SGK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü,Ne Zaman Emekli Olurum

Menenjit Tedavisi

Menenjit Tedavisi

Menenjit Hastalığı

Beynimizde bulunan beyin zarlarının iltihaplanmasıdır menenjit.  Menenjit oldukça zor bir hastalıktır. Menenjit hastalığının oluşmasına mikroorganizmalar neden olmaktadır. Kafatası zedelenmelerinin sonucu beyin zarlarında çeşitli iltihaplanmalara sebep olabilir kanla vücudumuza gelen mikroplar da özellikle küçük çocuklarda menenjit hastalığının oluşumunu sağlayabilirler. En sık rastlanan ve görülen mikrop çeşitlerinde olan ve menenjitin oluşumuna neden olan mikrop ise oldukça etkilidir. Menenjit hastalarında aşırı derecede kasılan boyun adaleleri sebebi ile baş iyice geriye yaslanır. Hasta nerede ise başını dik tutamaz haldedir. İnsanların çoğunda menenjite yol açabilecek mikroorganizmalar sadece boğazımızda bulunur.

Menenjit Tedavileri

Fakat kişinin rutubetli sağlıksız ortamlarda yaşaması ya da soğuğa karşı vücut direncinin olmaması ve hastalıklara çabuk bir şekilde yakalanması neticesinde mikroplar oluşmakta ve bu mikroplarda kan yoluyla vücudumuza geçmektedirler. Kuluçka dönemi 2-10 gün aralığındadır. Belirtiler aniden çok kısa bir süre içerisinde belirginleşerek kendini hissettirmektedir. Ateş ani bir şekilde yükselerek artış göstermekte küçük çocuklarda görülür ise havale oluşumu da yaşanabilmektedir. Çok şiddetli bir şekilde geçmeyen ve dinmeyen baş ağrısı, kusma ve bulantı görülür. Menenjit hastalarında görülen en önemli özelliklerden olan ışığa bakamama ve ışık istememe halidir.

Menenjit Nedir

Menenjit hastalığı genellikle bacaklarını ve omurgasını gergin tutarak bir yana doğru yatabilmektedirler. Enselerinde sertlik görülür. Boynunu öne eğememektedir. Sırt üstü yatan bir hastanın bir bacağı karnının üstüne gelecek şekilde büzüldükten sonra, bacağını kıvırarak açmaya çalıştığı andan itibaren oldukça zahmet ve ağrı hisseder. Bu arada duyulan ağrıların ve acının hasta tarafından tarifi mümkün değildir. Bu belirtiler var ise hastanın komayı girmesi ihtimalinin çok yüksek ve hastanın durumunun gittikçe ağırlaştığı hali gözlemlenmektedir.

Menenjit Aşısı

Menenjit hastalığının belirtileri bulunan kişilerin hemen uzman bir doktor kontrolünden geçirilerek gerekli tetkiklerin ve araştırmaların sonucunda kesin teşhisinin belirlenmesi gerekir. Bunun için hastanın belinden su alınarak yapılan testin sonucuna göre biyokimyasal araştırmalar yapılması neticesinde kesin tanı konulabilir.

Menenjit Belirtileri

Bütün menenjit hastalarında görülen belirtiler neredeyse birbiriyle bire bir aynıdırlar. Ayırım sadece menenjit hastalarının teşhisinde belden alınan sıvının incelenmesi ile sadece ayırt edilebilmektedir. Menenjit hastalarında alınan sıvılarda renk farklılığı oluşabilmekte bunların bazıları koyu renkli ve bulanık olabildiği gibi bazen de sıvı berrak ve saydamdır.

Tüberküloz menenjit

Tedavi aşaması sadece kesin tanının konulmasından sonra başlanılabilir. Tedavinin yapılmaması, geciktirilmesi veya yanlış bir biçimde yani doğru şekilde uygulanmaması neticesinde hastanın değişik organlarında kalıcı sakatlıklar oluşabilmektedir. Bunun yanı sıra doktor kontrolünde ve klinik ortamda uygulanan tedavi aşamasında hemen ve acil olarak tedavinin başlatılması ve hastanın rahatlatılması gereklidir. Belden alınan sıvıdaki mikroplara uygun olarak antibiyotik belirleninceye kadar penisilin tedavisi yapılmaktadır.( Yalnız hastanın penisilin alerji testinin yapılması aşamasından sonra.) Daha sonra en uygun antibiyotik belirlendikten sonra onunla tedaviye geçilmektedir. Tüm bu işlemlerin mutlaka ve mutlaka bir klinik ortamda ve doktor kontrolünde yapılması esası aranmaktadır.

SGK Yorum Kullan
Son Yorum
  1. yakup

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir