Maliye Bakanlığı Hakkında

Maliye Bakanlığı  Ne Zaman Kuruldu, Ne İş Yapar?

Maliye Bakanlığı, Osmanlı Devleti zamanında kurulmuştur ve Türkiye Cumhuriyetinin kurulması ile geliştirilerek bu günlere kadar gelmiştir. Başlıca görevi hükümetin maliye politikasını belirlemek ve yürütmektir.

Maliye Bakanlığı, ülkenin maliye politikalarını hazırlamak ve ya hazırlanılması için yardımda bulunmak, maliye politikasının uygulanması, uygulamanın takibi ve denetlenilmesi için gerekli tüm hizmetleri yapmak ve ülkenin ekonomisine yön verebilmek için bu gibi görevleri yerine getiren bir kurumdur.

Maliye Bakanlığı Şikayet Hattı

1299 yılında Osmanlı Devleti zamanında Bilecik Merkez olmak üzere başlayan kurum zamanla gelişmiştir. 1327 yılında ilk Orhan Gazi tarafından darphane kurulmuştur. Tanzimat ile beraber gelişmeye de devam eden bakanlık, 1923 yılında Cumhuriyet ile birlikte kurulmuştur. Gelir kaynaklarını bulmak, gelirleri toplamak, devlet bütçesini yapmak, mali denetim yapmak, harcamalar için gerekli bütçeleri sağlamak, vergi dairelerini yönetmek, mali konularda devlete danışmanlık yapmak gibi başlıca görev ve sorumluluklara sahip olan Maliye Bakanlığı gerekli tüm titizlik ile görevini yerine getirmekte ve getirmeye de devam etmektedir.

Maliye Bakanlığı Telefon

Bağlı olduğu birimler ise merkez teşkilattan, Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı, Yurtdışı Teşkilatı, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı, Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği, Bakanlık Müşavirliği, Milli Emlak Genel Müdürlüğü, Daimi Maliye Temsilcikleri gibi daha birçok merkez bulunmaktadır. Taşra Teşkilatından defterdarlıklar, bağlı olduğu kuruluşlar ise Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü, Vergi Konseyi Başkanlığı, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Kefalet Sandığı Başkanlığı bunun dışında Maliye Bakanlığını denetleyen kurumda Kamu İhale Kurumudur. Maliye Bakanlığı’nın ilgili olduğu kurumlar ise Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü ve Türkiye Muhasebe Standartları Kuruludur. Türkiye Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı geçmişten günümüze ve geleceğe mali konular altında bağlı olan ülkemizin kurumudur.

Maliye Bakanlığı Adresi

Misyon ve vizyonu ile ekonomik ve sosyal hedeflere ulaşmak amacıyla ilgili politikalara katkı sağlamakta ve hızlı kaliteli bir sunum sağlayarak öncü ve çağdaş bir Maliye Bakanlığı adı altında gerekli ve sahip olduğu görev ve sorumlulukları ile hizmet sektöründe devam etmektedir. Merkezin adresi Çankaya Ankara da yer almakta olup burada görevini yerine getirmektedir.

Maliye Bakanlığı İletişim

Kurum Adı
Maliye Bakanlığı
Internet Sitesi
http://www.maliye.gov.tr/
Telefon
+903124152900
Faks
 
E-Posta
 
Yazışma Adresi
Dikmen cad. No : 2
06450 Çankaya ANKARA TÜRKİYE

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

2 yorum

  1. Sayın Bakanım Mehmet ŞİMŞEK Bey. Ben Bakanlığınız Adana Defterdarlığı Ziyapaşa Vergi Dairesinde 1998 yılında Veznedar olarak Emekliye ayrıldım.Ayrıldığım yıl 3/8 inde maaş almaktaydım bilaere çıkan bir yasa ile maaşım 1/4 olarak değiştirildi, Ben ve benim konumumda olan yüksek okul mezunlarına Yeşil Pasaport alıp alamayacağımızın eğer veri hazırlama-vezne kadrosunu alabilecekmiyiz ben 2000 yılında Maliye Gümrük Bakanlığının açmış olduğu bilgisayar kursuna katıldım sertifikam mevcut bu konuda aydınlatırsanız menmun olurum.Sözleşmeli memurlara verilen hakkın bizede uygulanmasnı diler
    saygılar sunarım.

  2. sayin maliye bakanı ben mersinden yazıyorum madeni yağ işini yapanlar hakkında bilgi verecem efendim madeni yağ işi yapaların isimlerini yazacam mardin kabaladan olanlar metin alihansoy hamit ali hansoy kasım alihansoy memet şerif nuhoğlu halis barak veya nuhoğlu
    fuat barak .faruk barak.abdurrahman barak şerif burkay doğan burkay bekir olğaç barış olğaç yusuf atılmış abdulkadir atılmış burhan karahan abdulcabbar mahmutoğlu bunlar kabaladan ve çok gariban insanları kulandılar trilyonlarla borçlandırdılar çalışma yaptıkları yerler g antep diyarbakır mersin niğde aksaray kayseri yine isim yazıyorum miyattan beşir bay hikmet bay murat özel ömür demir murat seyidoğlu kızıltepeden osman emen ferhan emen bunların tümü aldıkları ithal yağlar hepsi sahte fatura gösterip beyanlarını kapatıp devletten öteve aldılar tirilyonlarca para aldılar devletten ve şimdi bile beyanlarını kapatıp öteveyi geri alıyorlar neden maliye olarak bu işe el koymuyosunuz

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir