanmalıdır.Erken menopoz

Adetlerin düzensizleşmeye başladı, cinsel olgunluk çağının son dönemleri ile yaşlılık belirtilerin ilk bölümünü oluşturan bu devreye tıp dilinde ‘Klimakterium Devri’ denilmektedir. Kadının son gördüğü adetin ismi de ‘Menopoz’ olarak adlandırılmaktadır. Tıp alanındaki yenilikler ve gelişmeler sürecinde artık menopoz kadınlar için sıkıntı ve üzüntü kesinlikle teşkil etmemektedir. Yapılan menopoz tedavisi ile kadınlar kendilerinde hiçbir rahatsızlık ve şikayet belirtilerinin oluşmasına izin vermeden bu dönemi sakin bir şekilde atlatmaktadırlar.

Menopoz Belirtileri

Kadınlar menopoz dönemine girdiklerinde cinsel yaşamlarında sıkıntı yaşayacaklarını düşünebilirler oysa artık modern tıptaki gelişmeler ile menopoz dönemi oldukça rahat bir şekilde geçirilebilmektedir. Kadının üretkenliği yani doğurganlığı bu menopoz döneminde sona erdiğinden kendisini daha rahatlamış hissetmesine neden olmaktadır. Genellikle menopoz süreci bütün kadınlarda üzüntü ve sıkıntı yaratacak endişesi belirmektedir oysa artık menopoz dönemi uygulanan ilaçlarla ve doktor kontrolünde geçirilirse sıkıntılı süreç ortadan kalkmaktadır. Adet döneminin noktalanması yani menopoz sürecine giren bayanlarda bir takım fizyolojik ve ruhsal sorunlar beraberinde gelebilir bu dönem genel itibariyle 1-2 yıl sürebilir.

Menopoz İlaçları

Menopoz sürecinde yaşanılan belirtiler her kadında değişik şekillerde görülebilmektedir. Bu süre içinde yumurtalıklardaki yumurta sayısı iyice azalarak bitme noktasına gelir. Dişilik hormonları, özellikle de östrojen düzeyi bazı değişikler göstermektedir. Östrojen hormonu yani kadınlık hormonunda azalma oluştuğundan baş ağrıları, baş dönmesi, uykusuzluk, yorgunluk ve depresyon belirtileri sayılabilir. Sık sık yinelenen ve halk arasındaki adı ‘Sıcak basması’ olarak nitelendiren menopozun ilk belirtileri arasında sayılmaktadır. Bu sıcaklık hissi sadece 1,2 saniye kadar sürse bile kadın için oldukça sıkıntı ve rahatsız vericidir arkasından bir de üşüme oluşabilir bu da kadınlarda hastalık oluşmasına neden olmaktadır.Bu gibi belirtileri azaltmak için doktor kontrolünde bulunulması gerekir uygulanan destekleyici hormon tedavisi yöntemleriyle menopoz sürecinin şikayetlerinin azaltılması artık sağlanabilmektedir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir