Kategoriler
SGK SORGULAMA

E Borç Sorgulama

İdarelerce E Borç Sorgulama

E borç sorgulama ile birlikte birçok durumu internetten inceleyebilmekteyiz. Ve dolayısı ile sgk ile ilgili birçok işlemimizi de internet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebiliyoruz. Özellikle sizler için hazırladığımız bu yazımızda neler yapabileceğinize dair birçok bilgiyi paylaşıyor olacağız. Sizde e borç sorgulama derken ne anlatılmak istediğinizi anlamak istiyorsanız şöyel açıklayalım; özellikle sicilinizle ilgili her tür borç bilgisine internetteki üyelin ve abonelik işlemlerinden giriş yaparak size ait tüm borç bildirimleriniz görünmektedir.

E devlet Borç Sorgulama

Buna vergi borcu, devletle ilgili tüm borçlar, sigorta borcu ssk borcu gibi birçok bilgi girmektedir. Devlet işlerinizde kolaylık sağlayabilmesi adına kısa sürede işlem yaptığınız internet dünyası sizlere özellikle borç sorgulama ile ilgili olarak e- borç sorgulama adı altında bir sistem oluşturdu. Bu sistem resmi bir site olup bu resmi site üzerinde birçok bilginizi öğrenebileceğinizi durum bilginizi kontrol edebileceğiniz ayrıca da geçmişe dönük tüm borçlarınızı görebileceğiniz bilgileriniz mevcut olacak.

Sgk Borç Sorgulama

Sizde en doğru bilgileri bu siteden öğrenebilir ve istediğiniz tüm bilgilere ulaşabilirisiniz. E- borç sorgulama işlemi oldukça kolay bir sistem olmakla birlikte sizlerinde kolaylıkla bulabileceği bilgiler mevcuttur. Sizde en doğru bilgilerinizi bu siteden bulabilir ve kendinizle alakalı birçok kişisel bilgiye ulaşabilirsiniz. Ayrıca da e-borç sorgulamada eskiden kalan vergi borcunuz varsa veya işletmenize ait birçok borç bilgisi de görüntülenmektedir. Sizin tüm kayıtlarınız artık kayıt altında olup tek tıkla işlem yapılmakta bireysel olarak tüm kullanıcıların bilgileri bilgisayar ortamında barınmaktadır.

E Fatura Borç Sorgulama

Dolayısı ile e-borç sorgulama yı isterseniz evinizden kolaylıkla yapabilir ve istediğiniz borç sorgulama işlemlerini kolaylıkla yapabilirsiniz. E. Borç sorgulama kısa süre önce hayatımıza girdi ve girmesi de oldukça iyi oldu aslında .o halde tüm işlemlerinizi kolaylıkla internetten yapabilir ve gerekli tüm bilgilere sahip olabilirsiniz.

 

İdarelerce E Borç Sorgulamak İçin Tıklayınız.

Kategoriler
SGK SORGULAMA

Sgk Prim Ödeme

Kredi Kartı İle Prim Ödeme

SGK prim ödeme işleminizi işvereninizin yapması gereklidir. Eğer halihazırda bir işte çalışmıyorsanız isteğe bağlı sigortalı olabilirsiniz. Böylece kendi primlerinizi kendiniz de ödeyebilirsiniz. İşverenler sözleşme yaptıkları çalışanlarının primlerini SGK’nın belirlediği süre sonuna kadar ödemekle yükümlüdür. Bu primler çalışanın kazançları toplamı üzerinden hesaplanır. İşveren kendisine ait olan prim tutarlarını bu tutara eklemelidir ve çalışanların hissesi prim tutarlarını ücretlerinden kesmelidir.

Bağkur Borç Sorgulama

Prim ödeme süresi ise sigortalının sözleşme yaptığı ayı takip eden aydan bir sonraki ayın sonuna kadardır. Eğer işveren çalışanının ücretini 1 Nisan ve 31 Mayıs tarihleri arasında ödemişse 30 haziran tarihine kadar primlerini de ödemesi gerekmektedir. İşveren uzun süreli çalışan almamışsa; örneğin çalışanla kısa süreliğine anlaşmışsa, ay içerisinde 30 günden az çalışandan ev hizmeti aldıysa, veya çağrı üzerine çalıştırdıysa sigortalının eksik olan günlerine ait genel sağlık sigortası primlerini 30 güne tamamlamakla yükümlüdür.

Ssk Prim Ödeme

Kamu idareleri ise kamu görevlilerinin prim tutarlarını kanuna uygun bir şekilde hesaplayarak bu tutarları ücretlerinden kesip kamu idarelerine ait prim tutarlarını da üzerine ekleyerek verilen süre sonuna kadar SGK prim ödeme işlemini gerçekleştirmek zorundadırlar. Eğer kamu görevlileri maaşlarını 1 Nisan ve 30 Nisan tarihleri arasında peşin olarak aldılarsa primlerinin 15 Nisan’da, 1 Nisan ve 30 Nisan tarihleri arasında hak edip aldılarsa 15 Mayıs’da primlerinin ödenmesi zorunludur. Eğer işverenler primleri ödemeleri gereken tarih itibariyle ödememişse, ödemediği her ay için gecikme faizi uygulanır. Primler ödenmemeye devam ederse 6183 sayılı kanun maddeleri gereğince işveren için işlem uygulanır.

Bağkur Prim ÖDeme

Eğer herhangi bir kurumda çalışmıyorsanız isteğe bağlı sigortaya başvurabilirsiniz. İsteğe bağlı sigortaya başvurmak için kişinin 18 yaşını doldurmuş olması, Türkiye’de yaşaması veya Türkiye’de yaşıyor iken SGK sözleşmesi imzalanmamış ülkelerde bulununan Türk vatandaşı olması gerekmektedir. Ayrıca 5510 sayılı kanunda yer aldığı şekilde zorunlu olarak çalışmayan, sigortalı olarak ayda 30 günden az çalışan veya tam zamanlı çalışmayan, sosyal güvenlik kanunları gereğince yaşlılık ve malüllük aylığı almayan kişiler isteğe bağlı sigortalılık olmak için başvuruda bulunabilir. Bağlı bulunduğunuz sosyal güvenlik il müdürlüklerine veya sosyal güvenlik merkezlerine isteğe bağlı sigorta giriş bildirgesi ile başvuruda bulunabilirsiniz.

İsteğe Bağlı Sigortalılık

İsteğe bağlı sigortalılığın başlangıç tarihi ise başvurduğunuz günün ertesi günüdür.  İsteğe bağlı sigorta primi ise alt ve üst kazanç sınırları arasında esas aylık kazancın %32’sidir. Prim ödemelerinde 12 ayı geçmeyen gecikmeler tolore edilmektedir. İsteğe bağlı sigortalılığınızı yine SGK’ya başvurarak bitirebilirsiniz. Prim ödediğiniz son günü takip eden günden itibaren isteğe bağlı sigortalılığınız son bulacaktır. Ayrıca aylık talebinde bulunduysanız talep tarihinden itibaren isteğe bağlı sigortalılığınız bitecektir. Geriye dönük olarak gecikme zammıyla SGK prim ödemesi yapabilirsiniz. Direk olarak bankalara ödeme yapabileceğiniz gibi kredi kartınızla da ödeme yapabilirsiniz. Ziraat Bankası üzerinden online ödeme gerçekleştirebilirsiniz.

Sgk Prim Ödemesi Yapmak İçin                                    Tıklayınız

Kategoriler
SGK SORGULAMA

Sgk Borç Sorgulama

SGK Sorgulama yapabilmek için nereden ne yapmamız lazım ? Sgk borç öğrenme işleminde dikkat edilmesi gerekenler

Devletimiz bünyesi altında bulunan 75 milyon vatandaşın yaklaşık 50 milyonun sgk çatısı altın olduğu varsayılrısa,sgk ya borcu olan kişi saysıda yaklaşık 10 milyon civarındadır.Bu sgk borçları ssk,bağkue ve emekli sandığının toplanmasından önceki ssk borcu sorgulama,bağkur borcu sorgulama dan biriken borçlardır.

Eski adıyla ssk borç sorgulama olan sistemin adı sgk borç sorgulama oalrak değişmiştir.Bunun yanısıra bağkur borç sorgulama da aynı ssk da olduğu gibi sgk borc sorgulama adıyla değişmiştir.Sgk borc sorgulamak için aşağıdaki linke tıklayınız.

SGK borcu yoktur belgesini almak için aşağıdaki resimde gördüğünüz üzere bir ekran gelecektir. Bu ekran dan gerekli alanları doldurup sisteme giriş yaptığınızda sorgulama yapabileceksiniz.

Sgk Borcu Yoktur Belgesi Almak İçin Tıklayınız.

sgk_borcu-yoktur-belgesi

E-Borcu Yoktur Sorgulama İçin tıklayınız

sgk_borcu-yoktur-belgesi2

 

E-Borcu Yoktur Belgesi Kontrol Uygulaması

e-sgk-borcu-yoktur-belgesi