Kriyoterapi tedavisi

Cilt yüzeyinde ya da deri altında husule gelen lezyonların tedavisinde kullanılan bir yöntem olan kriyoterapi, kar ve buz tedavisi olarak da isimlendirilmekte ve söz konusu doku ya da organın dondurularak tahrip edilmesi için uygulanmaktadır. Kriyoterapi tedavisi daha çok siğil, aşırı güneşe maruz kalmadan dolayı husule gelen aktinik keratoz, iyi huylu tümör, molloskum ve deri kanseri gibi hastalıklarında tedavisi için tercih edilen bir metottur. Kriyoterapi tedavisi uygulaması ve faydaları sizlerle.

Kriyoterapi nasıl uygulanır?

 

Sıvı azot gazının özel cihazlar yardımıyla söz konusu deri sorununa uygulanması ile gerçekleşen kriyoterapi uygulaması, dokunun donmasını sağlar ve 10 ile 60 saniye arasında da dokunun tekrar normal sıcaklık seviyesine gelmesi ile yok edilmek istenen hücreler tahrip olarak ölmüş olur. Bir süre sonra ise bu ölü hücreler vücut tarafından istenmeyecek ve dışarıya atılarak yerini taze dokulara bırakacaktır.

Kriyoterapi tedavisinde husule gelen yaralar kolay ve sorunsuz bir şekilde iyileşecektir. İyileşme sürecinin ilk günlerinde şişlik, kızarıklık ve su toplamaları gibi ciddi bir rahatsızlık vermeyen sorunlar oluşabilir. Zaman zaman ağrı da husule gelir, ancak ağrı kesici kullanımı ile bu ağrılar kısa sürece geçer. Yara düzenli bir şekilde pansuman edilmeli, iyileştirici ve koruyu antibiyotik ile yaraların tedavisi yapılmalıdır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir