Kürtaj Sonrası

Kürtaj Sonrası Hamilelik

Gebeliğin sona erdirilmesi işlemine kürtaj denilmektedir. Bazı durumlarda gereklilik bazı durumlarda ise istenmeyen gebeliğin doktor tarafından sona erdirilmesidir. İki seçenekte belirlediğimiz kürtaj olayının bir tanesi bebeğin bir takım etkileyici sebeplerden dolayı kendiliğinden düşerek gebeliğin sonlanması işlemidir. Bu olayı düşük adı verilmektedir. Düşük dediğimiz olay tüm gebeliklerin yaklaşık olarak %10’unda rastlanılan bir durumdur. Ama bu olay kendiliğinden olmayıp ta gebeliğe son verme işlemi doktor nezaretinde ve hastanın isteği doğrultusunda yapılıyor ise adı kürtaj olmaktadır. Günümüzde kürtaj yapılırken çok çeşitli yöntemlerden faydalanılarak yapılabilmektedir.

Kürtaj Fiyatları

Fakat halk arasında yaygınlaşan ve kullanılan kürtaj seçeneğinden yararlanma işlemi sadece ve sadece kişinin kendi tercihi ve doktor tarafından uygulanacak bir yöntemdir. Kürtaj yaptıracak kişinin bu olayı dikkatli bir şekilde düşünerek ve gerekli bütün ayrıntıları hesaplayarak kürtajı yaptırması çok önemlidir. Bunun yanı sıra kürtajı yaptıracağı hastane ortamının ve kürtajı yapacak olan doktorun güvenli ve konusunda deneyimli bir kişi olması oldukça önemlidir. Oysa gerek tıp, gerekse din adamlarının söyledikleri bir gerçek olan canlı insan varlığı olan doğacak bebeklerimizin kürtaj yaptırılacak ise çok düşünülmesi gereken çok önemli bir süreç olduğu kanısındadırlar.

Kürtaj Videosu

Çünkü anne karnında bulunan bebeklerinin gelişimleri başlamış ve gelişerek gelişimlerini sürdürmekte oldukları 28. haftasında sonra olduğundan dolayı oldukça dikkatli bulunulması gereklidir.  Çoğu ülkelerde kürtajı yasaklayan uygulamalar bulunmakla birlikte tamamen serbest olan yerlerde bulunmaktadır. Yaşadığı yerde kürtaj olayı yasak ise bu kişiler genellikle kürtajın yasaklanmadığı şehirleri tercih ederek gebeliklerini sonlandırmaktadırlar. Yine ailesinden ve çevresinden korkan ve yaşadığı yasak ilişki sonucunda hamile kalarak gebeliklerini sürdürmek isteyen gençler ise tıbbi koşullardan oldukça imkansız hijyen olmayan, steril olmayan yerlerde ve sadece bu işi para karşılığı yapan doktorlar tarafından kürtaj olayını gerçekleştirme ama sonrasında mutlaka büyük ve önemli sağlık problemleriyle karşı karşıya kalmaktadırlar.

Kürtaj Nasıl Yapılır

Ülkemizde kürtaj uygulaması güvenli ve rahat bir şekilde yapılabilmektedir. Ama hamilelik sürecinin çok fazla olmaması ve hamilenin sağlık koşullarının yerinde olması kürtaj yapılırken dikkat edilmesi gerekenler ayrıntıların en başında yer alır. Yine de buna karşılık daha kırsal kesimlerde yaşayan ve hamilelikle sık sık karşılaşan anne adaylarında istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması işleminde kendi geliştirdikleri kürtaj yöntemleri uygulanmakta bu da anne adayını ölümle karşı karşı getirmektedir. Yerinde ve zamanında müdahale imkanı sağlanamadığından dolayı çoğu kez anne adayı hem kendi hayatını kaybetmekte ve hemde bebeğinin varlığını sonlandırmaktadır.

Kürtaj Sonrası Adet

Kadınların kendi kendilerine uyguladıkları kürtaj yöntemleri sonucunda bir daha asla hamile kalmaya müsaade etmeyecek şekilde ciddi rahatsızlıkların ve problemlerin oluşmasına da sebep olabilmektedir. Ülkelerdeki gelişimin en önemli özelliklerinden olan sağlıklı ve dingin bir şekilde oluşan gençlerin ve bireylerin oluşumunda eğitimin önemliliği oldukça fazladır. İşte bunun için Sağlık bakanlığı tarafından uygulanan yöntemler neticesinde hamileliği engelleyen ve sıklıkla hamile kalanlara uygulanacak değişik uygulamalar neticesinde gebelik sürecinin oluşumunu engelleyen seçeneklerden yararlanılarak etkin doğum kontrol yöntemleri kullanılması gerekmektedir. İstediğimiz sayıda ve istediğimiz zamanda çocuk sahibi olabilmek için gerekli imkanlardan ve seçeneklerden yeteri derecede yararlanmalıyız.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir