Kategoriler
Bilgi Bankası Genel

Kök Hücre Tedavisinde Mucizevi Gelişmeler

Kök Hücre Naklinde En Son Gelişmeler

kök hücre Türkiye

Ülkemizde kök hücre tedavisi ile nakil yapılan bir çok insan sağlığına kavuşmuştur , Ülkemizde bir çok hastanede bu tedavi yöntemi kullanılmakta ve son yıllarda özel hastaneler de bu tedavi yöntemini kullanmaya başlaması ile ülkemiz sınırlarında oldukça geniş alana yayılmış oldu, titiz hastanelerin yanı sıra işini iyi yapamayan hastanelerinde kol gezdiğini belirtmek isteriz. Prof Dr. Taner Demirer, kök hücre ilerlemesiyle ilgili detaylı bilgilendirmlerde bulunmaktadır. Prof. Dr Taner Demirer kök hücre tedavisinden Türkiye genelinde bakanlığımıza kayıtlı olan 59 adet kök hücre nakil merkezi oluşturulduğunu belirtti.

Türkiye Kök Hücre Sayısında Gözle Görülür İlerlemeler Yaşamaya Devam Ediyor

kanserekokhucreÜlkemiz sınırları içerisinde 2000 yıllarda önemli ölçüde gelişme yaşanması sebebi ile toplamda 293 adet kök hücre tedavisi sayesinde hastaların bir çoğu için doğru çağre olduğunu söyleyebilirken. 2013 yılında ise bu oran tam olarak 10 kat daha artmıştır. 13 yıl içerisinde 293. sıradan 3.000 lere çıkan kök hücre tedavisinde Ülkemizi Avrupa genelinde kıyaslamaya kalktığımızda başarılı kök hücre tedavileri biraz daha geride olduğunu söyleyebiliriz.

Kategoriler
Estetik Plastik Cerrahi Sağlık Videoları

Kök Hücre Tedavisi İle Yaş Gruplarının İlişkisi

[jwplayer config=”Player” file=”http://videos.doktortv.com/e6c358ab4fbb26629e089c2cac0c630e_20032013155651.mp4″ image=”http://sgk.org/wp-content/uploads/2013/04/kok-hucre-tedavisi-hangi-yas-gruplarinda-daha-etkilidir-.jpg”]

Kategoriler
Sağlık

Kök hücre tedavisi, kalp krizi geçirenlerde başarılı oldu

 “Lancet” tıp dergisinde yayımlanan araştırmada, hasarlı dokunun yüzde 50 oranında azaldığı ve yeni kalp hücrelerinin sayısında beklenmeyen bir artış gözlendiği belirtildi.

Cedars-Sinai Kalp Enstitüsü’nde yapılan araştırmaya kalp krizi geçiren 25 hasta katıldı.

Kalp krizinden bir ay sonra hastaların boyunlarındaki damarlardan kalplerine gönderilen boru yardımıyla kalp dokusundan örnek alındı. Laboratuvar ortamında her bir örnekten elde edilen yaklaşık 25 milyon kök hücre, kalbi çevreleyen atardamarlara nakledildi.

Sol karıncıktaki hasarlı dokunun oranı, tedaviden altı ay sonra yüzde 24’ten yüzde 16’ya, bir yıl sonra ise yüzde 12’ye azaldı. Hastalarda hasarlı dokunun yerine beklenmeyen bir biçimde sağlıklı kalp dokusunun oluştuğu tespit edildi.

Daha önce de Louisville Üniversite’sinde kalp yetmezliği teşhisi konmuş hastalar, kendi kalplerinden alınan kök hücrelerle tedavi edilmişti.

Kalp krizi, kan akışını engelleyen bir pıhtının kalbi oksijensiz bırakması durumunda görülüyor. İyileşme sürecinde kalp krizi sonucu ölen kalp kasının yerine oluşan doku, yeterince güçlü olmadığı için kalbin kan pompalama yeteneği önemli oranda azalıyor. 

Kaynak: Milliyet