Lazerle sedef tedavisi

Bir çeşit deri hastalığı olan sedef, her yaşta ortaya çıkma riski bulunan, bazen alevlenme bazen de gerileme seyreden süreğen bir rahatsızlıktır. Sedef hastalığının gerileme döneminde bir tedavi uygulanmasına gerek yoktur ancak alevlenme döneminde hastanın şikayetleri daha da arttığı için şikayetlere yönelik tedaviler uygulanmalıdır. Bu tedavilerden bir tanesi de lazer yöntemidir.

Sedef hastalığı için geliştirilen eximer lazerler, kısa sürede yaymış olduğu ışınlar ile sedefi hızlı bir şekilde geriletmektedir. Ancak bu lazerlerin fiyatı oldukça pahalı olduğu için ülkemizde pek fazla uygulanmıyor.

Eximer lazer pahalı ve etkili bir tedavi yöntemi olsa da, süreğen sedef hastalığının tekrarlama riski yine de bulunmaktadır. Nadiren, kronik sedef hastalığı Eximer lazer tedavisine rağmen bir süre sonra yeninden ortaya çıkabilmektedir.

Flaş lambalı pulse boya lazerleri de sedef hastalığının lazerli tedavi yöntemleri arasındadır. Bu lazer uygulaması da Eximer gibi başarılıdır, ancak bu tedavi yönteminde de sedef hastalığı lezyonlarının geri çıkmayacağı garantisi yoktur.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

1 yorum

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir