Kist

Kist Tedavisi

Kistler vücudumuzun değişik bölgelerinde oluşabilen ve değişik büyüklükteki bir çeşit kese olarak tanımlanabilir. Vücudumuzda görülebilen çok sayıda kist çeşidi bulunmaktadır. Hayvanların sebep olduğu ve insanlara bulaşan kist çeşidi olan kistler yediğimiz hayvansal besin maddeleriyle yani bunlar arasında yumurta insan vücuduna yenildiğinde kan yoluyla vücudumuzun çeşitli organlarına gidip oraya yerleşerek kistlerin oluşumuna sebep olmaktadır. Bu kistler parazitler yolu ile insanlara yerleşmekte ve orada gelişim göstermektedir. Bu kist çeşidi en çok karaciğer ve akciğerlerde görülmektedir. Ayrıca vücudumuzdaki dalak, beyin, pankreas, böbrek gibi organlara da yerleşerek önemli rahatsızlığa neden oluşturmaktadırlar.

Kist Ameliyatı

Vücuda yerleşen kistler yavaş yavaş büyüyerek karaciğere baskı yaparak safra yollarındaki kanalların tıkanmasına sebep oluşturmak ve sarılığın oluşumunu başlatmaktadır. Bu oluşan kistler zamanla büyüyerek kist patlaması oluşur ise hemen bir cerrahi müdahalenin yapılması gerekliliği bulunmaktadır. Kistlerin belirlenmesi ancak doktor kontrolünde gerekli tetkiklerin ve araştırmaların yapılması neticesinde belirlenmektedir. Bu kist çeşidinin oluşmasına engel olabilmek için yediğimiz ve içtiğimiz sebze ve meyve çeşitlerinin bol su ile yeterince yıkanması ve temizlenmesi gerekmektedir, hayvanlarda fazla temasta bulunulmaması veya hayvanlarla temas edildiğinden hijyen kurallarına mutlaka uyarak ellerimizi sterilize etmeliyiz.

Kist Belirtileri

Bu kist belirtileri arasında öksürük, nefes daralması, balgam görülebilir. Kistlerin fazla oranda büyümesi neticesinde hastanın nefes almasında zorluk yaşanmakta iltihaplanması neticesinde ise kistin patlaması gerçekleşebilmektedir. Ancak doktor müdahalesi ile sonuç alınabilir ve tedavi edilebilir. Ameliyat sonrasında röntgen sonuçlarında da kistin sonuçlandığı görülebilir. Yine bayanlarda sıklıkla gözlemlenen bir kist çeşidi olan yumurtalık kistleri bulunmaktadır.

Over Kist

Çeşitleri oldukça fazla olan yumurtalık kistleri değişik büyüklükteki ebatlara sahiptir. Bu kistlerin bazıları kendileri çatlama şeklinde parçalanarak kaybolabilirler. Bunların arasında dış gebelik belirtilerinin bire bir aynısını görebileceğiniz yumurtalık kistleri çeşidinde de tedavi ve doktor kontrolü gerekmektedir. Bazı kistler ise oldukça büyük ve verdiği sıkıntılar bulunmaktadır. Sıklıkla kadınlarda rastlanan bir kist çeşidi olan çikolata kisti ise kadınların adet zamanlarında yumurtalıklarında kanama olmasına bağlı olarak ortaya çıkmakta ve her ay yinelenebilmektedir. Çikolata kistinin tedavisinde uzman bir kadın doğum uzmanından gerekli yardımı almalı gerekiyorsa ilaç tedavisi ya da operasyon seçeneğinden yararlanılmalıdır.

Yumurtalık Kist

Kistler bazen elle fark edilebilecek kadar büyük olabilmekte ya da sadece doktor tarafından yapılacak ultrasonagrafik seçeneğinden yararlanılarak öğrenebilecek çeşitleri bulunabilmektedir. Farklı büyüklükte ve çok sayıda kiste yavaş yavaş büyüyerek gelişim gösterebilir. Bu oluşan kistler vücut dokusunu kaplayarak onun yerini almaya çalışırlar. Kistleri vücudumuzun farklı yerlerinde ve bölgelerinde görebiliriz. Bu kistler yapılacak incelemelerin araştırmaların neticesinde hasta için engel ve sıkıntı teşkil edip etmeyeceği belirlenir ve ona uygun tedavi seçeneklerinden yararlanılır.

Hidatik Kist

Kistlerde yapılan patolojik incelemenin neticesinde iyi huylu kist ya da kötü huylu kist oluşumunun olup olmadığı öğrenilebilir. Kistler doktor kontrolü altında tedavi seçeneğinden yararlanılması gereklidir. Kimi kistlerde sadece ilaç kontrolü ve devamlılığı esasına göre tedavi olanağından yararlanılırken kimi kistlerin mutlaka ve mutlaka cerrahi bir operasyon sonucunda kistten kurtulma imkanı bulunmaktadır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir