Kategoriler
Sağlık

Uyku Bozukluğu Nasıl Giderilir

UYKU BOZUKLUĞU HASTALIK BELİRTİSİ OLABİLİR

       Uyku bozukluğu toplumda oldukça yaygın ve sık rastlanılan problemlerden biri. Uykuya dalma, uykuyu sürdürme, dinlendirici olmayan bir uyku, imsomnia yani uyku bozukluğu olarak adlandırılır. Gündüzleri yorgunluk hissi, duygusal açıdan değişmeler yaşanması, günlük yaşamda verimlilikte azalmalar yaşanmasına sebep olabiliyor. Çok ciddiye alınmayan uyku bozukluğu birçok hastalığın belirtisi ve sebebi olabiliyor. Yapılan araştırmalara göre toplumdaki bireylerin yüzde ellisi yaşamların bir dönemlerinde de olsa uykusuzluk çekmekteler. Yapılan araştırmalarda ise kadınların erkeklere oranla daha fazla uykusuzluk çektikleri belirlenmiş. Bunun yanı sıra yaşlılarda ve ruhsal hastalıkları olanlarda uykusuzluk oldukça yaygın.

UYKU BOZUKLUĞU KALP KRİZİ VE FELCE SEBEP OLABİLİYOR

       Yatağa yattığınızda en fazla otuz dakika içerisinde uykuya dalamıyor ve bu durum sık tekrarlan bir hal aldıysa uykusuzluk yaşıyorsunuz. Sabahları yorgun uyanma, gün boyunca içtiğiniz fincanlara rağmen uyuma isteğiniz geçmiyorsa bilmelisiniz ki bir uzmana başvurmanız gerekiyor. Uykusuzluk hastalığı ciddiye alınmalı ve tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Uyku bozukluğu yaşayan kişiler, sabah uyandıklarında dinlenmiş olarak değil yorgun bir şekilde uyanıyorlar ve zaman içerisinde de bu durumda, sabahları baş ağrıları görülebilir, beyin fonksiyonları yavaşlayabilir, unutkanlık, isteksizlik, mutsuzluk, gerginlik ve kişilik değişimleri ortaya çıkmaya başlar. Sürekli uykusuzluk çekmek sağlığı oldukça tehdit eden bir durumdur. Öncelikle ruh sağlığı bozuluyor ve ciddi bir depresyon sorunu ile karşı karşıya kalınabiliyor. Uyku sadece beyni, kasları değil, kalbi de dinlendirebilen bir süreç olduğu için kalpten felce kadar birçok soruna yol açabiliyor. Uyku sorunu çekmeye başlanıldığı takdirde hemen bir doktora başvurulmalı ve daha büyük sorunlara yol açmadan tedavi edilmelidir. Uyku sorunu olan kişiler genellikle bir sonuç alamasalar da uyumak için alkol ve benzeri maddeler kullanıyorlar ki bu da daha ciddi sorunların oluşmasına neden olabiliyor.

       Uyku sorunu yaşayanlar uyku hijyenlerine oldukça dikkat ederek bu rahatsızlıktan kurtulabilirler. Çok aç ya da tok yatmamak, kafeinli, alkollü ve kola türü içeceklerin yanı sıra sigaradan da kaçınmalı, düzenli olarak egzersiz yapılmalı, özelliklede günlük olarak yürüş yapmak alışkanlık haline getirilebilir. Uyku gelmediği takdirde yatağa girerek uyumaya çalışmamalı, yatak odalarını sadece uyumak ve dinlenmek amaçlı kullanmalı, gündüzleri kesinlikle uyumayarak uykusuzluğa karşı tedbir alınabilir. Yatak odası koşulları da uykusuzluğa sebep olabilecek faktörler arasında. Yatak odanız havasız, gürültülü ve çok ışık alıyorsa en önemlisi de ortopedik bir yatakta yatıyorsanız uykusuzluk sorunu ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Yatak odanızı gürültü ve ışığa karşı izole etmeli ve ortopedik bir yatakta uyumalısınız.

      Günümüzde uykusuzluk çeken kişilerin çoğu mide ve bağırsak sorunu yaşıyorlar. Bunu dikkate alarak sağlıklı bir uyku alışkanlığı edinmeli, uykusuzluk problemi yaşanmaya başladığı anda bir doktora başvurmak, daha sonra oluşabilecek oldukça ciddi durumlara karşı alınabilecek en önemli tedbir olacaktır. Uykusuzluk hastalığı tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır.