Lösemi Belirtileri

Lösemi Hastalığı

Lösemi kemik iliğinde yer almakta olan kan yapımını sağlayan kök hücrelerinin yapısının değişmesi nedeni ile kan hücrelerinin üretim oranında sapmaya sebep olan bir hastalıktır. Kan hücrelerinden bazıları gereğinden fazla üretilir. Bazıları ise olması gerekenden çok daha az sayıda üretilmeye başlar. Olması gerekenden daha fazla üretilmeye başlayan kan hücreleri insan vücudunda dalak, karaciğer, lenf bezleri ve sinir sistemine zarar vermeye başlar. Lösemi çocuklarda da çok yaygın şekilde görülmektedir. Lösemi, ilerleme hızına göre ikiye ayrılmaktadır. Hızlı seyreden lösemiye akut lösemi, zamanla ağır ağır ilerleyen ve uzun yıllar boyunca devam eder lösemiye ise kronik lösemi adı verilmektedir.

Lösemi Nedir

Lösemi hakkında yapılan araştırmalar löseminin sebebi hakkında kesin bilgiler vermemektedir. Bazı faktörlerin bir araya gelmesiyle oluştuğu düşünülmektedir. Kişinin genetik olarak lösemiye meyilli olması, böcek ilaçlarında kullanılan çeşitli kimyasallar, radyasyona maruz kalma, çeşitli kimyasal yapıştırıcılar, kişide genetik olarak mevcut olan bazı hastalıklar bir araya geldiğinde lösemiye sebebiyet verebilmektedir.

Lösemi Belirtileri

İştahta azalma ve yemek yemek istememe, kansızlık, sürekli yorgunluk ve halsizlik hali, deri üzerinde morarmalar, çeşitli kanamalar, lenf bezlerinde genişleme, kilo kaybı, yüksek ateş, deri üzerinde yer yer görülen kırmızı noktalar, görme bozuklukları, genellikle bacaklarda hissedilen kemik ağrıları, dalak ve karaciğerde büyüme, burun kanamaları, baş ağrıları, mide bulantısı, karın ağrısı, lösemi hastalığının belirtileri arasında yer almaktadır. Kan sayımında da lösemi net olarak görülebilmektedir. Bazı değerlerdeği azalma ve artış en büyük belirtilerden birisidir.

Lösemi Nedenleri

Lösemiden korunmak amacıyla bazı önlemler almak tabii ki mümkündür. Öncelikle bilinmesi gerekir ki kan kanseri aileden geçmez. Bozulan genler en büyük lösemi nedenleri arasındadır. Genlerin bozulması da yukarıda saydığımız etkenlerden kaynaklanmaktadır. Bu etkenlerden mümkün olduğu kadar uzak durmak gerekir. Böcek öldürücü ilaçları solumamaya özen gösterin. Keza boya ve boya çözücüler, çeşitli yapıştırıcı maddeler, kanserojen madde içeren tüm kimyasallar da lösemiye yakalanmamak için uzak durulması gereken etkenlerden bazılarıdır. Sigara kullanımı da bütün kanser türlerinde yakalanma oranını arttırmaktadır. Dolayısı ile sigara da içilmemesi gerekmektedir.

Lösemi Hastalığı

Lösemi tedavisi diğer kanser türlerine oranla daha zorlayıcı bir sürece sahiptir. Eğer hasta çocuk değilse kemik iliği nakli gerekmektedir çünkü hastalığın tekrarlanmaması buna bağlıdır. Lösemi genellikle tedaviye sonuç vermektedir. Hastaların %80’e yakını tedavi sonucunda sağlıklarına kavuşmaktadırlar. Keza çocuklarda da bu böyledir. Löseminin türüne göre tedavisi de değişmektedir. Hastaya ışın tedavisi uygulanabilir. İlaçla da tedavi uygun görülebilir. Çeşitli iğneler ve haplar, serumlar lösemi hastalığı tedavisinde kullanılmaktadırlar. Bu ilaçlar daha çok kötü huylu olan hücrelerin ölmesi amacıyla verilir. Kemik iliği nakli sık kullanılan bir yöntem değildir. Kemik iliği nakli için yaş sınırı 18 ila 87 arasında değişmektedir. Her 10 kişiden 9’u kemik iliği bağışı yapabilmek için uygun özelliklere sahiptir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

10 yorum

 1. merhabalar ben 25 yaşındayım yaklaşık 3 aydır çok halsizim. sağ bacağımın eklem kısmı sürekli ağrıyor. çok nadir burnum kanıyor ve yüzümde iğne ucundan biraz daha büyük deri altında kırmızı noktalar çıkmaya başladı ve bu ağzımın iç kısmında da var. ayrıca diş etlerim çok aşırı kanıyor. bana bilgi verip yönlendirebilir msiniz? teşekkürler..

 2. Amcamda yaklasik 30-40 gun icinde 15-20 kilo kaybi oldu nedenini arastiriyoz ama kesin daha birsey bulunmadi sizce tahmini ne olabilir yasi 45 yemek yemesi normal sayilir

 3. merhaba arkadaşlar 5 yaşına girecek bi kardeşim var sırtında küçük bi morarma vardı

  Lösemi riski varmı sadece o belirtiyi gördüm

  1. Vücutta oluşan morarmaların çok fazla nedeni olabilir, lösemi,pıhtılaşma sorunu, varis, damar tıkanıklığı gibi bir çok hastalık belirtisi olabilir öncelikle dahiliye polikiniğine zaman kaybetmeden gidiniz.
   Önemli bir durumdur ihmal etmeyiniz.

   Not: alanında uzman bir doktardan alınan bilgileri sizleri ilettim.

 4. İyi günler. 20 yaşındayım kış aylarında sık grip olurum bünyem zayıftır bu kış yaklaşık 5 kere ateşlendim grip oldum. Ayrıca çocukluğumdan beri bahar alerjim var. Bu sene bahar alerjisi vücudumda da kızarıklıklar yaptı daha öncelerde sadece yüzüm gözlerin kızarıyordu ,sürekli halsizim bir süre önce şiddetli baş ağrılarım oldu. Ayrıca yine bir süre önce burnum kanamaya başladı şimdi mayıs ayının ortalarındayız ve dün ağzımdan da bir miktar kan geldi . Ben bahar alerjisinden olduğunu düşünürken acaba bu belirtiler lösemi belirtileri olabilir mi yada burnumu çok silip şiddetli bir şekilde burnumu akıtmaya çalışırken burnumu yıpratmış olduğumdan ağız ve burun yolu birbirine yakın olduğu için ağzımdan kan gelmiş olabilir mi korkuyorum yardımcı olabilirseniz.Şimdiden teşekkür ederim.

 5. Merhaba. 7 yaşında kız kuzenim var. bir kaç haftadır burnundan aralıklarla kan geldi. Doktor tahlil yaptırdı ve tahlilde Ripa değerlerinin düşük olduğu belirlendi. Burun kanaması haricinde başka bir belirtiye rastlanmadı. Lösemi riski var mıdır ? ACİL CEVAP BEKLİYORUM LÜTFEN !

 6. merhaba ben özay almanyadan yazıyorum 7 yaşında oğlum var son zamanlarda sık sık burnu kanıyor ve bir süre sonra pıhtı şeklinde et parçası gibi düşüyor .sadece sağ tarafta kanama var kbb doktoruna götürdüm catlak var deyip o bölgeyi yapıştırdı 2 haftadır kanamıyordu tekrar başladı kanama ve pıhtı şeklinde olmasından başka bir rahatsızlığı yok lösemi riski varmı ?başka ne gibi testler yaptıra bilirim? teşekkürler…

 7. sadece bu söylediklerinle kanser denilemez.ama muhakkak bir aile büyüğüne bu belirtilerden endişelendiğini ve kardeşini doktora götürmeleri gerektiğini hatırlat.

 8. merhaba ben eskişehir’den Yusuf yaşım 15 benden 10 yaş küçük kardeşim var.beş yaşında. 2 gün önce bacağının ön kısmında morarmalar başladı bugun anasınıfına giderken halsizim gitmek istemiyorum dedi.Lösemi olma riski var mıdır?
  Ama ağız burun ve kulaktan kan gelmiyor.
  Lütfen acil cevap verin…
  Şimdiden destekleriniz için teşşekkürler…

  1. eqer kulak aızdan kan qelmiyosa lösemi deqil bi türkan hastalıqıdır ama yinede doktora qörünmesi mecburidir

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir