Kızamık Belirtileri

Kızamık Aşısı

Kızamık bulaşıcı bir hastalıktır. Hastadan solunum yoluyla sağlıklı bireylere geçer. Bu nedenle de çok kolay bulaşır. Virüs bulaştıktan sonra ortalama 10 günlük bir kuluçka evresi yaşanır. Ardından belirtiler gözükmeye başlar. Kızamık kendisini yükselen ateşle gösterir. Kızamığın belirtileri arasında iştahta azalma, deride döküntü, öksürük, burunda akıntı, boğazda yanma hissi, hapşırma ve gözlerde şişme yer almaktadır. Derideki döküntüler ortalama olarak 5 gün sürmektedir. Alında başlayan kızarıklıklar yüze yayılır.

Zamanla kızarıklık boyna ve oradan da vücudun çeşitli yerlerine sıçrayacaktır. Kızamık hastalarında bahsedilen bu belirtilerden en az 2 tanesi görülmektedir. Kızamık hastalığı öldürücü olabilmektedir. 1000’de 1 oranında ölüm riski vardır. Kızamık belirtileri 20 yaş üstü erişkinlerde ve 5 yaş altı çocuklarda daha net görülmektedir. Kızamığa genellikle çocuklar yakalanır. Kızamık deride döküntü olmadan ortalama 4 gün önce bulaşabilir ve bu nedenle de kızamığın bulaşmasına önlem almak zorlaşmaktadır.

Kızamık Tedavisi

Kızamık ayrıca küçük çocukların sindirim sitemlerini de etkilemektedir. Sıklıkla kızamıkla birlikte ishal de seyreder. Kızamığa yakalanan hastalarda, kızamığa bağlı olarak zatürre ve kulak enfeksiyonları gözlemlenmektedir. Her 100 kızamık hastasından 6’sında zatürre, 7’sinde ise kulak enfeksiyonu oluşur. Hatta kızamığa bağlı ölümlerin yüksek bir oranı zatürreden kaynaklanmaktadır. Hastalığa yakalanan bireyin bağışıklık sistemi zayıfsa hastalık bireyi daha kötü etkileyecektir. Gebelikte kızamık geçirmek düşüğe, erken doğuma ve bebeğin normalden zayıf doğmasına sebep olabilmektedir.

Kızamık Hastalığı

Kızamık geçiren kişi aldığı su miktarını arttırmalıdır. Çeşitli ateş düşürücülerden faydalanılabilir. Öksürük şurupları içilebilir. Kızamık hastası bol bol dinlenmelidir. Kızamığın net bir tedavisi bulunmamakla birlikte, belirtilere yönelik tedaviler uygulanmaktadır. Kızamık geçiren kişi bu hastalığa bağışıklık kazanır. Dolayısı ile kızamık tekrar eden bir hastalık değildir. Kızamık geçirdiyseniz, hastalığınız geçtikten sonraki bir hafta boyunca insanlarla yakın temasa geçmemelisiniz.

Özellikle çocuklar ve daha önce kızamık geçirmemiş kişilerden uzak durmalısınız. Kızamığa karşı, kızamık aşısı da son derece etkilidir. Kızamık aşısı genellikle 15 aylık bebeklere yapılır. Daha sonraki dönemlerde de aşı yapılabilmektedir. Eğer daha önce aşı olmamış çocuğunuzun kızamık olduğuna dair düşünceleriniz varsa vakit kaybetmeden doktorunuzla görüşün. Yapılacak aşı ilk üç gün içerisinde çocuğu kızamıktan koruyabilmektedir. Ayrıca kızamığın başladığı günü takip eden altı gün içerisinde alınacak bazı ilaçlar da belirtilerin azalmasını sağlayacaktır. Böylece hasta daha rahat bir şekilde kızamığı geçirebilir.

Çocuklarda Kızamık

Kızamık belirtilerinin başlamasından itibaren 10 gün ila 2 haftalık süre içerisinde hasta sağlığına kavuşacaktır. Bu süre içerisinde hasta kendisine çok dikkat etmelidir. Biraz önce de belirttiğimiz gibi zatürreye sebebiyet vereceğinden doktor kontrolü altında hastalığın incelenmesi gerekmektedir. Doktor ayrıca vücudun hastalığa karşı ne derecede antikor ürettiğini de kontrol edecektir. Kızamığın sonuçları arasında beyin iltihabı, çeşitli beyin hastalıkları, koma, çeşitli enfeksiyonlar ve titreme görülebilir. Ancak bu hastalıklara yakalanma oranı oldukça düşüktür.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

1 yorum

  1. bilmiyorum ama ben çok kaşınıyorum sabah kalktım vücudumda sivilce gibi bir sürü ama küçük
    bir şeyler vardı ben 12 yaşındayım ayın 19.05.2013
    tarihinde oldu lütfen bir cevap ne yapmalıyım

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir