Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürtaj sonrası ne olur? Kürtaj olan kadının dikkat etmesi gerekenler nelerdir? istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için uygulanan bir işlem olan kürtaj hakkında kadın doğum uzmanlarına sizler için bu soruları yönelttik ve işte aldığımız cevaplar:

Kürtaj sonrası

Kürtaj sonrası eğer kürtaj uyutularak yapılmış ise bir süre gözlem altında tutulacaksınız. Herhangi bir komplikasyon olursa hemen müdahale edilmesi için kürtaj sonrası en az 30 dakika dinlenmeniz gerekir. Eğer ki işlem bayıltılmadan yapılmış ise de bir süre gözlem altında tutulacak ancak bu süre daha kısa olacaktır.

Kürtajdan sonra kanama olma ihtimali yüksektir. Eğer ki kanama yoksa ve hekiminiz kürtajın sağlıklı geçtiğini söylüyorsa size bir reçete yazacak ve sizi eve gönderecektir. Evde iken oluşan kanama ve ağrıları dindirmek için bu reçetede yazılı olan ilaçları kullanmanız gerekir.

Kürtaj sonrası birkaç gün kasıklarınızda adet sancısına benzer nitelikte ağrı hissedeceksiniz. Bu gibi durumlarda doktorunuzun reçete ettiği ağrı kesiciyi kullanın.

Kürtaj işlemi sonrası 3-4 gün lekelenme tarzında kanamanız olabilir.

Kürtaj sonrası yeme içme serbesttir. Ancak genel anestezi altında yapılan kürtaj sonrası en az 8-10 saat araba kullanmamalısınız. Ayrıca bir haftaya kadar ilişkiye de girmemelisiniz.

Kürtajdan bir hafta sonra hekiminizi ziyaret ederek muayene olmasınız.

Aşırı kanama, yüksek ateş, aşırı ağrı gibi sorunlarla karşılaştığınız zaman acilen hekiminize başvurun.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir