Kolon Kanseri Belirtileri

KOLON KANSERİ NEDİR?

     Kolon diye adlandırılan kalın bağırsak kanseri, özellikle batı ülkelerinde sık rastlanılan ve oldukça ciddiye alınması gereken bir kanser türüdür. Kolon kanserinin nedeni tam olarak bilinmemesine karşılık, kanserin oluşumunda çevresel faktörlerin ve genetik durumun etkisi vardır. Özellikle daha önce meme ve yumurtalık kanseri geçirmiş olanların yakalanma riski bir hayli fazladır. Kolon kanserinde beslenme düzeni oldukça önemli bir yere sahip. Hastalığın oluşumuna hayvansal yağların tüketimi oldukça etkilidir. Erken teşhis tedavinin olumlu sonuç bakımından oldukça önemlidir.

KOLON KANSERİ BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

      Kolon kanserininbaşlangıç safhasında, karın bölgesinde dolgunluk hissetme, hafif ağrı, iştah kaybı, kilo kaybı, çabuk yorulma ve ishal oluşmaktadır. Ayrıca kabızlık belirtisi de gösterebilen hastalıkta, erken teşhis oldukça önemli. Görüntüleme yöntemleri kalın bağırsakta olan anormallikleri ortaya koyarken, aynı zamanda kolon kanseri varsa erken teşhis konmuş olacaktır ki bu da hastaların geleceği açısından oldukça önem taşımaktadır. Başlangıç evresinde teşhis edilemediğinde hastalık ilerler ve kalın bağırsak daralmaya başlar. Daralma ortaya çıktığında ise, bağırsaktan dışkı geçişinde zorlanma yaşanmaya başlar ve bağırsakta ki maddeler burada birikerek atılamaz durumuna gelir. Bu durumda da bağırsak kokuşması yaşanır. Bu yüzden öncelikle hasta da kabızlık ve ağrı atakları şikâyetleri olur.

      Kolon kanseri, tedavi edilmediği ve ilerlediği takdirde belirtiler çok daha şiddetlenmeye başlar. Yorgunluk, kilo kaybı ve kansızlık ortaya çıkar. Hastanın rengi atar ve bağırsak tamamen kapanır. Hastalık daha da ilerlediğinde zehirli maddeler kana karışır ve bu aşamada tedavi oldukça güçleşir. Kolon kanserinin tedavisinde cerrahi yöntem uygulanır. Tuvalete çıkma alışkanlığının değişmesi durumunda, kabızlık ve ishal durumlarında, karın bölgesinde gaz ağrıları, kansızlık, izah edilemeyen zayıflama gibi belirtilerden biri ya da bir kaçının bir veya iki hafta devam etmesi durumunda mutlaka doktora başvurulması tedavinin olumlu sonuç vermesi bakımından oldukça önemlidir. Lifli gıdalar ile beslenmek kolon kanserine karşı oldukça koruyucudur. Bol bol sebze ve meyve tüketmeli, sigara ve alkol kullanımını bırakmak, sağlıklı ve düzenli beslenerek kolon kanserinden korunmak mümkündür. Kolon kanseri riski taşıyan hastaların mutlaka tarama yöntemlerinden geçmeli ve hastalığın tedavisi için erken teşhisini yaptırmalı. Günde bir ya da iki litre su tüketmeli, tahıl ürünlerinin tüketilmesine ağırlık verilmelidir. Hazır gıdalardan mümkün olduğu kadar sakınılmalı ve ev yemekleri tercih edilmelidir. Süt, yoğurt tüketimine ağırlık verilmeli, A, C ve E vitaminleri ihtiyacınızı mutlaka karşılamalısınız. Düzenli olarak egzersiz ve spor yapmak kansere karşı oldukça etkilidir. Bunun yanı sıra yeşil çay tüketimi bağırsak düzenini sağlaması açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. İdeal kilo korunmalı ve fazla kilolardan kurtulmakta kansere karşı oldukça önem taşıyan konular arasındadır. Kolon kanseri ciddiye alınmadığı takdirde bu hastalığa bağlı ölümler oluşabilmektedir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir