Kısırlık

Kısırlık Nedenleri

Evlenen çiftlerin evlilik süreci bitererek birbirlerini tanıma aşaması da tamamlandıktan sonra birbirlerine verecekleri en güzel hediyelerden olan bebek özlemi her çiftin vazgeçilmez arzusudur. Yaklaşık olarak yapılan araştırmalar neticesinde görülmektedir ki beş çiften birinde çocuk sahibi olamama durumu tespit edilmiştir. Bu bazı durumlarda genellikle önemli bir sorunu teşkil etmekte iken bazı çiftlerde ise tedavisinin başarı yüzdesi oldukça fazla olumlu sonucun oluşması da mümkündür.

Kısırlık Nedir

Fakat anne ve baba olmaya karar veren ve doğal yollardan gebe kalmayı başarabilen çiftlerin yanı sıra normal bir şekilde hamile kalma olasılığı bulunmayan anne adayının yanı sıra bu işlevi başaramayan ve baba olamayacak baba adayları da bulunmaktadır. Bunun için evli olan çiftlerin bebek sahibi olmak istediklerinde yapacakları tek şey uzman bir kadın doğum uzmanından yardım alarak gerekli ön araştırmaların ve tahlillerin yaptırılmasıdır. Kısırlık her iki cinseyette de karşılaşılmaktadır. Hem kadında hem de erkeklerde kısırlık görülebilmektedir. Ya da sadece kadında ya da erkekte kısırlığa rastlanılmaktadır.

Kısırlık Tedavileri

Yine de anne baba olmaya karar veren ve bu özlemini gerçekleştirmek isteyen çiftler açısından kısırlık büyük bir mutsuzluk ve huzursuzluk yaratabilen en önemli kaynaktır. Günümüzde artık tıbbi şartların ve gelişmelerin ilerlediği şu günlerde oldukça başarılı kısırlığın önlenmesi çalışmaları yapılmakta ve uygulanmaktadır.

Kısırlık Testi

Bir çiftin çocuksuz kalmasına neden olan en önemli sıkıntı olan kısırlık durumu çeşitli sebeplere bağlı olabilmektedir. Kötü beslenme tarzından tutun da, stresli ve gergin ortamlarda bulunan, çevresel ve içgüdüsel faktörlerde kısırlığın oluşabilmesine neden olarak sayılabilir. Dış görüntüleri olarak sağlıklı duran, otuz beş yaşının altında bulunan bir çiftin bir yıl kadar süreyle ne kadar süreyle çaba gösterip de gebelik sürecinin oluşması hale olmadı ise mutlaka bir doktor tarafından muayene edilmesi gerekliliği vardır. Bunun yanı sıra artık bayanlarda doğum yaşı daha ileriki yaşlara da sarkmakta ve başarılı bir şekilde doğum yapanlar görülebilmektedir. Her iki eşin de uzman hekim tarafından incelenerek gerekli tetkiklerin yapılmasından sonra gebelik için uygun olup olmadığı ya da başarısızlığının nedenleri ve sebepleri kesinlikle belirlenmesi gereklidir. Kısırlığın teşhisi kadar tedavisi de çeşitli durumlarda oldukça kolay bir şekilde uygulanabilmektedir.

Kısırlık belirtileri

Örneğin bazen bir çiftin kısırlık çözümüne ulaşılmakta oldukça önemli çözümler yapılabilmekte ve çok kısa bir süre içinde hamile kalabilmesi sağlanabilmektedir. Yalnız eğer kısırlık sorunuyla ilgili olarak hekimi başvuran çiftten erkeğin tıbbı testleri ve sonuçları doğrultusunda onun çocuk sahibi olabileceği kanıtlandı ise bu sefer doktor tarafından bayan için gerekli testler yapılarak sorun onda ise ona uygun tedavi aşamasına geçilerek gerekli tedbirlerin uygulanmasına başlanabilir. Kadın doğuştan bazı üreme organı bozukluklarından dolayı kısır olabilir ya da bu durum bir takım kadın hastalıklarının oluşması ve gelişim göstermesi sonucu oluşabilmekte ise bunun sonucunda kısırlık sorunu yaşanabilir. İşte bunların belirlenmesinden sonra doktor tarafından uygun tedavi seçenekleri ve yöntemleri denenerek en kısa süre de kısırlık sorunun çözülmesi sağlanabilmektedir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir