Kleptomani Tedavisi

Kleptomani Nedir

Kleptomani genel tanım olarak; kişinin aslında ihtiyaç duymadığı, değer vermediği bir şeyi izinsiz olarak sahiplenmesidir.Kleptomani hastalarının çoğu sahiplendikleri nesneye ihtiyaç duymazlar ve ihtiyaç duymaları halinde ise mutlaka ona sahip olabilecekleri maddi güce sahiptirler. Kleptomani hastaları için nesnenin maddi değeri veya sahip olunabilirlikteki maddi getirimler ya da o nesne karşılığında diğer kişilerin mağduriyetinin hiçbir önemi yoktur.Kleptomani genel olarak dürtü kontrol bozukluğu türü hastalıklardan biridir.

Hastalık genellikle çocukluk çağlarında,  ufak tefek ve göz ardı edilebilecek boyutlarda kendini göstermeye başlar. Fark edilmemesi ya da önlem alınmaması halinde ilerleyen dönemlerde ciddi sorunlara neden olabilecek çalma eylemleri gerçekleşebilmektedir.

Kleptomani

Bu hastalığın kesin bir tedavisi olmamakla birlikte azalma göstermektedir. Fakat bu dürtü genellikle ömür boyu devam eder.Kleptomani hastası çalma eylemini gerçekleştirmeden önce tamamen kendisi ile çatışma içindedir. Yapmaması gerektiğinin bilincindedir. Fakat çalma eylemini gerçekleştiremediği her süre içerisinde, o nesneye karsı daha çok çalma hissi besler. Eylem Gerçekleştikten sonra ise hastada hiçbir kendini sorgulama, pişmanlık ya da çatışma görülmez. Hasta nesneye sahip olduğu için mutludur ve kendisini iyi hisseder.Kleptomani erkeklerde kadınlardan daha az görülmektedir. Kadınlarda genellikle 30- 35 yaşlarında durumlar ortaya çıkar. Erkeklerde ise 50- 55 yaşlarında hastalığın en uç noktalarda olduğu dönem gözlemlenir.

Kleptomani Tedavisi

Kleptomani hastalığı yanında diğer dürtü kontrol bozukluğu hastalıklarına da rastlamak mümkündür. Piromani ve trikotilomani en yaygın türleridir.Kleptomaniye sebep olabilecek faktörler ise; çocukluğa dayanan büyük travmalar, yaşanan büyük kayıplar, büyük bir acı ile yakını bir kimseyi veya bağlı olduğu bir nesneyi kaybetmişlik durumları görülür.En yaygın ise genellikle çocuğunu hamile iken kaybeden annelerde görülür. Erkeklerde ise andropoz evresinde görülür.

Kleptomani Belirtisi

Kleptomani tedavisinde öncelikle geçmiş travmalar tespit edilir ve hasarları en aza indirgenmeye ve hasta ile yüzleştirilmeye çalışılır. Travmanın etkileri en düşük seviyeye getirilir. Psikoterapi yanında ilaç tedavisi uygulaması yapılır. Kleptomani bir çalma ve sahip olma rahatsızlığı yani halk arasında hırsızlık olarak isimlendirilecek bir davranış olduğu için, en büyük sorun bu hastalığa sahip kişilerin ya kendilerinin utanarak tedaviye gidememesi, ya da çevresinin hırsız sıfatı ekleyerek bunun bir piskolojık sorun olduğunu kabul etmemesi nedeni ile tedaviye başlanamamasıdır.

Kleptomani Hastalığı

Kleptomanide kişinin kendi hastalığını kabul etmesi en önemli faktördür. Ne kadar erken tanı ve teşhis koyulursa hastalığın düzeltilmesine yönelik çalışmalar o kadar başarılı olabilir. Çevresinde kleptomani hastası olan kişileri mutlaka o kişileri yargılamadan yada sorgulamadan önce diyalog kurmaya çalışmalı ve mutlaka tedaviye yönlendirmelidir.Hiçbir zaman kleptomani hastası suçlanmamalı ve dışlanmamalıdır. Çünkü zaten hasta kendisi de yaptığı davranışın kötü olduğunun farkındadır.
Kleptomani yaşayan hastaların çevresinde sıklıkla karşılaşılan bir diğer yanlış tutumda, kişinin çalmaya- sahip olmaya çalıştığı nesnenin ona hediye edilmesi ya da bedelinin ödenilerek sahip olunmasıdır. Bu yaklaşımın hastaya hiçbir etkisi yoktur, çünkü kleptomani hastası o nesneyi değer verdiği için ya da sahip olmayı arzuladığı için çalmamaktadır. O çalma sırasındaki dürtüsünü tatmin etme peşindedir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

1 yorum

  1. mrb ev arkadaşımın dolabında ve bazend eüzerinde eşyalarımı görüyorum? nasıl tedavi edilir?yada ne yapmamız lazım,ona durumunu söylemek gerekir mi?

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir