Kulunç Ağrısı Tedavisi

Kulunç Nedir

Vücudumuzdaki farklı organlarımızda görülebilen ve oldukça sıkıntı yaratan bir rahatsızlıktır. Kulunç ağrıyı da beraberinde getirmektedir. Aniden birdenbire oluşmakla birlikte sıklıkla tekrarlayan süreçlerde de oluşabilmektedir.Herkesin yaşantısında karşılaştığı kulunç ağrı yaratan bir durumdur. Genellikle de boyun ve sırt ağrısı olarak karşımıza çıkmaktadır. Yine vücudumuzun her yerinde farklı şekillerde kendisini hissettirir.

Kulunç Ağrısı Tedavisi

Romatizma şikayeti ile doktora başvuran kişilerde kulunç şikayeti ile gelenlerin sayısı oldukça fazla orandadır. Genellikle kuluncun ilk belirtisi olan ağrı ya da biranda kulunç nerede oluştu ise oraya saplanan bir sancılı ağrıdır. Kulunç oluşan bir hasta kendisini tanımlamak için sanki vücuduma bıçak saplantı deyimini kullanmaktadır. Çeşitli enfeksiyonların oluşumu sonucu ve bağ dokusu hastalıklarının ve yırtılmalarının sonucunda da kulunç görülebilmektedir. Kulunç ağrısı bazı noktalarda daha net bir biçimde kendisini göstermektedir.

Ani yapılan bir hareket neticesi itibari ile de kulunç oluşabilmektedir. Kulunç olan yerlerde ağrı had safhadadır ve hasta kulunçlu yerlerine dokunmaktan çekinmektedir başkalarına da dokundurmaz. Buradaki kulunçları yok etmek için uygun rahatlatıcı masaj yağlarından ve kremlerinden yardım alarak ilk önce basit hareketleriyle bu bölgenin rahatlatılması ve gevşemesi sağlanabilir. Hastanın sıkıntısının azalmasından sonra bu bölgenin sıcak tutularak sarılması da önemlidir.

Kulunç Ağrısı Nasıl Geçer

Genel olarak gün boyu koşuşturmanın ve yorgunluğun içinde bulunan kişiler birde bunun üzerine yaşadıkları gerginlikler ve stresli ortamların sonucunda kendilerinde bir kasılma ile karşı karşıya kalabilirler. İşte bunun sonucunda bu kişilerde kulunç daha fazla görülmekte ve oldukça rahatsız bir durum oluşturmaktadır bir de bunun üzerinde çekilen ağrı ise oldukça zahmet vericidir. İlk iş olarak kulunçların oluşumunu engellemekte kişinin ruhsal gerginliğinden kurtularak kendisini motive ederek rahatlatması gelmelidir.

Kuluncun vücudumuz için ağrıdan başka çekinilecek bir tarafı yoktur. Herhangi bir risk kesinlikle teşkil etmezler. Hastaların bu yönden tedavi aşamasında rahat ve sakin olması gereklidir. Tedavide genellikle hastayı rahatlatmak ve gevşetmek ilkesi temel prensibi olmakla beraber lokal sıcak uygulaması sinir ve adae gevşetici ve rahatlatıcı ilaç kullanılabilir. Tabi ilk olarak hastanın bir doktor muayenesinden geçirilerek uygun tetkiklerin yapılması gerekliliği vardır.

Adaleyi gevşetmek ve rahatlatmak için doktor tarafından önerilen basit egzersiz ve spor hareketlerinden de yararlanılabilir. Ense ve omuzları örtecek şekildeki ebatlara sahip olan bir havlu örtü ısıtılarak hastanın kulunçlu yerlerine konularak birkaç saat bu şekilde bekletilebilir ve bu seçenek sıklıkla birbirini takip eden süreçlerle yenilenebilir. Yine en güzel seçenek olan sıcak su torbasının ısıtılarak kulunçlu yere konularak bekletilmesidir. Elektronik akupunktur cihazı ile yapılacak olan uygulamalarda oldukça yararlıdır. Ve bunun neticesi sonucunda çok iyi çözümlere ulaşılabilinmektedir

.Elleri ve boyun bölgesini çalıştıran spor hareketlerinin en basit şekillerinden başlanılarak bu bölgeler rahatlatılarak gevşemesinden itibaren daha ileriki hareketlerden yararlanılarak hastanın bir daha kulunçla karşı karşıya gelmesini engellemek için gerekli yöntemlerden gerekli şekilde istifade edilebilir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

2 yorum

  1. benim sırtımın sağ omuz tarafında kulunç sırtımı üşüttüğüm inanılmaz derecede ağrı yapıyor.kulunçtan kurtulmak için ne yapmam lazım …cevaplarınız için teşekkürler…

  2. benim sol omuzumda kuluncum ağrıyor bazen koluma bazen bonuma bazen bazen sol göğsümde kaburgamın üstü ağrıyor bu nasıl düzelir acaba

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir