Krup Hastalığı Nedir?

Tıp literatüründe laringotrakeobronşit olarak tanımlanan krup hastalığı, ekseri 6 aylık ve 3 yaş arasındaki çocuklarda sonbahar, kış ve bahar aylarında husule gelen, bir takım virüslerin yol açtığı alt solunum yolu hastalığı olarak çocuklarda solunum sıkıntısı başta olmak üzere çeşitli sorunlara sebep olur. Krup hastalığı sonbahar, kış ve bahar aylarında salgın şeklinde görülür ve çocuklarının yaşadığı sorunları gören ebeveynlerde çocuklarının durumlarından bir hayli korkarlar.

Ansızın başlayan krup hastalığı, gün içinde hiçbir şikayete sebep olmazken çocuk gece yatağına yattıktan sonra uyumasıyla birlikte ani solunum sıkıntısı başlaması, tıpkı bir havlama sesine benzeyen şekilde öksürmesi, hafif ateşlenmesi, burun akıntısı olması, sesinin boğuk ve kabalaşması ile başlar. Genellikle krup hastası olan çocukların gündüz hiçbir şikayeti yoktur ve tüm şikayetler gece uykusunda başlar ve çocuğun uyumasına engel olur.

Krup hastalığın nedeni virüslerdir. Büyük havayollarının iltihabi reaksiyonu ve mukus birikimi az önce söylemiş olduğumuz gece yarısı başlayan krup belirtilerine sebep olur. Çocuğun solunum güçlüğü çekmesinin sebebi ise, küçük çocukların yetişkinlere göre solunum yollarının dar olmasıdır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir