Mantar Hastalığı

Mantar Hastalıkları

Mantar vücudumuzun farklı yerlerinde oluşan ve gelişen bir rahatsızlık olarak adlandırılabilir. Mantarlar doğada oldukça yaygın bir şekilde bulunmakta ve çok sayıda çeşidi bulunmaktadır. Bu mantar çeşitlerinden bazıları insanlar için oldukça tehlike ve zarar yaratabilirken bazıları ise tam bir vitamin deposu olarak besin maddesi olarak beğeni ile tüketilmektedir. Mantar hastalığının genellikle oluşumunda temizlik ve hijyen şartlarının oluşmadığı ortamlarda daha sıklıkla görülebilmektedir.

Mantar Hastalığı Tedavisi

Sporcuların ve askerlerin yani toplu yaşam alanlarında kullandıkları eşyaları ile birbirlerine bulaştırdıkları mantar önemli bir rahatsızlıktır. İşte burada da belirttiğimiz gibi mantar hastalıkları çeşitlerinden ilki olan tabiatta yetişen mantarın sebep olduğu mantar hastalıkları bulunmakla birlikte vücudumuzda mikropların yerleşerek oluşturdukları mantar hastalıklarına da rastlanılmaktadır. Daha çok saç tırnak ve cilt üzerinde görülen mantar enfeksiyonlarında hangi mantar türünün rahatsızlığı oluşturduğu incelenerek öğrenilebilir ve kişinin tedavisine bu aşamadan sonra başlanılmaktadır. Cilt üzerinde pembeden kırmızıya doğru renk aralığında bir lekelenme başlar, etrafa doğru yayılır iken de orta bölümü büyür.

Mantar Hastalığı Belirtileri

Böylece halka şeklinde bulunan ufak kabarcıklar ve kepeklenme ile kendisini belli eder ve hissettirir. Bu mantar türünün tedavisinde pomatlar, losyonlar, kremler ve merhemler kullanılarak bu kırmızı döküntülerin bir an önce yok edilmesi sağlanabilir. Vücudumuzda çok geniş alanlarda görülüyor ise bu mantar çeşidi doktor önerisi ile içilecek ilaçlar ile bu mantarın kurutularak yok edilmesi sağlanmaktadır. Ayaklarda görülen mantarlarda ise genellikle toplu halde yaşayan kişilerde daha sıklıkla görülebilmektedir.

Mantar Hastalığı Çeşitleri

Yatılı okulda yaşayan gençlerde, spor salonlarında, hamamlarda, askeri kışlalarda daha çok mantar hastalığı şikayeti görülmektedir. Bu gibi yerlerde ayak temizliğine ve hijyenine yeteri derecede dikkat edilmemesi ya da ayakların yıkandıktan sonra kurutulmayarak hemen ayakkabılar içine hapsedilmesi sonucu ayak mantarları oluşabilmektedir. En çokta parmak aralarına yerleşerek mantarın daha etkin bir şekilde yayılmasına sebep olurlar. Kaşıntılıdır ve deri üzerinde oldukça etkili bir şekilde yaygın durumdadır.

Mantar İlacı

Mikrop kaparak daha da artarsa mantar bunun sonucu olarak ayakta enfeksiyon oluşmasına da neden olabilirler. Tedavisi olarak ayak temizliğine oldukça dikkat edilmesi gereklidir. Bu süreçte naylon ve sentetik çoraplardan kaçınılmalı ter emici özelliği bulunan penye ve pamuklu çoraplar tercih edilmeli ve ayakların itinalı bir şekilde kurutulup ilaçlanması gerekliliği de vardır. Tedavide mantar tedavisinde etkili mantar kurutucu ilaçlar, pudralar özel solüsyonlar ve pomatlar kullanılarak mantarın oluşumunu engellenerek tedavisi yapılmış olur.

Ayak Mantarı

Bacak ve kasık mantarı ise oldukça kaşıntılı ve sıkıntılı bir süreç yaşanmasına sebep olurlar. Ufak kırmızı kabarıklar halinde her yerde görülmekte ve oldukça kaşınma, yanma oluşmaktadır. Bu kızarıklıklar çok kısa bir sürede bacak ve kasık bölgesini tam olarak kaplayabilmektedir. Bu mantar daha çok yaz aylarında daha çok görülmektedir. Sıcağın verdiği etkinin yanı sıra mantarın verdiği sıkıntı ile birleşince daha zahmetli bir dönem oluşmaktadır. Tedavide doktor muayenesinden sonra uygun olan merhem, solüsyon ve mantar kurutucu özelliği bulunan ilaçlardan yararlanılabilir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir