Kısırlık Nedir Nedenleri Nelerdir

İNFERTİLİTE NEDİR?

      İnfertilite, en az 1 yıl herhangi bir korunma yöntemi uygulanmaksızın haftada 2-3 kere girilen cinsel ilişkiye rağmen hamile kalamama, bir diğer adı ile kısırlıktır. İnfertilite problemi olan ailelerin yaklaşık yüzde 30 unda erkekte, yüzde 30 unda kadında ve yüzde 30 unda ise hem erkekte hem de kadında problem bulunmaktadır. İnfertilitenin nedenlerinin anlaşılabilmesi ve tedavisini planlayabilmek için önce kadında ve erkekte üreme döngüsünün nasıl işlediği ve gebeliğin oluş mekanizmasının anlaşılması gerekmektedir. Günümüzde evlenme yaşı arttığı için ve evlenen çiftler çocuk yapmayı ertelediklerinden dolayı kısırlık daha sık görülmektedir. Ayrıca enfeksiyonların artması tüplerde tıkanıklığa neden olarak kısırlığa yol açabiliyor.

İNFERTİLİTENİN SEBEP OLDUĞU PSİKOLOJİK SORUNLAR

      Yaşamlarına herkes gibi devam eden ve kendini herkes gibi hisseden bir çift infertil teşhisi konduğu andan itibaren kriz yaşamakta ve bu durum karmaşık bir psikolojik yapıyı da beraberinde getirmektedir. İnfertilite yaşayan bireyler, özellikle de kadınlar, intertilite’nin ortaya çıkış aşamasında, tedavi aşamasında ve tedavi sonrası aşamada birçok psikolojik sorun ile karşılaşmaktadır. Yaşadığı sosyal ve psikolojik baskıya ek olarak, çeşitli psikolojik sıkıntılar yaşayan kadının mutlaka psikolojik destek alması gerekse de kimi zaman, yaşamakta olduğu duygusal ve psikolojik durum çok ağırlaştığından, kadının ihtiyacı olan psikolojik yardımı alma kapasitesi azalmakta ve ancak eşinin veya yakınlarının desteği ile yardım alması sağlanabilmektedir. Bu nedenle infertilitede eşlerin birbirinin yaşadığı duygu durumunu fark etmeleri, anlamaları ve gecikmeden bir ruh sağlığı uzmanı ile görüşerek danışma almaları gerekir. İnfertilite ortaya çıktığı andan itibaren çiftin yaşamını altüst etmekle beraber, geleceğe ait planları da boşa çıkarabiliyor.

      İnfertilite teşhisi konulan çift başkaları için her şey yolunda giderken, kendileri için durumun ters gitmesini anlamakta güçlük çekmekle birlikte, durumu anlamak ve kabullenmek de zorluk çekebilmektedirler. İnfertil kadınların birçoğunda psikolojik bozukluklar görülebiliyor ve bunun neticesinde de depresyon riski artmaktadır. Depresyon duygusal, zihinsel, davranışsal ve bedensel bazı belirtilerle ortaya çıkan genel bir mutsuzluk durumu olduğundan dolayı, çökkün ruh hali, ilgi ve zevk almada belirgin azalma, duygusal açıdan mutsuz, karamsar, ümitsiz olma gibi belirtiler ile kendini göstermektedir. Kısırlık kişinin gelecekteki beklentilerini ve hayallerini tehdit edebilen bir unsur olduğundan kısır olduğunu öğrenen kişiler sıklıkla yas, kayıp, utanç, eksiklik, yetersizlik, kusurlu olma, kızgınlık, suçluluk, vücut imajına ilişkin endişeler, kendine güvende azalma duyguları yaşamaktadırlar. Eşlerin yaşadığı sıkıntılar ve bu sıkıntıyla baş etme yöntemleri kadın ve erkeklerde farklılıklar gösterebiliyor. Kadınlar konuşma, paylaşma eğilimindeyken, erkekler başka işlere yoğunlaşarak, kısırlığın getirdiği duygusal yükü hafifletmeye çalışabiliyorlar. Bireyin kişilik yapısı, hayata bakış tarzı, kısırlık problemini bireyin algılayış şekli, çocuk sahibi olmanın anlamı, aile yapısı, eşle olan ilişkiler ve sosyal ortamda ruhsal durum tedavi sürecini önemli ölçüde etkilemektedir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir