Kızamık

Kızamık Hastalığı

Çocukluk dönemlerinde görülen bulaşıcı bir hastalık olarak tanımlanmaktadır kızamık hastalığı. İleriki yaşlarda da görülebilme olasılığı nadir olsa da bazı durumlarda kızamığa rastlanılmaktadır.Kızamık hastalığı solunum yolları ile geçmektedir. Hastanın tükürükleri ve öksürmesi nedeniyle çevresinde ya da etrafında bulunan kişilere kendisinde var olan kızamık virüsünü bulaştırarak yayılmasını sağlamaktadır.

Kızamık Belirtileri

Kızamık hastalığının belirtileri olarak ateş yükselmesi ve boğazda ağrı ve yanma sebebiyle oluşan belirtiler görülmekle birlikte genellikle soğuk algınlığı ile bağlantılı olarak da gözlemlenen belirgin özellikleri birebir aynı gibi olsa da daha sonrasında ciltte döküntüler ile hastanın kızamık olduğu rahat bir şekilde anlaşılmaktadır. Kızamık çocuk hastalıkları arasında sayılmaktadır. Günümüzde artık yapılan aşılama yöntemlerinin sağladığı faydalar neticesinde kızamık hastalığına yakalanma olasılığı oldukça az olsa bile yakalanan kişilerin kızamık hastalığından çabuk bir şekilde kurtulması sağlanmıştır. Kızamık hastalığına eğer bir yetişkin çocukluk dönemlerinde geçirmemiş ise daha sonraki dönemlerde kızamık hastalığına yakalanma şansı da mevcuttur.

Kızamık Tedavisi

Kızamığın bulaşma neticesi genellikle tükürük ve öksürük sırasında etrafa yayılan mikrobun oluşturduğu etki ile yayılarak bulaşmaktadır. İyi havalandırılan güneş gören bir ortamda kızamık mikrobunun yayılması zordur. Genellikle daha sıklıkla kış aylarında, mart ve nisan aylarında daha fazla görülmektedir. Bu aylarda görülen kızamık hastalığında hastanın ev ortamında bulundurulması ve etrafındaki kişilere bulaştırma etkisi bulunduğundan dolayı mikrobu yayması oluşacağından kişilerle teması ve görüşmesi kızamık hastalığının kuluçka sürecinin bitmesinden sonra olmasında yarar vardır.

Kızamık Nedir

Genellikle kızamık hastalığının kuluçka dönemi 5-7 gün aralığında bulunsa da uygulanan koruyucu aşılama yöntemleri ile bu dönemin süresi daha da kısalmış ve hastanın kızamık rahatsızlığından etkilenmeden kolayca atlatması da sağlanmıştır. Ciltte ve neredeyse tüm vücudu etkileyen ilk önce pembe daha sonrasında kızararak çoğalan döküntüler olarak kendisini hissettirmektedir bu arada ateşte de yükselme görülmektedir. Nezle belirtileri olarak sayılabilecek gözlerde sulanma, yaşarma, öksürük ve ateş ile kendisini hissettirmektedir. Bunun sonucunda ise görülen kulak arkasından, alın bölgesinden ve saçlı deriden başlamak üzere sıklıkla çok kolay bir şekilde çoğalarak artış gösteren kırmızı renkli döküntülerdir. Döküntülerin artışından itibaren vücuttaki ateş oranı da artmaktadır.

Kızamık Aşısı

Kızamık döküntüleri bütün vücuda yayılmaktadır. Vücudun direncini kıran bulaşıcı bir hastalıktır. Kızamık hastalığına yakalanan bir hastanın daha sonrasında kızamık hastalığına yakalanma olasılığı oldukça azdır çünkü kızamık geçiren hasta bağışıklık kazanmakta ve daha sonra oluşumunu da engellemektedir. Kızamığa yakalanan çocukların mutlaka evlerinde yatarak dinlenmeleri esası bulunmaktadır. Çünkü bulaştırıcı özelliği bulunan kızamık okula giden çocuğun diğer çocuklara da kızamığı bulaştırması oranı oldukça yüksektir. Kızamık aşısının koruyucu özelliği bulunmaktadır. Bebeklik döneminde başlayarak yapılan kızamık aşısı bebeklere ağız yoluyla serum şeklinde uygulanmaktadır. Hastanın bu dönemde yiyeceklerine içeceklerine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Yine kızamık hastalığı teşhisi ancak doktor tarafından konularak hastanın bu dönemi rahat atlatabilmesi için gerekli ilaçlardan yardım alınabilir ve hastanın vücudundaki döküntüler üzerinde uygulanacak uygun losyonlar sayesinde kaşınmadan sıkıntı oluşturmadan kızamık hastalığının geçirilmesi sağlanabilecektir. Yine bu dönemde ağrı kesicilerden ve ateş düşürücü ilaçlar kullanılarak hastanın sıkıntıyı bir an önce atlatması imkanı oluşturulabilir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir