Koklama Duyusu Bozuklukları

Koklama

Kokuları duyma ve koku almada duyulan bozukluk olarak tanımlayabiliriz koklama duyusu bozukluklarını. Koku duyusu bozuklukları genellikle bebeklik yani doğum aşamasında da oluşabilmekte ya da daha ileriki yaşlarda görülebilmektedir. Çeşitli şekillerde oluşan koku bozuklukları görülebilmektedir. Bunlar arasında bütün kokulara karşı veya bazı kokulara karşı aşırı bir duyarlılık ve hassasiyet görülmektedir. En güzel ve en hoş kokular bile kişiye rahatsızlık verebilmekte ve kokuları beğenmemekte hatta iğrenmektedir. Vücudumuzda çeşitli hastalıklar sonucu oluşan bazı faktörler neticesinde de oluşabilen bu koku duyusu bozuklukları genellikle insanları oldukça rahatsız edici bir olaydır.

Koklama Organları

Koku duyusunun tamamen ortadan kalkması sonucu kişiler koku almadan yaşantılarını sürdürmek durumunda kalabilirler. En sevdikleri ve en hoşlandıkları kokunun bile kokusun alamamakta ya da etrafında veya çevrelerinde oluşan kötü kokuları bile ayırt edememektedirler. Kokular burnumuza ön ve arka burun delikleri vasıtasıyla ulaşırlar. Bu sebeple burun duvarlarındaki şişmeler, çeşitli reaksiyonlar ve geçirilen hastalıklar neticesinde bu delikleri tıkayarak koku duymamamıza engel olabilirler. Ayrıca mevcut burun tıkanıklığını açmak için kullanılan burun damlaları ve spreylerde çok uzun süre sıklıkla kullanılır ise koku hissini yok edebilmektedirler. Bu sebepten dolayı bu burun spreyleri ve burun damlalarını sıklıkla ve tekrarlayan süreçlerde kullanmamak gerekir.

Koku Alma Bozukluğu

Kullanılan bu ilaçların sonucu olarak sinir uçlarında sinirin kendisini de veya koku merkezinde çok ciddi sonuçlar oluşmasına etken olabilmektedir. Burun içi kaynaklı oluşan koku kaybı, burun tıkayıcı hastalığın bulunduğu yere göre tek taraflı burun tıkanıklığı ya da çift taraflı burun tıkanıklığı olarak kendisini göstermektedir. Bir de kendisine has kokusu olan cisimlerdeki kokunun kendisini de değil de başka bir kokuymuş gibi algılayan koku duyusu bozuklukları da bulunmaktadır. Bunun oluşum sebebi genelliklere başımıza gelen darbeler, sara hastalığı, bazen de burun içindeki iltihabın sinir uçlarını aşırı şekilde uyararak koku almasını engellemesidir.

Koklama Duyusu

Dışarıdan hiçbir şekilde herhangi bir kötü kokunun gelmediği zamanlarda sanki her tarafın kökü kokuyla kaplandığı hissinin oluşmasıdır. Sinüzit burundaki yabancı maddeler, farenjit ve bademcik iltihaplarının oluşumu, dişlerin çürümesi gibi durumların sonucu olarak burun kokusu bozuklarına da rastlanılmaktadır. Hastanın gerçekte var olmayan kokuları duyması da bir çeşit koku duyusu bozukluğudur. Sarada, bazı kafatası içinde bulunan tümörlerde, bazı kafa darbelerinde ve çarpışmalarında ve şizofreni gibi ağır psikolojik bozukluklara bağlı olarak da koku duyusu bozukları görülebilir. Koku duyusu bozukluklarının tedavisinde esas nedenin ne olduğunun araştırılarak incelenerek değerlendirilmesi gereklidir. Hangi sebeplerden dolayı koku duyusu rahatsızlığı oluştu ise bunun belirlenerek sebebin ortadan kaldırılması neticesinde koku duyusu rahatsızlığının da ortadan kaldırılma ihtimali oldukça fazladır. Ancak büyük bir hasar, koku sinirindeki aşırı hassasiyet veya koku merkezindeki olumsuz etkiler neticesi ile oluştu ise böyle durumlarda tedavi başarılı sonuç vermeyebilir. Bunun yanı sıra yapılacak tıbbi tedavi ile koku duyusu bozukluklarını tedavi edilebilmektedir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir