Kategoriler
Sağlık

Düzensiz Uyku Sağlınızı Olumsuz Etkiler

Düzensiz Uyku Sağlınızı Olumsuz Etkiler

Bilim adamları yaptıkları araştırmalar sonucu vardıkları sonuç, 24 saat zaman diliminde 6 saatten az uyuyanlar insult(sakatlık) riski ile karşı karşıya oldukları tespitine vardılar.Bu durum hatta tamamen sağlıklı kişiler de bir görülebilceği sonucuna vardılar.

Yapılan araştırmalar sırasında Alabama’da bilimciler üç yıl boyunca, yaşları 45 ila 60 yaşına kadar olan 5000 kişiyi gözlem altına aldılar. Bu 5000 kişinin yatma saatleri üzerinde beş gruba böldüler.Her altı ayda bir sağlıkları hakkında bilgiler toplandı.

Yapılan araştırma sonucunda, günde altı saatten az uyuyanlar genellikle uyuşma, vücudun bir tarafında zayıflık, baş dönmesi, görme yeteneğinin geçici kaybolması, kendini sözlü ve yazılı olarak izah edememe gibi belirtiler fark ettiler.

Bilim adamlarının çıkardığı sonuç, uyku eksikliği yaş, ağırlık ve yüksek kan basıncından daha çok insult(sakatlık) riskine götürüyor.

Kategoriler
Sağlık

Uykusuzluğun Uzun Vadeli Etkileri

BBC TÜRKÇE SERVİSİ – Avustralyalı bilim adamları uykusuzluğun alzheimer, bunama ya da manik depresyon gibi hastalıklara yol açıp açmadığını belirlemek için bir laboratuvar kurdu.
BBC, bu laboratuvanın başkanı Naomi Rogers’la konuştu.
BBC: Uykusuzluğun uzun vadeli etkileri konusunda neler biliyorsunuz?
NAOMI ROGERS: Alzheimer bunama ve manik depresyon gibi hastalıklarda en önemli belirtilerden birinin, uyku düzeninin bozulması olduğunu biliyoruz. Genellikle de normal uyku zamanı olan geceleri uyuyamama, uykunun sık sık bölünmesi gibi belirtiler var.
Arada doğrudan bağlantı olup olmadığına emin değiliz. Ama bu vakalarda bunların sık görülen sorunlar olduğunu biliyoruz.
Eğer düzenli bir uyku sağlayabilirsek, belirtileri azaltabileceğimizi, hastanın moralini düzeltebileceğimizi de biliyoruz.
Bunun da ötesinde, uyku problemlerini hastalıkların erken teşhisi için kullanıp kullanamayacağımızı araştırıyoruz. Eğer daha tüm belirtiler ortaya çıkmadan tedaviye başlayabilirsek, başarı şansımız artar.
BBC: Uykusuzluğun hafıza üzerinde olumsuz etkileri olduğu, ayrıca kalbi etkileyip, aşırı şişmanlık ya da şeker hastalığı riskini artırdığı, bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış durumda. Ancak Alzheimer, bunama ve manik-depresyon gibi hastalıklara sebep olduğu, henüz kanıtlanmış değil. Peki uykusuzluk, bu hastalıklara yol açacak ne gibi etkiler yapıyor olabilir vücutta?
NAOMI ROGERS: Uykunun beyin için bir dinlenme ve yenilenme süreci olduğunu biliyoruz. Kendini toparlaması için bir fırsat. Uykunun rüya görülen bölümünün belki de hafızayı düzenlemek, hatta dosyalama işini yapmak için kullanıldığını düşünüyoruz.
Aynı şekilde, vücut da kendini onarıyor. Metabolizma çalışıyor, büyüme oluyor. Mesela çocuklarda büyüme hormonunun uyurken muazzam arttığını görüyoruz.
BBC: Gece çalıştığı için uykusuz kalanlar için ne öneriyorsunuz?
NAOMI ROGERS: Herhalde uykuyu topluca uyumak, yani örneğin sekiz saat uyumak en iyisi. Tabii günümüz toplumunda bu herkes için mümkün değil. O zaman biz gece nöbeti yapanlara mümkün olduğunca sık uyuyarak, toplam uyku saatini yine de doldurmalarını öneriyoruz. Özellikle de işe gitmeden iki saat önce uyunan uyku, zihni canlı tutuyor.
Tabii yıllarca nöbet yaptıktan sonra, verilen zararı telafi etmek mümkün mü, bunu henüz bilmiyoruz. Bazı insanlar bıraktıkları zaman bile, iyi bir uyku düzenine dönemiyor; ama bazıları da uyumayı “yeniden öğreniyor.”
Uykusuzluk, bir risk faktörü, yani etkisi insandan insana değişiyor. Biz bu durumdakilere sıkça egzersiz yapıp, beslenmelerine dikkat ederek, diğer risk faktörlerini azaltmalarını öneriyoruz.

Kategoriler
Sağlık

Uykusuzluk Travmayı Yenmede Etkili Mi?

Guardian’ın haberinde Tokyo’daki Ulusal Nöroloji ve Psikiyatri Merkezi’nden Kenichi Kuriyama araştırma için 28 sağlıklı denek seçerek bunları iki gruba ayırdı. İki gruba da klipler halinde 14 adet kısa film seyrettirildi.
Tüm filmler bir şoförün görüş alanından caddeyi yansıtıyordu. Ancak bu filmlerin yedisi güvenli sürüşü yansıtırken geri kalan kısmı yolun karşısından gelen araçlarla çarpışma sonucu meydana gelen korkunç kazaları gösteriyordu.
Klipler sona erdiğinde deney grubundan tüm gece uyanık kalmaları istenirken kontrol grubunun uyumasına izin verildi.Daha sonra filmin teşhisi için üç farklı yöntem kullanıldı.
İlk olarak deneklere bir dizi resim gösterilerek bunların hangilerinin filmlerden alındığını bir tuşa basarak belirtmeleri istendi.
İkinci adımda ise her bir resmin ne kadar korku uyandırdığını oylamaları beklendi. Bunun için de denekler yatay ölçekli bir tablonun uygun gördükleri noktasına dikey bir çizgi çizmeleri istendi.
Son olarak ise resimlere verdikleri fizyolojik tepkiyi ölçmek amacıyla deneklerin deri iletkenliği ölçüldü.
Filmin hemen ertesi günü iki grup da bu resimlere aşırı tepkiler vermesine ve tepkilerini neredeyse tüm resimlere genelleştirmelerine rağmen 10.günden sonra durum değişti.
Deney grubu üçüncü günden itibaren genelleştirilmiş tepkilerden sıyrılarak travma ile ilgili resimleri ayırt ederek tepkilerini bunlara göre vermeye başladı.
Araştırmacılar bunun nedeninin bu grubun deneyin ilk gününde uyanık kalmasına bağlıyor. Buna göre bu grup gece boyu uyumadığı için travmatik hatıraların pekişmesi önlendi.
Uzmanlara göre uykusuzluk, kötü anıların pekişmesini önleyerek hafızanın korkuyu artıran etkisini zayıflatıyor. Bu da travma sonrası stres bozukluğunun etkilerini azaltmada etkilli olabiliyor.

Kategoriler
Sağlık

Uykusuzluk Kadını Daha Çok Etkiliyor

Genellikle trafik kazalarına ya da iş kazalarına sebep olduğu söylenen uykusuzluğun aslında diabet, yüksek tansiyon, depresyon ve obeziteyle de yakından ilişkili olduğu ortaya çıktı.
Warwick Tıp Fakültesi’ne bağlı araştırmalar yapan bilim adamları uykusuzluğun yüksek kan basıncıyla yakından ilişkili olduğunu ortaya çıkarttı. Ancak araştırmanın bir diğer önemli tarafı bu durum kadınları erkeklerden çok daha fazla ilgilendiriyor.
Geçtiğimiz hafta Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırmacıları tarafından yapılan bir başka araştırmaya göre uykusuzluk çeken kadınlar ilişkilerinde sorun yaşıyor ancak bu durum yine erkekleri çok da fazla etkilemiyor.
Birçok araştırmaya göre kısa ve kalitesiz uykunun kronikleşmesi kadınların ve erkeklerin daha erken ölmesine sebep oluyor.
5 saat ve altında uyuyan kadınlar diğer hemcinslerine göre 2 kat fazla yüksek kan basıncı sorunu yaşıyor. Ancak 5 saat ve altında uyuyan erkeklerde bu durumun kan basıncı üzerinde etkisi olmuyor.
Kadın ve erkeklerin uyku kalitelerinde ise kadınların daha şanslı olduğu görüldü. Pennsylvania Üniversitesi’nde yapılan araştırma sonucuna göre ise kadınlar genellikle 70 dakika derin uyku uyurken erkeklerde ise bu durum en fazla 40 dakika.

Kategoriler
Sağlık

Uyku Bozuklukları Ve Uykusuzluk Sorunu

Ömrümüzün üçte biri uykuda geçiyor ama insanoğlu hala uykunun sırlarını çözebilmiş  değil. Uyku, bir dinlenme, rahatlama aracıdır. Uzmanlar uykuyu, “gün boyu yorulan ve yıpranan sinir sisteminin onarıma alındığı, gün içinde edinilen bilgilerin ayıklanıp depolandığı, dış uyaranlara açık ve bireyin gelişimi ile ilgili işlevsel bir süreç” olarak tanımlıyorlar. İdeal uyku süresi kişiden kişiye değişir.
İnsanın beden ve zihin gücünü toplamasını sağlayan en büyük güç UYKUDUR. Genelde birkaç esnemeden sonra uyumaya hazırlanan kişinin gözleri kapanır,kasları yavaş yavaş gevşer,organlarının çalışması ve solunumu yavaşlar. İşte bu evrede dış dünya ile bütün ilişkisini kesmiş olan kişi tam bir durgunluk ve hareketsizlik halindedir. Ve kişi yavaş yavaş uykunun sihirli dinyasının kapılarını aralamaya başlamıştır.
Uyku, beyin hücreleriyle sinir ağının  aktivasyonu sonucu gerçekleşir.
UYKU normal yaşamın sürmesi, organizmanın dinlenmesi için periyodik bir ihtiyaç olarak kendini gösteren, geçici olarak bilincin ortadan kalkmasıyla istemli kasların yavaşladığı ve dış uyaranlara duyarlılığın azaldığı, kendiliğinden ortaya çıkan periyodik ve uygun uyaranlarla içinden çıkılabilen fizyolojik durumdur.
Beyinde bulunan ve hipotalamus denilen sinir sisteminin denetlediği uyku bütün fiziksel etkinliklerin durduğu bir dinlenme dönemidir. Uyku sırasında kişi bilinçli düşünme yetisini kaybetmiştir. Fakat bilinçaltı uyku sırasında görülen rüyalarla çalışmaya devam eder.
Uyku; uyanıklığın tam tersi gibi görünse de aslında bu iki durumun pek çok ortak yanı vardır. Mesela uyurkende düşünürüz. Ayrıca uyuyan kişi çevreye karşı tamamen duyarsız değildir.
• İnsanlar hayatlarının 1\3’ünü uyuyarak geçirirler.
• Uyku hem bir davranış, hemde bir bilinç değişimidir.
• Uyku örüntüleri kişiden kişiye değişiklik gösterir.
NEDEN  UYURUZ?
• Koşuşturmayla  geçen gün içinde kaybedilen enerjiyi tekrar geri kazanmak için
• Büyümeye yardımcı olmak için. (uyurken salgılanan özel hormonlar vardır.)
• Hafızayı güçlendirip onarmaya yardımcı olmak için.
• Gün içinde algılanan gereksiz uyaranların etkisini beyinden silmek için.
Bazı insanlar uykusuzluktan yakınırlar, ya uykuya dalmak için büyük güçlük çeker ya da gece boyunca sık sık uyanırlar. Uykusuzluk insanda ruh huzursuzluğu,endişe,korku ve yorgunluk meydana getirir. Kimi zaman yıllardır birtek gece “GÖZLERİNİ KIRPMADIKLARINI” söyleyen uyku problemi yaşayan kişilerle karşılaşırız fakat bu inandırıcı değildir. Eğer insan bu kadar uykusuz kalsa (hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde kanıtlandığı gibi) bütün gücü tükeneceğinden kısa sürede ölür.
Uyku süresi canlı türüne göre değişir. Mesela zürafa günde 3dakika, fil 2saat, kuşlar 12saat uyur vb. Yetişkin bir insan ise ortalama 8 saat uyur.
Tam alınmamış bir uykudan sonra cildin solgun ve kuru olduğuna, gözaltlarında mor halkalar oluştuğuna şahit oluruz. Uyku esnasında vücut hormon salgılarını dengeliyor. Bağışıklık sistemi ile sindirim sistemi hızla çalışıyor ve cilt her gün atılması gereken ölü deriyi uyku esnasında atıyor. California Stanford Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre de ideal bir uyku hormonları dengeliyor ve bu durum kanserin de aralarında bulunduğu birçok hastalık riskini ortadan kaldırıyor.
UYKUSUZLUK; istenmesine karşın uykuya dalmada ya da uykuyu sürdürmede yaşanan geçici veya kronik rahatsızlıktır. Buna sebep olabilecek bazı etkenler:
• Uyuma koşullarının uygun olmaması
• Psikolojik, fizyolojik nedenler
• Anxiyete
• Psikozlar
• Stres, sıkıntı, depresyon
• Hastalık, ağrı
• Normal dışı uyku\uyanıklık döngüsü
• Çeşitli uyku bozuklukları (kabus, uyurgezerlik,aşırı uyku\uykusuzluk,insomniya,narkolepsi,apne)
• Dolaşım bozuklukları
• Davranış bozuklukları
• Uyarıcı maddeler (çay,kahve,tütün,alkol)
Uzun süre uykusuz kalma sinir sisteminde ve zihinsel işlevlerde bozulmaya yol açar ; bu da uykunun özellikle sinir sisteminin normal işlevinde ne kadar önemli rol oynadığını ortaya koymaktadır.
GÖRÜLEN BAZI UYKU BOZUKLUKLARI
Uyku bozukluğu; uyku sırasında yaşanan rahatsızlıkların ortak adıdır. Organik veya ruhsal kökenli olabilen bu rahatsızlıklar arasında şunlar sayılabilir…
• Uyku apnesi
• Uykusuzluk
• Aşırı uyku
• Narkolepsi
• Kabus
• Uyurgezerlik
• İnsomniya
• Uykuda konuşma
• Uykuda korkma
Uyku problemi yaşayan kişide;  uykuya dalma zorluğu, kesintisiz uyuyamamak, uykuyu alamamak vb. belirtiler tek tek veya hepsi bir arada görülebilir. Uyku bozukluğu olan kişiler genellikle bu durumunun stresten kaynaklandığını söylerler. Ama stresin başlıca neden olarak görülmesi pek doğru değildir. Pek çok hastalığın uyku bozukluğuna yol açabileceğinin unutulmaması gerekir. Uykusuzluğun diğer  nedenlerinden bazılarıda şunlardır: Kalp hastalıkları, yüksek kan basıncı, burun tıkanıklığı, romatizma, sinirsel ve ruhsal hastalıklar, sindirim yetmezliğine bağlı şişkinlik ve gaz, astım ve horlama, stres, kafein (çay, kahve, kolalı içecekler, bazı gazozlar, çikolata), alkol, düşük kan şekeri, hazımsızlık, aşırı yemek, hastalık, ağrılar, gerginlik, kâbus görme
BAZI UYKU BOZUKLUKLARINI TANIYALIM…
• UYKU APNESİ: Uyku esnasında kişinin üst solunum yolunun tıkanmasıyla kişinin soluk alabilmek için sık sık uyanması sonucu gündüzleri uykulu olması haliyle tanımlanan uyku bozukluğu. Az rastlanan ancak şiddetli bir uyku bozukluğudur. Kişinin uyku sırasında nefesi kesilir. Ağır uyku sorunu olanlarda bir gecede yüzlerce apne görülebilir. Yaşlılarda daha çok görülür.
• NARKOLEPSİ:  Gün içinde görülen ani,istemsiz,aşırı uyku hali,gece uykularının düzensizliği olarak tanımlanan uyku bozukluğu. Kişi konuşurken,araba kullanırken,televizyon izlerken,aniden uykuya dalar. Genelde yirmili yaşlarda başlayan bu rahatsızlık, beyin iltihabı yada ur gibi organik nedenlerden ya da gizli dürtüler gibi bilinçdışı etkenlerden kaynaklanabilir.
• İNSOMNİYA: Kişinin yeterli süre ve kalitede uyuyamaması haliyle ilgili yaşanan bozukluk
Yetişkin insanların yaklaşık %90’ı her gece 6-9 saat kadar uyur. En sık görülen uyku süresi ise 7-8 saat kadardır. Bazıları ise günde sadece 6-7 saat uyur.
Unutulmamalıdır ki tüm duygular düşüncelerden doğar. Uykuya hazırlık aşamasında olumlu şeyler   düşünülürse olumlu duygular hissedilir ve rahat bir şekilde uykuya dalmak mümkün olur.
Not: Aktif bağlantı (Kaynak) göstermeden yayımlamak yasaktır.

Kategoriler
Sağlık

Uyku Bozukluğu Nasıl Giderilir

UYKU BOZUKLUĞU HASTALIK BELİRTİSİ OLABİLİR

       Uyku bozukluğu toplumda oldukça yaygın ve sık rastlanılan problemlerden biri. Uykuya dalma, uykuyu sürdürme, dinlendirici olmayan bir uyku, imsomnia yani uyku bozukluğu olarak adlandırılır. Gündüzleri yorgunluk hissi, duygusal açıdan değişmeler yaşanması, günlük yaşamda verimlilikte azalmalar yaşanmasına sebep olabiliyor. Çok ciddiye alınmayan uyku bozukluğu birçok hastalığın belirtisi ve sebebi olabiliyor. Yapılan araştırmalara göre toplumdaki bireylerin yüzde ellisi yaşamların bir dönemlerinde de olsa uykusuzluk çekmekteler. Yapılan araştırmalarda ise kadınların erkeklere oranla daha fazla uykusuzluk çektikleri belirlenmiş. Bunun yanı sıra yaşlılarda ve ruhsal hastalıkları olanlarda uykusuzluk oldukça yaygın.

UYKU BOZUKLUĞU KALP KRİZİ VE FELCE SEBEP OLABİLİYOR

       Yatağa yattığınızda en fazla otuz dakika içerisinde uykuya dalamıyor ve bu durum sık tekrarlan bir hal aldıysa uykusuzluk yaşıyorsunuz. Sabahları yorgun uyanma, gün boyunca içtiğiniz fincanlara rağmen uyuma isteğiniz geçmiyorsa bilmelisiniz ki bir uzmana başvurmanız gerekiyor. Uykusuzluk hastalığı ciddiye alınmalı ve tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Uyku bozukluğu yaşayan kişiler, sabah uyandıklarında dinlenmiş olarak değil yorgun bir şekilde uyanıyorlar ve zaman içerisinde de bu durumda, sabahları baş ağrıları görülebilir, beyin fonksiyonları yavaşlayabilir, unutkanlık, isteksizlik, mutsuzluk, gerginlik ve kişilik değişimleri ortaya çıkmaya başlar. Sürekli uykusuzluk çekmek sağlığı oldukça tehdit eden bir durumdur. Öncelikle ruh sağlığı bozuluyor ve ciddi bir depresyon sorunu ile karşı karşıya kalınabiliyor. Uyku sadece beyni, kasları değil, kalbi de dinlendirebilen bir süreç olduğu için kalpten felce kadar birçok soruna yol açabiliyor. Uyku sorunu çekmeye başlanıldığı takdirde hemen bir doktora başvurulmalı ve daha büyük sorunlara yol açmadan tedavi edilmelidir. Uyku sorunu olan kişiler genellikle bir sonuç alamasalar da uyumak için alkol ve benzeri maddeler kullanıyorlar ki bu da daha ciddi sorunların oluşmasına neden olabiliyor.

       Uyku sorunu yaşayanlar uyku hijyenlerine oldukça dikkat ederek bu rahatsızlıktan kurtulabilirler. Çok aç ya da tok yatmamak, kafeinli, alkollü ve kola türü içeceklerin yanı sıra sigaradan da kaçınmalı, düzenli olarak egzersiz yapılmalı, özelliklede günlük olarak yürüş yapmak alışkanlık haline getirilebilir. Uyku gelmediği takdirde yatağa girerek uyumaya çalışmamalı, yatak odalarını sadece uyumak ve dinlenmek amaçlı kullanmalı, gündüzleri kesinlikle uyumayarak uykusuzluğa karşı tedbir alınabilir. Yatak odası koşulları da uykusuzluğa sebep olabilecek faktörler arasında. Yatak odanız havasız, gürültülü ve çok ışık alıyorsa en önemlisi de ortopedik bir yatakta yatıyorsanız uykusuzluk sorunu ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Yatak odanızı gürültü ve ışığa karşı izole etmeli ve ortopedik bir yatakta uyumalısınız.

      Günümüzde uykusuzluk çeken kişilerin çoğu mide ve bağırsak sorunu yaşıyorlar. Bunu dikkate alarak sağlıklı bir uyku alışkanlığı edinmeli, uykusuzluk problemi yaşanmaya başladığı anda bir doktora başvurmak, daha sonra oluşabilecek oldukça ciddi durumlara karşı alınabilecek en önemli tedbir olacaktır. Uykusuzluk hastalığı tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır.