Menopoz Belirtileri Nelerdir

MENOPOZ NEDİR?

      Kadınların adetten kesilmesi olarak tanımlanan menopoz, her kadının kaçınılmaz olarak yaşayacağı dönemlerden biridir. Menopoz bir hastalık değil, aksine her kadının yaşayacağı yaşamın kaçınılmaz bir parçasıdır. Ergenlik ve doğurganlık gibi kadın vücudunun doğal bir işlemidir. Tarihin eski çağlarından beri, menopoz kırklı yaşlardan sonra görülmeye başlanıyor. Ortalama menopoz yaşı ise yapılan araştırmalar sonucunda kırk seki ile elli iki yaşları arasında yoğunlaştığı ve bu yaş ortalamasının değişkenlikler gösterdiği saptanmıştır. Menopoza çok erken girmek ile çok geç girmekte sağlık açısından oldukça sakıncalıdır. Öyle ki, elli beş yaşından sonra menopoz olmamanın rahim kanserini artırıcı bir etki olduğu düşünülmekte.

MENOPOZ SÜRECİ VE ETKİLERİ

        Menopoza girilmeden önce kırklı yaşlarda bayanlar premenopoz olarak adlandırılan dönemden geçmektedir. Bu dönemde, menopoza girilmeden önce yaklaşık üç ile beş yıl arasında adetlerin önce sıklaşması daha sonrasında aralarının açılması ile düzensizliklerin yaşandığı dönemdir. Perimenopoz dönemi ise, genelde menopoz ile birlikte son adet döneminden yaklaşık olarak bir yıl önce başlıyor ve bir yıl kadar süren dönemdir. Postmenopoz süreci ise, menopoza girdikten sonra östrojen seviyesinin düşmesi ile birlikte ortaya çıkan adetlerin kesilmesini takip eden sürece verilen addır. Menopoz ile birlikte tüm vücudu etkileyen hormonal bir fırtına yaşanmakta ve kadın hormon metabolizmasını alt üst etmektedir. Bu durumda esas kadınlık hormonu olan östrojen azalmakta ve bu azalma ile tüm organlar durumdan olumsuz şekilde etkilenmektedir. Menopozun en belirgin etkileri arasında, sıcak basmaları gelir. Özellikle ciltte ani ve rahatsız edici bir sıcaklık hissedilir, terleme ve çarpıntı olabilir. Genellikle gece yaşanan sıcaklık basmaları ile uykunuz bölünebiliyor. İdrar yakınmaları ise, menopoz sonrası dönemde en sık görülebilen sorunlardan biri. Kırk beş ile altmış yaş arasında ki kadınların yüzde kırkı sık idrara gitme hatta tuvalete zor yetişme ve idrarını tutamama gibi problemlerden şikâyetçidirler. Cilt ve saç sorunlarında ise, cildiniz kuruyabilir, kaşınabilir ve ışığa karşı da duyarlılığı artabilir. Uykusuzluk ve kilo alma ve kemik erimesi şikâyetleri de oldukça sık rastlanılan durumlardandır.

       Kadınların birçoğu menopozu bir dönemin sonu olarak görüyor ve kabuğuna çekilebiliyor. Menopoz gerçek anlamda ise, kendi kabuğuna çekilme dönemi değil tam aksine yılların vermiş olduğu tecrübe ile hayatın her alanında aktif ve etkin olma dönemidir. Her kadının yaşayacağı bu dönemi en az zararla, toplum içine karışarak, aile bireyleri ile çatışmaları en aza indirerek, beden sağlığını en üst seviyeye çıkarmaya çalışılmalıdır. Bu dönemi kolay atlatabilmek için, spor yapmalı, her gün kalsiyum almalı, sebze tüketimine ağırlık vermelisiniz. Özellikle de menopoza girdikten sonra değil öncesinde de bol bol süt ve yoğurt tüketmeye dikkat etmeniz gerekir. Bol su içmeli ve suyun oda sıcaklığında olmasına da önem vermelisiniz.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir