Kramp Nedenleri

Kramp Girmesi

Kasların bir anda kasılması sonucu işlevini kısa süreli yitirmesine kramp adı verilmektedir. Normal şartlarda kasların kasılması doğaldır. Kasılmanın ardından gevşeme de gerçekleşir. Kramp durumunda bu gevşeme gerçekleşmediğinden kişi kramp giren yeri hareket ettiremez. Bazı kişilerin kaslarına kramp daha çok girmektedir. Hamilelik döneminde, damar ve kalp rahatsızlığı geçirenlerde, diabet hastalarında ve böbrek hastalarında kramp girmesi durumu sıklıkla yaşanmaktadır.

Ayrıca aşırı egzerzi sonrası da kramp girme durumu yaşanabilir. Kramp daha çok yorgunluktan kaynaklandığı için kişinin kendine fazla yüklendiği egzersizler bu soruna yol açabilmektedir. Bunun yanında kan dolaşımı azaltan durumlar da krampa neden olabilmektedir. Bunların en önemlisi soğuktur.

Kramp Nedir

Kaslar, düzenli işleyişine devam edebilmek için şeker ve oksijene gereksinim duymaktadır. Kasların hareket etmesinde şekerin büyük oranda önemi vardır. ancak şekerler enerjiye cevrilirken birçok atık madde olusumuna da sebebiyet verirler bu atık maddeler hızla birikir ve kasların hareketini güçleştirir. Bu sistem sonucunda kaslar aşırı enerji harcadıgına dair yorgunluk sinyalleri vermeye başlar. Kasların verdigi bu sinyaller ağrılı olarak hissedilen kramplardır.

Kramp Nasıl Geçer

Hamilelik döneminde de bayanlara sıkça kramp girmektedir. Hamileliğin son zamanlarına doğru bebeğin ihtiyaçları artacaktır. Bebeğin beslenmesi devam ederken annenin toplardamarları üzerindeki basınç artar. Bu da vücutta çeşitli dolaşım problemlerine neden olmaktadır. Ayrıca hamilelik döneminde yeterli miktarda kalsiyum alınmayışı da kramplara sebebiyet verebilmektedir.

Gebelikte Kramp

Bazen de vücuttaki bazı minerallerin eksikliği kramplara neden olabilmektedir. Yeterli miktarda kalsiyum, potasyum ve magnezyum alınmazsa kramp girme olasılığı artacaktır. Dolayısı ile dengeli beslenmek çok önemlidir. İçtiğiniz su miktarı da kramp girmesine sebep olabilir. Eğer az sıvı tüketiyorsanız, günlük almanız gereken su miktarını dengelemeye çalışın. Özellikle yaz aylarında vücut fazla su kaybeder. Bunun takviyesi için de aldığınız su miktarını arttırmanız gerekir. Alkollü içecekler de krampa neden olmaktadır.

Kramp Sebepleri

Bacağınıza kramp girerse ilk olarak ayağa kalkın ve bir duvara ellerinizle dayanın. Kramp giren bacağı havaya kaldırmaya çalışın. Sonra eski halinize dönün ve tekrar bacağınızı havaya kaldırın. Eğer çevrenizde bir kişiye kramp girmişse sakinliğinizi koruyarak müdahale edebilirsiniz. Kaslar kasıldığında acı vereceğinden, kramp giren kişi ani tepkiler verebilir. Öncelikle sözlü telkinlerle kişiyi rahatlatmanız gerekecektir. Ardından kramp giren kası gevşetmek için kramp giren yeri hareket ettirmeye çalışın.

Kramp giren kişinin önce uzanmasını sağlayabilirsiniz. Ardından eğer kramp bacağa girmişse kramp giren bacağı havaya kaldırın. Bunu yavaşça yapın. Ani hareketlerden kaçının. Biraz bu pozisyonda hastayı beklettikten sonra bacağı aşağı ve yukarıya doğru yavaşça hareket ettirmeye başlayın. Kramp sonrasında kasları sıcak havlu ile ısıtabilirsiniz. Yüzerken kramp girmesi de sıkça rastlanan bir durumdur. Ayrıca son derece de tehlikelidir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız sakın panik yapmayın. Sırtüstü suyun üstünde dinlenmeye çalışabilir veya karaya doğru yavaş yavaş yüzebilirsiniz.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

1 yorum

  1. gece oturuken bir anda sag ayak baldırma giren bir gıram 3 gündür agrısından duramıyorum ovsak iy mi kötümü olur wwww.arzumselale.net

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir