Kategoriler
SGK SORGULAMA

E Devlet Şifresi

E Devlet Şifresi Nedir

Son yapılandırmayla birlikte Türkiye Cumhuriyeti içerisinde birçok bilgi ve işlemlerin kısa zamanda yapılabilmesi için vatandaşlar açısından oldukça rahat bir site olan Turkiye.gov.tr artık hizmete girmiştir.E Devlet Hizmetini kullanabilmeniz için Turkiye.gov.tr adresine üye girişinizi yapabilmeniz gerekiyor. Burada ki birçok hizmetten faydalanabilmek, burada ki hizmetlerle ilgili bilgi almak ve birçok duyuruları anında öğrenmeniz için önemli bir işlem olan e-devlet şifresini kısa sürede Türkiye’de bulunan PTT Merkez Müdürlüklerinden alınabilir.

E Devlet Şifresi Almak

E-devlet şifresi almak için sizlerde semtinize en yakın olan PTT Merkez Müdürlüğüne kendiniz giderek, T.C. Kimlik numaranızı vermeniz dahilinde kimliğinizi de göstererek 1 TL karşılığında en hızlı şekilde şifrenizi alabilirsiniz. PTT Merkez Müdürlüklerine kişinin şahsi olarak kendisinin başvurmasının sebeplerinden birisi de bireyin şifresinin çalınması gibi problemleri gidermek amaçlı yapılan bir uygulamadır.Eğer ki yurtdışında yaşayan bir vatandaşsanız, çok kısa bir zamanda bu hizmetten yararlanabilir ve şifrenizi de Başkonsolosluklardan rahatlıkla temin edebilirsiniz. 1 Mart 2011 tarihi itibariyle ücretsiz bir şekilde temininizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

E Devlet Şifresi Nasıl Alınır

Örneğin anneniz için almak istediğiniz ­E devlet şifresi için annenizin T.C. kimlik numarasını götürmeniz yeterli değildir. Çünkü her vatandaşın kendine özel olarak sunulacağından dolayı e-devlet şifresi almak da her vatandaşın kendi yapması gereken bir durumdur. Bu nedenle I. Sınıf akraba dahi olsanız, vatandaş kendi şifresi dışında başkalarının şifresine hiçbir şekilde ulaşamaz.

E Devlet Şifresi Önemi

Bir başka uyarı ise E-devlet şifresi önemidir. Günümüzde birçok internet korsanlarının olmasıyla beraberinde gelen şifre çalma uygulamaları da çok yapılmaktadır. Bu nedenle alınan sisteme ait olan şifrelerinizi en kısa zaman içerisinde giriş yaptıktan sonra değiştirmeli, değiştirerek güvenliğinizi sağlamalısınız.  Eğer ki yeterli güvenlik uygulamanızı sağlamazsanız, şifrenizi öğrenecek olan her vatandaşın rahatlıkla sizin adınıza E-devlet üzerinden gerekli işlemleri yapabilme hakkında sahip olabileceğinden dolayı E devlet şifresi önemi oldukça büyüktür.

E Devlet Şifresi Değiştirme

Şifre değiştirmenizi 1 defalığına mahsus ilk giriş anında sistem isteyecektir. Bu sebeple E devlet şifresi değiştirmek için illa ki unutmama gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Size verilen şifrenizin başkası tarafından öğrenilmemesi, öğrenilse bile öğrenilmiş olan şifreyle işlem yapamaması için şifrenizi ilk girişinizi tamamladıktan en kısa sürede yeni şifreyle değiştirerek not ediniz.