Kolesterol Düşürme Yöntemleri

KOLESTEROLE DİKKAT

        Kolesterol vücutta yaygın olarak bulunan, D vitamini ve bazı hormonların salgılanması için safra kesesi asitlerinin sentezlenmesinde kullanılan yaşam için gerekli olan bir çeşit yağdır. Sağlıksız beslenme, hareketsizlik, sigara, fazla kilolar ve yaşa bağlı sebepler ile kanda yüksek miktarlarda bulunan kolesterol, yıllar içerisinde damarların duvarlarında birikmekte ve bu birikim de daralmaya, tıkanmaya yol açmaktadır. Kalbi besleyen damarlarda oluşan kolesterol birikimi, damarlarda tıkanma ve daralma oluşumu sonucunda göğüs ağrısı, kalp krizi ve kalp yetmezliğine sebep olmaktadır.

KOLESTEROLÜN ZARARLARI VE DÜŞÜRME YÖNTEMLERİ

         Yüksek kolesterol ancak kan testi yapılarak anlaşılsa da kolesterolün yüksek olduğunu gösteren belirtiler arasında, gözaltında meydana gelen siyah halkalar, ağızda acılık hissi, baş ağrısı, görme zayıflığı, genel bir yoğunluk ve ruhen bunalma hissi, uykusuzluk ve baş dönmesi bulunmaktadır. Kolesterolün yüksek olması bir rahatsızlık olmamasına karşılık oldukça ciddi sonuçlar doğurabilecek bir durumdur. Kan testi yaptırarak kolesterolün yüksek olup olmadığı kolaylıkla anlaşılabilir ve daha ciddi problemlere yol açmadan önüne geçilebilir. Kolesterolünoldukça sık rastlanılan bir sağlık problemi olmasının en önemli sebepleri arasında hazır gıdalar, fast-food beslenme, bisküvi ve çikolata türü şekerli gıdaların tüketilmesi gelmektedir. Beslenme alışkanlıklarını düzenleyerek sebze ve meyve tüketimine daha çok ağırlık verir iken, lif oranı daha yüksek gıdalar tüketerek ve düzenli egzersizler ile kolesterol değerlerini düşürmek mümkün. Yüksek kolesterolün tedavisinde iki farklı yöntem uygulanmaktadır. Her hasta için farklı bir yöntem uygulanabileceği tedavide ilk yöntem ilaçsız tedavilerdir. Alışılmış yaşam düzenini değiştirerek yüksek kolesterol düşürülebilmektedir. İlaçsız tedavinin önemi ihmal edilmesi durumunda kullanılacak ilaçların başarısını da etkilemesidir. İlaçsız tedavinin başında öncelikle beslenme alışkanlıkları yeniden düzenleniyor. Doymuş yağlar ve kolesterolden fakir gıdalar tüketilirken, sebze ve meyvenin yanı sıra hububat tüketimine ağırlık veriliyor. Kızartma ve kırmızı et türünden kesinlikle kaçınılırken, beyaz et tercih edilmektedir. Sigara tamamen bırakılırken, aşırı kilolardan da kurtularak ideal kilo korunmaya çalışıyor. Spor ise mutlaka yapılması gereken bir zorunluluk yerine yaşamın bir parçası olarak görülerek günlük yapılabilecek yürüyüşler ile dengelenebiliyor. Yüksek tansiyon veya şeker hastalarının ise mutlaka dikkat etmeleri gereken husus, tuz tüketiminden kaçınırken ilaçlarını da ihmal etmemeleri gerektiğidir.

         Yüksek kolesterol tedavisinde kullanın bir diğer yöntem olan ilaçla tedavide ise, kullanılan ilaçlar yağ metabolizmasında oluşan bozuklukların düzenlenmesi amacı ile geliştirilmiş ilaçlardır. Yüksek kolesterolü olanların özellikle dikkat etmeleri gereken hususlar arasında yemek pişirirken katı yağlar yerine ay çiçek yağı, mısırözü veya zeytinyağı gibi bitkisel yağlar kullanılması gerektiği, makarna, pirinç, ekmek, buğday, patates ve mısır gevreğinden oluşan nişastalı yiyecekleri, öğünler de düzenli olarak tüketilmeleri gelmektedir.. Yağsız veya yarım yağlı süt, az yağlı yoğurt ve az yağlı peynir gibi, düşük yağ içeren günlük ürünleri tercih etmekte oldukça önemli.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir