Meme Kanseri Nasıl Anlaşılır

MEME KANSERİ NEDİR?

     Günümüzde meme kanseri oldukça sık rastlanılan bir hastalık, genetik yapımız, beslenme düzenimiz ve hareketten yoksun bir hayat sürmemiz bu hastalığa yakalanma riskini artıran faktörler arasında. Özellikle kadınlarda oldukça sık görülen meme kanseri, hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Çoğalan bu hücreler zamanla o bölgede bir doku yani tümör oluşturuyor ve bu tümörde ki hücreler vücudun başka bölümlerine yayılmaya başladığında kanser olarak nitelendiriliyor. Meme kanseri sıklıkla kırk ile altmış yaş arası kadınlarda rastlanılan bir kanser türü. Henüz meme kanserini önleyen bir yöntem olmamasına karşın erken teşhis tedavi için oldukça önem taşıyor.

MEME KANSERİ TEDAVİSİ VE KORUNMA YOLLARI

         Meme kanserine yakalanma riskini artıran faktörler arasında ileri yaş oldukça önem taşıyor. Genellikle elli yaş üzeri olan kadınlarda meme kanseri görülme sıklığı elli yaş altında ki kadınlara oranla dört kat fazladır. Aile yakınları arasında meme kanserine yakalanmış kadınların diğer kadınlara oranla meme kanserine yakalanma riski daha fazladır. İlk çocuğu doğurma yaşı burada oldukça önem taşıyan bir konu. 30 yaşından sonra ilk çocuğunu doğuran veya hiç doğum yapmamış kadınların meme kanserine yakalanma riski bir hayli yüksek. Fazla alkol alan ve sigara kullanılan kadınlarda bu hastalığa yakalanma riski taşıyabiliyorlar. Meme kanseri riskini, yoğun egzersiz ve jimnastik yaparak, aşırı kilolardan kurtularak, bol olarak sebze ve meyve tüketerek azaltılabiliyor. Meme kanserinin belirtileri ise, memede şişlik, memenin genel olarak boyunda ve şeklinde değişikler yaşanması, meme cildinde kızarıklık, morluk veya yara belirtileri, meme başından gelebilen akıntılar, koltuk altında görülebilen ya da elle fark edilebilen şişliklerdir.

      Meme kanseri tedavisinde erken teşhis oldukça önem taşıyor. Hastalık ne kadar erken teşhis edilirse tedavi olanağı ve seçeneği de artıyor. Ameliyat meme kanseri için oldukça yaygın bir tedavi yöntemidir. Tümörün durumuna göre meme alınabildiği gibi sadece tümörün alınarak memenin korunduğu durumlarda olabiliyor. Bir diğer tedavi yöntemi ise hormon tedavisidir. Burada amaç hormona duyarlılık gösterebilen kanser türlerinde östrojenin etkisini yok ederek kanserin gelişmesini önlemektir. Işın tedavisi ise, meme bölgesi ve koltuk altına uygulanarak cerrahi girişimden sonra kalma olasılığı olan kanser hücrelerinin öldürülmesini sağlamak için yapılıyor. Meme kanserinde kemoterapi ise, kanser hücrelerini öldürücü ilaçlar ile yapılan tedavi yöntemidir. Genellikle aynı anda birkaç ilaç türü kullanıldığında oldukça etkili olabiliyor. Kemoterapi ilaçları belirli bir süre hastaya verildikten sonra kesilerek ara veriliyor ve böylelikle de hastanın kendisini toparlaması sağlanıyor. Meme kanserinde mamografi, memenin röntgen filminin çekilmesi ile kanserin erken teşhisine yardımcı olur. Tarama mamografisi dünyada oldukça yaygın kullanılan bir meme kanseri erken tanı yöntemidir. Kanserli hastanın tedavisi boyunca kilo almayacak şekilde, dengeli beslenmesi oldukça önemlidir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir